LIFESTYLE FORUM
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.



 
AcasaPortalUltimele imaginiCăutareÎnregistrareConectare
Iubesti sportul,serialele,vrei sa afli noutati,atunci vino in lumea noastra
Căutare
 
 

Rezultate pe:
 
Rechercher Cautare avansata
Ultimele subiecte
» Cafea, ceai si voie buna !
Sfintii 40 de Mucenici I_icon_minitimeSam Apr 02, 2016 12:12 am Scris de Ninnet

» LA MULTI ANI !!!!
Sfintii 40 de Mucenici I_icon_minitimeDum Iun 29, 2014 5:00 am Scris de elena50

» BUUUNA!!!!!!!!!!!
Sfintii 40 de Mucenici I_icon_minitimeDum Dec 29, 2013 1:07 am Scris de Denta

» Sa ne amuzam
Sfintii 40 de Mucenici I_icon_minitimeJoi Dec 26, 2013 5:53 am Scris de ely60

» Bancuri tari
Sfintii 40 de Mucenici I_icon_minitimeJoi Dec 26, 2013 5:41 am Scris de ely60

» FEMEIA "ETERNA POVESTE "
Sfintii 40 de Mucenici I_icon_minitimeJoi Dec 26, 2013 5:30 am Scris de ely60

» Unghii: tendinte si modele
Sfintii 40 de Mucenici I_icon_minitimeJoi Dec 26, 2013 5:17 am Scris de ely60

» PROPUNERI, PARERI, SONDAJE
Sfintii 40 de Mucenici I_icon_minitimeJoi Dec 26, 2013 2:43 am Scris de ely60

» GIF-URI
Sfintii 40 de Mucenici I_icon_minitimeJoi Dec 26, 2013 2:37 am Scris de ely60


 

 Sfintii 40 de Mucenici

In jos 
AutorMesaj
Denta
Administrator
Administrator
Denta


Mesaje : 10932
Data de inscriere : 14/01/2012

Sfintii 40 de Mucenici Empty
MesajSubiect: Sfintii 40 de Mucenici   Sfintii 40 de Mucenici I_icon_minitimeLun Feb 27, 2012 7:32 am


Sfintii 40 de Mucenici 40-Mucenici-300x213

Sfintii 40 de Mucenici sunt praznuiti de Biserica Ortodoxa, in fiecare an, pe data de 9 martie. Acesti mucenici au trait in vremea imparatului Licinius (308-324), prigonitor al crestinilor. Sfintii 40 de Mucenici erau soldati crestini si faceau parte din Legiunea a XII-a Fulminata din Armenia. Acestia nu erau doar romani de origine, ci si greci, amestecati cu armeni.

Afland despre credinta lor, Agricola, guvernatorul Armeniei, i-a silit sa se inchine idolilor. Deoarece au refuzat, au fost intemnitati timp de opt zile si batuti cu pietre. Prin semne divine au fost insa intariti in dreapta credinta. Dupa aceste chinuri, guvernatorul i-a condamnat la moarte prin inghetare in lacul Sevastiei. La miezul noptii, unul dintre cei 40 de mucenici, a iesit din apa din cauza gerului. Alergand spre baia calda, pusa de cei ce slujeau idolilor, a murit. Cei ramasi sa indure gerul au inceput sa se roage: “Ajuta-ne Dumnezeule, Mantuitorul nostru, usureaza-ne sarcina si alina iutimea vazduhului, ca spre Tine nadajduim, ca sa nu ne rusinam si sa cunoasca toti ca ne-am mantuit strigand catre Tine”. In urma acestei rugaciuni s-au petrecut mari minuni: apa lacului s-a incalzit, gheata s-a topit si 40 de cununi stralucitoare au pogorat asupra mucenicilor. Unul dintre soldatii de paza, uimit ca in miezul noptii o lumina din cer incalzeste apa si ca o cununa din cele 40, pogorate peste mucenici, nu are peste cine sa se aseze, s-a aruncat in apa, marturisind ca si el este crestin.

Pentru ca au fost scosi vii din lac, trupurile lor au fost arse si oasele aruncate in lac. Dupa trei zile, Sfintii s-au aratat episcopului Petre, cerandu-i sa-i scoata din apa. Crestinii le-au scos si le-au ingropat cu mare cinste.

Cei patruzeci de Sfinti Mucenici sunt: Chirion, Candid, Domnos, Isichie, Iraclie, Smaragd, Evnichie, Valent, Vivian, Claudie, Prisc, Teodul, Eutihie, Ion, Xantie, Ilian, Sisinie, Aghie, Aetius, Flavie, Acachie, Ecdit, Lisimah, Alexandru, Ilie, Gorgonie, Teofil, Domitian, Gaiu, Leonte, Atanasie, Chiril, Sach
Sus In jos
https://lifestyle.forumgratuit.ro
Denta
Administrator
Administrator
Denta


Mesaje : 10932
Data de inscriere : 14/01/2012

Sfintii 40 de Mucenici Empty
MesajSubiect: Re: Sfintii 40 de Mucenici   Sfintii 40 de Mucenici I_icon_minitimeLun Feb 27, 2012 7:33 am

SARBATOARE RELIGIOASA - ZI DE BETIE - Biserica Ortodoxa ii sarbatoreste azi pe Sfintii 40 de Mucenici

Credinciosii ortodocsi sunt azi, 9 martie, in sarbatoare, cand Biserica ii pomeneste pe cei 40 de mucenici. Acestia au suferit martiriul pentru Hristos in timpul persecutiei imparatului roman Liciniu, la 9 martie 320. Pentru ca au refuzat sa sa venereze zeitatile romane, au fost condamnati la moarte. Ziua de 9 martie este considerata si ziua barbatului, existand obiceiul ca acestia sa bea 40 de pahare de vin in cinstea celor 40 de Sfinti Mucenici.

In Romania, mai ales in Moldova si in zona de sud a tarii, sarbatoarea Mucenicii sau Macinicii – dupa cei 40 de mucenici din Sevastia – marcheaza si inceperea anului agricol, iar in aceasta zi incepe curatenia in gospodarie si pregatirile pentru munca la camp.

In credinta populara, in aceasta zi se incheie Zilele Babelor, lasand loc Zilelor Mosilor – despre care se spune ca aduc o incalzire a vremii.

De asemenea, mai exista credinta ca de ziua Sfintilor 40 de Mucenici se deschid mormintele si portile Raiului. Femeile trebuie sa pregateasca 40 de colaci numiti sfinti, mucenici sau bradosi doar din faina, apa, miere si nuca pe care trebuie sa ii imparta de pomana.

Sfintii 40 de mucenici, sarbatoriti pe 9 martie, au primit cununa muceniciei la inceputul secolului al IV-lea, in timpul imparatului pagan Liciniu, in orasul Sevasta din Armenia. Imparatul a incercat sa ii faca sa renunte la credinta crestina, iar cum acestia nu au renuntat i-a aruncat in lacul Sevasta, inghetat la acea vreme. Potrivit scriptelor bisericesti, la revarsatul zorilor a coborat din cer o raza de lumina care a incalzit lacul inghetat. In clipa aceea s-au aratat 40 de cununi stralucitoare pe bolta cerului, incat coborat fiecare cununa si s-a asezat pe crestetul lor.
Sus In jos
https://lifestyle.forumgratuit.ro
Denta
Administrator
Administrator
Denta


Mesaje : 10932
Data de inscriere : 14/01/2012

Sfintii 40 de Mucenici Empty
MesajSubiect: Re: Sfintii 40 de Mucenici   Sfintii 40 de Mucenici I_icon_minitimeLun Feb 27, 2012 7:38 am

Sfintii 40 de Mucenici 4

Gospodinele prepară astăzi colăcei în formă de opt, iar bărbaţii beau 40 de pahare cu vin
Sus In jos
https://lifestyle.forumgratuit.ro
Denta
Administrator
Administrator
Denta


Mesaje : 10932
Data de inscriere : 14/01/2012

Sfintii 40 de Mucenici Empty
MesajSubiect: Re: Sfintii 40 de Mucenici   Sfintii 40 de Mucenici I_icon_minitimeLun Feb 27, 2012 7:38 am

Creştinii ortodocşi îi prăznuiesc, astăzi, pe Sfinţii 40 de mucenici din Sevastia. Potrivit tradiţiei, gospodinele prepară colăcei în formă de opt, iar bărbaţii trebuie să bea 40 de pahare cu vin. Sfinţii 40 de mucenici erau soldaţi creştini, aflaţi în slujba împăratului roman Licinius.

Aflând despre credinţa lor, Agricolae, guvernatorul Armeniei, i-a silit să se închine idolilor. Refuzând, cei 40 de soldaţi au fost întemniţaţi timp de opt zile şi bătuţi cu pietre.

Toate încercările care le-au făcut ca să renunţe la credinţă n-au dat rezultat. Şi atunci s-a gândit comandantul respectiv să-i dezbrace de haine şi să-i ducă într-un lac, care era în centrul oraşului Sevastia lângă un Gimnaziu. S-a gândit să-i bage în lac, iar la 9 martie iernile erau grele acolo fiind regiune muntoasă, şi sperau să nu mai iasă niciunul viu de acolo. Au stat noaptea acolo dezbrăcaţi şi se vorbeşte că ei s-au îmbrăţişat să-şi păstreze căldura.
Unul dintre cei 40 de soldaţi nu a mai rezistat şi a cerut să fie scos pentru a intra în baia caldă din apropiere. Din cauza diferenţei de temperatură acesta a murit. Un alt creştin, martor al evenimentului, a intrat în apa rece alături de ceilalţi pentru a-şi mărturisi credinţa sa în Hristos. Dimineaţa, când au văzut că nu au murit, s-a hotărât arderea lor pe rug.


Martirajul celor 40 de soldaţi creştini - Chirion, Candid, Domnos, Isihie, Ieraclie, Smaragd, Valent, Vivian, Evnichie, Claudie, Prisc, Teodul, Eutihie, Ioan, Xantie, Ilian, Sisinie, Aghie, Aetie, Flavie, Acachie, Ecdit, Lisimah, Alexandru, Ilie, Leontie, Gorgonie, Teofil, Dometian, Gaie, Atanasie, Chiril, Sacherdon, Nicolae, Valerie, Filoctimon, Severian, Hudion, Meliton si Aglaie - semnifică dăruirea totală faţă de Hristos.

Liturghia Darurilor

Anul acesta, Liturghia Darurilor mai înainte sfinţite se săvârşeşte pentru prima dată, în Postul Mare, în ziua sărbătoririi a Sfinţilor patruzeci de mucenici. Ea este cea de-a treia Liturghie din cultul Bisericii Ortodoxe şi se poate săvârşi în orice zi a Postului Mare, cu excepţia zilelor de sâmbătă şi duminică, a zilelor aliturgice.

Tradiţia populară

Potrivit tradiţiei populare, în această zi, femeile prepară mucenici, colăcei mici, unşi cu miere peste care se presără cu nucă măcinată. Mucenicii se împletesc în formă de opt, cifră care semnifică infinitul.

Aceştia sunt duşi la biserică pentru a fi binecuvântaţi şi apoi sunt consumaţi în familie sau sunt daţi de pomana morţilor pentru că se spune că în această zi sufletele celor decedaţi coboară pe pământ pentru a-şi vizita rudele. În această zi, bărbaţii trebuie să bea, conform tradiţiei, 40 de pahare cu vin. Se spune că acestea reprezintă sângele vărsat de cei 40 de sfinţi mucenici din cetatea Sevastei.

Cei care nu pot sa bea cele 40 de pahare cu vin, e bine ca măcar să guste vin în această zi sau să fie stropiţi cu vin, pentru a avea putere de muncă peste an.

În credinţa populară în ziua mucenicilor se încheie zilele babelor, zilele capricioase ale îngemănării iernii cu primăvara, lăsând loc zilelor moşilor, zile calde.
Sus In jos
https://lifestyle.forumgratuit.ro
Continut sponsorizat





Sfintii 40 de Mucenici Empty
MesajSubiect: Re: Sfintii 40 de Mucenici   Sfintii 40 de Mucenici I_icon_minitime

Sus In jos
 
Sfintii 40 de Mucenici
Sus 
Pagina 1 din 1
 Subiecte similare
-
»  Mucenici
» Sfintii Imparati Constantin si Elena
» Sfinţii Slăviţii Apostoli Petru şi Pavel

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
LIFESTYLE FORUM :: HAPPY BIRTHDAY-
Mergi direct la: