LIFESTYLE FORUM
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.



 
AcasaPortalUltimele imaginiCăutareÎnregistrareConectare
Iubesti sportul,serialele,vrei sa afli noutati,atunci vino in lumea noastra
Căutare
 
 

Rezultate pe:
 
Rechercher Cautare avansata
Ultimele subiecte
» Cafea, ceai si voie buna !
Cafeaua Turceasca I_icon_minitimeSam Apr 02, 2016 12:12 am Scris de Ninnet

» LA MULTI ANI !!!!
Cafeaua Turceasca I_icon_minitimeDum Iun 29, 2014 5:00 am Scris de elena50

» BUUUNA!!!!!!!!!!!
Cafeaua Turceasca I_icon_minitimeDum Dec 29, 2013 1:07 am Scris de Denta

» Sa ne amuzam
Cafeaua Turceasca I_icon_minitimeJoi Dec 26, 2013 5:53 am Scris de ely60

» Bancuri tari
Cafeaua Turceasca I_icon_minitimeJoi Dec 26, 2013 5:41 am Scris de ely60

» FEMEIA "ETERNA POVESTE "
Cafeaua Turceasca I_icon_minitimeJoi Dec 26, 2013 5:30 am Scris de ely60

» Unghii: tendinte si modele
Cafeaua Turceasca I_icon_minitimeJoi Dec 26, 2013 5:17 am Scris de ely60

» PROPUNERI, PARERI, SONDAJE
Cafeaua Turceasca I_icon_minitimeJoi Dec 26, 2013 2:43 am Scris de ely60

» GIF-URI
Cafeaua Turceasca I_icon_minitimeJoi Dec 26, 2013 2:37 am Scris de ely60


 

 Cafeaua Turceasca

In jos 
AutorMesaj
Denta
Administrator
Administrator
Denta


Mesaje : 10932
Data de inscriere : 14/01/2012

Cafeaua Turceasca Empty
MesajSubiect: Cafeaua Turceasca   Cafeaua Turceasca I_icon_minitimeDum Mar 11, 2012 9:50 pm

O privire in ansamblu asupra Metodei Turcesti de Preparare a Cafelei

Metoda turceasca de facere a cafelei este o metoda foarte inovatoare, care dateaza inca de pe vremea sec al 16-lea si este considerata unul din primele moduri de a face o cafea.

Nu numai ca este un mod unic de a face cafeaua, dar este si de asemenea foarte simplu. De fapt, singura cheltuiala suportata la obtinerea cafelei turcesti este faptul ca ai nevoie sa cumperi o masina de macinat de prima clasa. Masina de macinat ar trebui sa fie echipata sa macine cafeaua chiar mai fin decat un espresso. Puteti opta, totusi, sa cumparati o masina special conceputa pentru a crea cafea turceasca.

Pentru a crea cafea turceasca veti avea nevoie, de asemenea, de apa buna, un amestec de calitate superioara de cafea prajita, de o lingura de metal pentru a amesteca si de un ibric. Ibricul este cel care este folosit in creerea de cafea turceasca. Desigur veti avea nevoie, de asemenea, de o sursa de caldura pentru a face cafeaua.

Sursa dvs. de caldura atunci cand faceti cafea turceasca poate fi un element de incalzire alimentat cu butan sau gaz sau un cuptor electric. Alegerea este a dvs.
Sus In jos
https://lifestyle.forumgratuit.ro
Denta
Administrator
Administrator
Denta


Mesaje : 10932
Data de inscriere : 14/01/2012

Cafeaua Turceasca Empty
MesajSubiect: Re: Cafeaua Turceasca   Cafeaua Turceasca I_icon_minitimeDum Mar 11, 2012 9:50 pm

Cafeaua Turceasca Cafea-turceasca-224x300
Sus In jos
https://lifestyle.forumgratuit.ro
Denta
Administrator
Administrator
Denta


Mesaje : 10932
Data de inscriere : 14/01/2012

Cafeaua Turceasca Empty
MesajSubiect: Re: Cafeaua Turceasca   Cafeaua Turceasca I_icon_minitimeDum Mar 11, 2012 9:50 pm

Cafeaua turceasca este foarte aromata. Este esential sa nu va intoarceti cu spatele nici macar pentru un moment cand faceti cafea turceasca. Cu toate ca este usor de facut, cafeaua turceasca necesita atentie totala.

Unii oameni aleg sa adauge diferite condimente in cafeaua lor turceasca. Aceste condimente pot sa includa cardamom, anason, sau chiar zahar. De fapt, cafeaua turceasca este cunoscuta pentru aroma ei puternica, gustul dulce si culoarea neagra.

Daca folositi condimente in cafeaua voastra turceasca, ar trebui, daca este posibil, sa cumparati semintele si sa le zdrobiti foarte fin. Cu toate acestea, retineti ca putine condimente schimba mult cafeaua.

Cu cat macinati mai bine boabele dvs. cu atat mai bine, pentru ca nu exista boabe prea tare macinate cand faceti cafea turceasca.
Sus In jos
https://lifestyle.forumgratuit.ro
Denta
Administrator
Administrator
Denta


Mesaje : 10932
Data de inscriere : 14/01/2012

Cafeaua Turceasca Empty
MesajSubiect: Re: Cafeaua Turceasca   Cafeaua Turceasca I_icon_minitimeDum Mar 11, 2012 9:51 pm

Primul pas in creerea cafelei turcesti este adaugarea apei reci pe care o folositi intr-o ceasca ca sa masurati cantitatea dorita. Inainte de toate, veti vrea sa adaugati generos o lingurita de cafea pentru fiecare ceasca de apa. Veti invata sa amestecati cafeaua in functie de preferintele dvs de gust de-a lungul timpului.

De obicei se adauga zahar in cafeaua turceasca. Desigur ar trebui sa va adaugati zaharul in functie de propriile gusturi. Cu toate acestea, este, de obicei este nevoie de o lingurita de zahar la doua cesti de cafea.

Este foarte important sa se agite amestecul de cafea, apa si zahar, pana cand zaharul se dizolva inainte de a face cafeaua.

Odata ce amestecul dvs este gata, incepeti sa o faceti la o temperature medie. Daca temperatura este mare va poate amari cafeaua. Cu toate ca nu mai este nimic de facut in acest moment, tineti minte sa va atintit ochii asupra cafelei.

Cand amestecul dvs incepe sa fiarba, va face spuma repede. Inlaturati ibricul de la sursa de caldura inainte de a putea sa fiarba si lasati spuma sa se calmeze. Acest pas este cunoscut ca prima fierbere.

Pentru a doua fierbere, lasati spuma sa creasca din nou si apoi inca o data inlaturati ibricul de la sursa de caldura si lasati cafeaua sa se calmeze.

A treia fierbere este optionala. Puteti opri procesul si servi cafeaua, avand grija sa nu va agite amestecul.

A patra fierbere este, de asemenea, optionala, de fapt majoritatea oamenilor cred ca este de preferat sa se opreasca la a treia fierbere. Cu toate acestea, daca va decideti sa faceti si a patra fierbere, repetati procesul de mai sus si serviti fara a agita amestecul.

Odata ce cafeaua turceasca a fost agitata, majoritatea zatului va ramane in ibric. Ibricul a fost creat sa pastreze zatul. Cand folositi aceasta metoda pentru a crea cafeaua turceasca, veti avea o ceasca de cafea destul de curata.
Sus In jos
https://lifestyle.forumgratuit.ro
Denta
Administrator
Administrator
Denta


Mesaje : 10932
Data de inscriere : 14/01/2012

Cafeaua Turceasca Empty
MesajSubiect: Re: Cafeaua Turceasca   Cafeaua Turceasca I_icon_minitimeDum Mar 11, 2012 9:51 pm

Sus In jos
https://lifestyle.forumgratuit.ro
Continut sponsorizat





Cafeaua Turceasca Empty
MesajSubiect: Re: Cafeaua Turceasca   Cafeaua Turceasca I_icon_minitime

Sus In jos
 
Cafeaua Turceasca
Sus 
Pagina 1 din 1
 Subiecte similare
-
» Muzica turceasca
» Cafeaua cu lapte

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
LIFESTYLE FORUM :: LIFESTYLE DIVERSE :: CURIOZITATI-
Mergi direct la: