LIFESTYLE FORUM
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.



 
AcasaPortalUltimele imaginiCăutareÎnregistrareConectare
Iubesti sportul,serialele,vrei sa afli noutati,atunci vino in lumea noastra
Căutare
 
 

Rezultate pe:
 
Rechercher Cautare avansata
Ultimele subiecte
» Cafea, ceai si voie buna !
 Pedichiura I_icon_minitimeSam Apr 02, 2016 12:12 am Scris de Ninnet

» LA MULTI ANI !!!!
 Pedichiura I_icon_minitimeDum Iun 29, 2014 5:00 am Scris de elena50

» BUUUNA!!!!!!!!!!!
 Pedichiura I_icon_minitimeDum Dec 29, 2013 1:07 am Scris de Denta

» Sa ne amuzam
 Pedichiura I_icon_minitimeJoi Dec 26, 2013 5:53 am Scris de ely60

» Bancuri tari
 Pedichiura I_icon_minitimeJoi Dec 26, 2013 5:41 am Scris de ely60

» FEMEIA "ETERNA POVESTE "
 Pedichiura I_icon_minitimeJoi Dec 26, 2013 5:30 am Scris de ely60

» Unghii: tendinte si modele
 Pedichiura I_icon_minitimeJoi Dec 26, 2013 5:17 am Scris de ely60

» PROPUNERI, PARERI, SONDAJE
 Pedichiura I_icon_minitimeJoi Dec 26, 2013 2:43 am Scris de ely60

» GIF-URI
 Pedichiura I_icon_minitimeJoi Dec 26, 2013 2:37 am Scris de ely60


 

  Pedichiura

In jos 
2 participanți
AutorMesaj
Marcela
De-al casei
De-al  casei
Marcela


Mesaje : 792
Data de inscriere : 21/01/2012

 Pedichiura Empty
MesajSubiect: Pedichiura    Pedichiura I_icon_minitimeSam Ian 21, 2012 1:34 pm

CUM SA FACI PEDICHIURA ACASA?
De cate ori nu ai ramas fara pedichiura facuta doar din cauza faptului ca ai sunat prea tarziu pentru a iti face o programare sau ai uitat ca trebuie sa mergi la salon? Intrebarea mea este: de ce nu incerci sa fii propria ta cosmeticiana? Exista doar aspecte pozitive ale acestei metode, tu fiind singura care va avea de castigat: economisesti bani, iti poti pregati unghiile chiar in momentele in care ai nevoie si, cel mai important, nu te indoiesti de igiena.
 Pedichiura 30452_3_1314800185
Sus In jos
Marcela
De-al casei
De-al  casei
Marcela


Mesaje : 792
Data de inscriere : 21/01/2012

 Pedichiura Empty
MesajSubiect: Re: Pedichiura    Pedichiura I_icon_minitimeSam Ian 21, 2012 1:36 pm

Iata pasii necesari pentru a obtine o pedichiura ca la carte:
Pasul 1: curatarea unghiilor

Incepe prin a indeparta lacul de unghii vechi, folosind un produs cosmetic mai sensibil cu pielea ta decat acetona. Pune cateva picaturi pe un disc demachiant din vata si maseaza usor unghia pana cand este inlaturata oja.

Sfat: daca folosesti o nuanta inchisa pentru lacul de unghii, este posibil ca acesta sa se ia mai greu, asa ca insista mai mult.

Pentru unghiile cu pete sau usor ingalbenite este indicat sa folositi un produs home made: adauga cateva picaturi de zeama de lamaie pe unghie si tamponeaza unghia cu ajutorul unui disc de vata, frecand usor timp de cateva secunde.
Sus In jos
Marcela
De-al casei
De-al  casei
Marcela


Mesaje : 792
Data de inscriere : 21/01/2012

 Pedichiura Empty
MesajSubiect: Re: Pedichiura    Pedichiura I_icon_minitimeSam Ian 21, 2012 1:36 pm

Pasul 2: exfoliere
Introdu picioarele intr-un vas cu apa suficient de adanca (poti folosi si saruri sau uleiuri pentru aromoterapie) incat sa iti acopere unghiile. Asteapta 10 minute pentru a inmuia bataturile si a elimina mai usor celulele moarte.
Scoate picioarele, tamponeaza-le cu un prosop uscat, apoi aplica un scrub exfoliant pentru picioare, masand intreaga zona a picioarelor. Foloseste piatra ponce pentru calcaie si o perie cu peri moi pentru a curata murdaria, petele si pielea uscata din jurul unghiilor.
Sus In jos
Marcela
De-al casei
De-al  casei
Marcela


Mesaje : 792
Data de inscriere : 21/01/2012

 Pedichiura Empty
MesajSubiect: Re: Pedichiura    Pedichiura I_icon_minitimeSam Ian 21, 2012 1:37 pm

Pasul 3: hidratare
Pentru picioare catifelate, ai nevoie de o crema hidratanta. Spala picioarele imediat dupa folosirea exfoliantului, sterge cu prosopul si adauga din abundenta o crema grasa, nutritiva. Incearca sa gasesti una care contine fie unt, fie lapte si miere.
Maseaza bine picioarele pentru ca aceasta sa patrunda in piele.
Sus In jos
Marcela
De-al casei
De-al  casei
Marcela


Mesaje : 792
Data de inscriere : 21/01/2012

 Pedichiura Empty
MesajSubiect: Re: Pedichiura    Pedichiura I_icon_minitimeSam Ian 21, 2012 1:37 pm

Pasul 4: aplicarea lacului de unghii
Dupa folosirea cremei, asteapta cinci minute (sa fii sigura ca a patruns suficient in piele), apoi aplica o crema pentru cuticule. Foloseste un separator pentru degete si utilizeaza un lac de unghii in nuante calde (nu folosi culori neon sau foarte puternice pentru unghiile de la picioare deoarece sunt de prost gust).
Sus In jos
Denta
Administrator
Administrator
Denta


Mesaje : 10932
Data de inscriere : 14/01/2012

 Pedichiura Empty
MesajSubiect: Re: Pedichiura    Pedichiura I_icon_minitimeMier Ian 25, 2012 9:27 am

 Pedichiura Pedichiura
Nu uita de pedichiura!
Vine vara si minimalizam cât mai mult articolele vestimentare si de încaltaminte pentru a ne lasa pielea sa respire prin toti porii, chiar daca nu are la dispozitia decât aer poluat si murdar. Oricum este cald si nu suportam mare lucru pe noi, asa ca articolele în voga devin bluzele vaporoase cu bretele, pantalonii scurti si sabotii sau sandalele.

Având în vedere ultimele elemente ale enumerarii, este bine sa dam o fuga pe la salon sa ne facem o pedichiura ca la carte. A, dar e criza, uitasem pentru o clipa. Ei bine, atunci ne putem descurca si acasa. Avem nevoie de o trusa buna de unghii, de o pila de calcâie sau o piatra ponce, un lac de unghii, apa calda si multa rabdare.

Începem cu o baie prelungita pentru relaxare si pentru înmuierea unghiilor. Continuam cu razuirea calcâielor cu piatra ponce sau pila. Atât timp cât unghiile sunt moi trebuie sa ne ocupam de forma lor. Este bine sa le taiem drept (nu rotunjit) pentru a evita colturile scurte care pot creste în carne generând neplaceri.

Dupa ce am curatat si taiat bine unghiile aplicam din belsug o crema hidratanta special conceputa pentru îngrijirea picioarelor (daca nu avem, putem folosi si o crema de mâini sau chiar lotiunea de corp).

Asa curate si frumos parfumate trecem la colorare. Putem opta pentru pedichiura frantuzeasca (realizata în mod analog cu manichiura frantuzeasca) ce se preteaza în orice situatie si pentru orice tinuta, sau putem alege o culoare neutra (bej, crem, alb, roz pal), sau orice altceva în functie de stilul nostru personal. Regulile de aplicare pentru oja la nivelul unghiilor de la picioare nu difera de cele referitoare la manichiura decât prin faptul ca se recomanda ca în momentul „colorarii” degetele de la picioare sa fie separate între ele fie printr-un dispozitiv special conceput în acest sens fie pur si simplu printr-o bucata de pânza.
Sa nu uitam de pedichiura pentru ca ea ne completeaza tinuta. Trebuie mereu sa avem grija de frumusetea talpilor noastre, dar cu atât mai mult în sezonul cald când ne afisam picioarele peste tot.
Sus In jos
https://lifestyle.forumgratuit.ro
Continut sponsorizat





 Pedichiura Empty
MesajSubiect: Re: Pedichiura    Pedichiura I_icon_minitime

Sus In jos
 
Pedichiura
Sus 
Pagina 1 din 1

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
LIFESTYLE FORUM :: ELEGANTA SI FEMINITATE :: ARTA UNGHILOR-
Mergi direct la: