LIFESTYLE FORUM
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.



 
AcasaPortalUltimele imaginiCăutareÎnregistrareConectare
Iubesti sportul,serialele,vrei sa afli noutati,atunci vino in lumea noastra
Căutare
 
 

Rezultate pe:
 
Rechercher Cautare avansata
Ultimele subiecte
» Cafea, ceai si voie buna !
Creste bonsai I_icon_minitimeSam Apr 02, 2016 12:12 am Scris de Ninnet

» LA MULTI ANI !!!!
Creste bonsai I_icon_minitimeDum Iun 29, 2014 5:00 am Scris de elena50

» BUUUNA!!!!!!!!!!!
Creste bonsai I_icon_minitimeDum Dec 29, 2013 1:07 am Scris de Denta

» Sa ne amuzam
Creste bonsai I_icon_minitimeJoi Dec 26, 2013 5:53 am Scris de ely60

» Bancuri tari
Creste bonsai I_icon_minitimeJoi Dec 26, 2013 5:41 am Scris de ely60

» FEMEIA "ETERNA POVESTE "
Creste bonsai I_icon_minitimeJoi Dec 26, 2013 5:30 am Scris de ely60

» Unghii: tendinte si modele
Creste bonsai I_icon_minitimeJoi Dec 26, 2013 5:17 am Scris de ely60

» PROPUNERI, PARERI, SONDAJE
Creste bonsai I_icon_minitimeJoi Dec 26, 2013 2:43 am Scris de ely60

» GIF-URI
Creste bonsai I_icon_minitimeJoi Dec 26, 2013 2:37 am Scris de ely60


 

 Creste bonsai

In jos 
AutorMesaj
Denta
Administrator
Administrator
Denta


Mesaje : 10932
Data de inscriere : 14/01/2012

Creste bonsai Empty
MesajSubiect: Creste bonsai   Creste bonsai I_icon_minitimeMar Feb 21, 2012 5:35 am

Creste bonsai 270_large
Sus In jos
https://lifestyle.forumgratuit.ro
Denta
Administrator
Administrator
Denta


Mesaje : 10932
Data de inscriere : 14/01/2012

Creste bonsai Empty
MesajSubiect: Re: Creste bonsai   Creste bonsai I_icon_minitimeMar Feb 21, 2012 5:35 am

De multe veacuri sunt crescuţi în China şi Japonia. Preoţii budişti au cultivat pentru prima oară aceste plante, care după câteva sute de ani au fost accesibile şi oamenilor de rând. Bonsai pot trăi secole fără a ajunge mai înalţi de 60-80 cm. Prin tăierea regulată a ramurilor şi crengilor şi prin scurtarea rădăcinii, creşterea în mărime este oprită. De asemenea, planta nu este hrănită abundent, creşterea fiind astfel încetinită.



Sunt câteva lucruri pe care un amator de bonsai trebuie să le ştie. Pământul trebuie întotdeauna să fie puţin umed. Frunzele trebuie controlate din când în când, pentru a preveni atacul dăunătorilor şi îmbolnăvirile. În cazul apariţiei acestora, planta va fi luată din ghiveci. Vara, în perioada de creştere, trebuie tăiaţi pentru a păstra forma adecvată. Iarna, Bonsai nu necesită o îngrijire specială, dar au nevoie de un spaţiu ferit de îngheţ, în aer liber. Idea de Bonsai nu este prea veche la noi. De abia din anii 70 persoane din medii total diferite se ocupă de bonsai.




Totuşi ce sunt Bonsai?



Bonsai sunt arbori normali, cum ar fi arţari, fagi, pini sau molizi, care sunt plantaţi în recipiente şi formaţi şi îngrijiţi timp de mulţi ani. În principiu sunt folosite speciile cu frunze mici şi dese.
Sus In jos
https://lifestyle.forumgratuit.ro
Denta
Administrator
Administrator
Denta


Mesaje : 10932
Data de inscriere : 14/01/2012

Creste bonsai Empty
MesajSubiect: Re: Creste bonsai   Creste bonsai I_icon_minitimeMar Feb 21, 2012 5:36 am

La ce trebuie să fiu atent când achiziţionez un bonsai?



bonsai




plantele trebuie să crească puternice şi sănătoase
ele nu trebuie să aibă frunze cafenii şi crengi uscate
nu trebuie să prezinte paraziţi
bonsai-ul nu trebuie să fie proaspăt plantat. Planta trebuie să aibă rădăcini corespunzătoare.
când se ia planta din ghiveci, vor fi păstrate numai rădăcinile deschise la culoare şi sănătoase. Rădăcinile negre, zbârcite vor fi înlăturate. Acesta este un semn că planta nu este sănătoasă sau că a fost rău îngrijită.
bonsaii destinaţi comercializării trebuie legaţi cu sârmă. Sârma nu trebuie să încastreze, altfel este greu de înlăturat. La conifere , sârma poate lăsa urme. Acestea se vindecă repede pe coaja groasă şi nu deranjează. Altfel stau lucrurile în cazul foioaselor cu coaja netedă ca ulmul, arţarul sau fagul. Chiar şi o uşoara urmă de încastrare pe tulpină, rămâne vizibilă zeci de ani şi deranjează privitorii. Prin urmare nu se vor achiziţiona bonsai de foioase cu urme de încastrare.
forma bonsai-ului joacă un rol esenţial. Alegerea ei depinde de gustul cumpărătorilor şi de ofertă. Coroana trebuie să fie viguroasă şi să aibă desime uniformă. Crengile trebuie să se reîmprospăteze spre exterior. Trunchiul trebuie să fie scurt. În raport cu înălţimea coroanei, trunchiul trebuie să reprezinte a cincea până la a treia parte din înălţimea copacului.
forma trunchiului trebuie să fie o formă conică de jos în sus. Rădăcina trebuie să crească vizibil de jur împrejur.

Sus In jos
https://lifestyle.forumgratuit.ro
Denta
Administrator
Administrator
Denta


Mesaje : 10932
Data de inscriere : 14/01/2012

Creste bonsai Empty
MesajSubiect: Re: Creste bonsai   Creste bonsai I_icon_minitimeMar Feb 21, 2012 5:37 am

cum sa aleg un bonsai
De multe veacuri sunt crescuţi în China şi Japonia. Preoţii budişti au cultivat pentru prima oară aceste plante, care după câteva sute de ani au fost accesibile şi oamenilor de rând. Bonsai pot trăi secole fără a ajunge mai înalţi de 60-80 cm. Prin tăierea regulată a ramurilor şi crengilor şi prin scurtarea rădăcinii, creşterea în mărime este oprită. De asemenea, planta nu este hrănită abundent, creşterea fiind astfel încetinită.
Sus In jos
https://lifestyle.forumgratuit.ro
Denta
Administrator
Administrator
Denta


Mesaje : 10932
Data de inscriere : 14/01/2012

Creste bonsai Empty
MesajSubiect: Re: Creste bonsai   Creste bonsai I_icon_minitimeMar Feb 21, 2012 5:38 am

ingrijire bonsai
Udarea bonsailor

O planta are in componenta ei intre 75 si 90 de procente apa. De aici rezulta foarte clar faptul ca apa este vitala pentru planta. Totalitatea resurselor vitale se pun in miscare numai prin prezenta propriu-zisa a apei in planta, prin circuitul acesteia si prin eliminarea apei prin pori (transpiratie). Detalii »

Schimbarea ghiveciului la bonsai

Alegerea recipientului potrivit este prima masura care trebuie luata in cazul plantarii bonsaiului. In cazul in care se folosesc recipiente care au fost deja folosite anterior, va trebui ca acestea sa fie curatate bine, pentru a evita transmiterea daunatorilor si a bolilor. Detalii »

Plantarea bonsailor

In traducere libera, bonsai inseamna „copac in oala", respectiv „planta in oala". Bonsaiul nu este insa o planta in adevaratul sens al cuvantului, iar recipientul in care creste nu este decat un instrument care ajuta la formarea acestuia.  Detalii »

Cand se scot bonsaii afara?

Cei mai multi bonsai au nevoie si de lumina, aerul proaspat si caldura verii pentru a se dezvolta sanatos. Multi bonsai reactioneaza pozitiv la lumina puternica de afara, crescand astfel intr-un ritm mai alert. Se asemenea conditiile de mediu naturale duc la o crestere a imunitatii impotriva bolilor si daunatorilor. Detalii »

Ingrijirea bonsaiului

Cresterea bonsailor reprezinta o practica complexa si complicata. Pentru a creste, planta are nevoie de lumina, aer, apa, caldura si substante nutritive. Bonsaii de interior sunt plante sensibile, avand nevoie de o ingrijire speciala, in care sa se asigure cu strictete elementele amintite. Detalii »

Specii de ficus pentru bonsai

Unul dintre cei mai cultivati si apreciati bonsai este cel de ficus, care este un bonsai tropical, ideal pentru apartament. Deoarece exista mai multe specii si de ficus, bonsaii rezultati din acestia sunt de diferite tipuri. Detalii »

Bonsai din ficus

Genul Ficus cuprinde nenumarate feluri de plante care de regula isi au originea la tropice. Datele despre numarul plantelor care fac parte din genul Ficus arata ca acesta se afla undeva intre 1000 si 2000. Detalii »

Fertilizarea bonsailor

Hranirea bonsaiului reprezinta una dintre conditiile principale pentru ca aceasta sa isi poata face corect intregul schimb de substante nutritive. Prin prelucrare si asimilare, planta isi formeaza din substantele nutritive, substante care sunt caracteristice speciei de plante din care face parte, astfel ajutand la procesul de crestere. Detalii »

Bonsai din ienupar japonez

Ienuparul japonez este una dintre cele mai populare specii de bonsai pentru incepatori. Deoarece bonsaii sunt copacei mici si delicati, ar putea avea un efect intimidant asupra novicilor, mai ales cand vine vorba de ingrijirea lor. Totusi, daca veti afla cateva lucruri, veti putea sa va ingrijiti bonsaiul fara prea mare bataie de cap. Detalii »

Bonsai-i un hobby plăcut

De multe veacuri sunt crescuţi în China şi Japonia. Preoţii budişti au cultivat pentru prima oară aceste plante, care după câteva sute de ani au fost accesibile şi oamenilor de rând. Bonsai pot trăi secole fără a ajunge mai înalţi de 60-80 cm. Prin tăierea regulată a ramurilor şi crengilor şi prin scurtarea rădăcinii, creşterea în mărime este oprită. De asemenea, planta nu este hrănită abundent, creşterea fiind astfel încetinită. Detalii »
Sus In jos
https://lifestyle.forumgratuit.ro
Continut sponsorizat





Creste bonsai Empty
MesajSubiect: Re: Creste bonsai   Creste bonsai I_icon_minitime

Sus In jos
 
Creste bonsai
Sus 
Pagina 1 din 1

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
LIFESTYLE FORUM :: CASA & GRADINA :: PLANETA VERDE-
Mergi direct la: