LIFESTYLE FORUM
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.



 
AcasaPortalUltimele imaginiCăutareÎnregistrareConectare
Iubesti sportul,serialele,vrei sa afli noutati,atunci vino in lumea noastra
Căutare
 
 

Rezultate pe:
 
Rechercher Cautare avansata
Ultimele subiecte
» Cafea, ceai si voie buna !
VACANTE ROMANIA I_icon_minitimeSam Apr 02, 2016 12:12 am Scris de Ninnet

» LA MULTI ANI !!!!
VACANTE ROMANIA I_icon_minitimeDum Iun 29, 2014 5:00 am Scris de elena50

» BUUUNA!!!!!!!!!!!
VACANTE ROMANIA I_icon_minitimeDum Dec 29, 2013 1:07 am Scris de Denta

» Sa ne amuzam
VACANTE ROMANIA I_icon_minitimeJoi Dec 26, 2013 5:53 am Scris de ely60

» Bancuri tari
VACANTE ROMANIA I_icon_minitimeJoi Dec 26, 2013 5:41 am Scris de ely60

» FEMEIA "ETERNA POVESTE "
VACANTE ROMANIA I_icon_minitimeJoi Dec 26, 2013 5:30 am Scris de ely60

» Unghii: tendinte si modele
VACANTE ROMANIA I_icon_minitimeJoi Dec 26, 2013 5:17 am Scris de ely60

» PROPUNERI, PARERI, SONDAJE
VACANTE ROMANIA I_icon_minitimeJoi Dec 26, 2013 2:43 am Scris de ely60

» GIF-URI
VACANTE ROMANIA I_icon_minitimeJoi Dec 26, 2013 2:37 am Scris de ely60


 

 VACANTE ROMANIA

In jos 
AutorMesaj
Denta
Administrator
Administrator
Denta


Mesaje : 10932
Data de inscriere : 14/01/2012

VACANTE ROMANIA Empty
MesajSubiect: VACANTE ROMANIA   VACANTE ROMANIA I_icon_minitimeVin Mar 02, 2012 10:44 pm

Fundata

VACANTE ROMANIA Fundata-584

Despre Fundata se pot spune multe vorbe frumoase ca de altfel despre multe asezari de la munte, insa Fundata este totusi unica prin ceva. Este localitatea care se afla la cea mai mare altitudine(1360m) si locul unde se afla cel mai pur aer. Aici, oamenii sunt mai aproape parca de cer...

Fundata este locul unde a murit primul roman in primul razboi mondial, pentru ca in trecut aceasta localitate era impartita in doua de granita dintre Imperiul Habsburgic si Tarile Romane.
Aflata la jumatatea distantei dintre Rucar si Bran, si la poalele Muntilor Bucegi si Piatra Craiului, Fundata ofera turistilor sejururi de neuitat.

Obiective turistice: Parcul National Piatra Craiului, Cheile Moieciului, Cheile Gradistei, Rezervatiile anturale La Chisatoare, Pestera cu lilieci din satul Pestera, Pestera si Cheile Dambovicioara, Lacul Vidraru, Barajul Pecineagu.

Cazare. La Fundata, agroturismul este de baza. Pensiunile sunt majoritatea construite recent si sunt foarte frumoase si primitoare. Gazdele pensiunilor, oameni deschisi ofera si varianta de pensiune completa.

La sfarsitul lunii august, localnicii din satele branene se intalnesc pentru a se bucura impreuna de festivalul folcoric “Nedeia Muntilor. La acest eveniment pastoral participa formatii artistice si crescatori de animale care vin aici pentru a-si promova si comercializa produsele. Unii dintre acesti producatori sunt premiati la targuri internationale, mai ales pentru faimoasa branza de burduf in coaja de brad.

La Fundata poti veni in vacanta sau la sfarsit de saptamana pentru sanius si drumetii iarna, vara pentru drumetii si pe tot parcursul anului pentru liniste si aer curat.
Sus In jos
https://lifestyle.forumgratuit.ro
 
VACANTE ROMANIA
Sus 
Pagina 1 din 1

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
LIFESTYLE FORUM :: LIFESTYLE CALATORII :: VACANTE EUROPENE-
Mergi direct la: