AcasaPortalCalendarFAQCautareInregistrareConectare
Iubesti sportul,serialele,vrei sa afli noutati,atunci vino in lumea noastra
Cautare

Rezultate pe:

Rechercher Cautare avansata
Ultimele subiecte
» Cafea, ceai si voie buna !
Sam Apr 02, 2016 12:12 am Scris de Ninnet

» LA MULTI ANI !!!!
Dum Iun 29, 2014 5:00 am Scris de elena50

» BUUUNA!!!!!!!!!!!
Dum Dec 29, 2013 1:07 am Scris de Denta

» Sa ne amuzam
Joi Dec 26, 2013 5:53 am Scris de ely60

» Bancuri tari
Joi Dec 26, 2013 5:41 am Scris de ely60

» FEMEIA "ETERNA POVESTE "
Joi Dec 26, 2013 5:30 am Scris de ely60

» Unghii: tendinte si modele
Joi Dec 26, 2013 5:17 am Scris de ely60

» PROPUNERI, PARERI, SONDAJE
Joi Dec 26, 2013 2:43 am Scris de ely60

» GIF-URI
Joi Dec 26, 2013 2:37 am Scris de ely60

Distribuiţi | 

Un zambet frumos

In jos 
AutorMesaj
Marcela
De-al casei
De-al  casei

Data de inscriere : 21/01/2012

MesajSubiect: Un zambet frumos   Dum Ian 22, 2012 2:13 am

Sus In jos
Denta
Administrator
Administrator

Data de inscriere : 14/01/2012

MesajSubiect: Re: Un zambet frumos   Dum Ian 29, 2012 11:06 am

Dintii sensibili iti fac viata amara

Milioane de oameni se confrunta cu problema dintilor sensibili. Afla unde procedezi gresit si ce poti face pentru a înlatura disconfortul!

Daca ai dinti sensibili, durerea apare mai ales atunci cand mananci sau bei ceva rece ori cald sau cand, pur si simplu, intri în contact cu aerul rece. Unele persoane sunt sensibile si la alimente dulci sau acide. Motivul? Stratul protector al dintilor îsi pierde calitatea de bariera împotriva factorilor
externi. Suprafata vizibila a dintilor este acoperita cu un smalt ce protejeaza dentina, iar atunci cand protectia este înlaturata, dintele poate deveni sensibil. Hipersensibilitatea dintilor apare în special la varste cuprinse între 20 si 40 de ani, dar poate afecta si adolescentii sau persoanele de peste 70 de ani. In fata acestei afectiuni, femeile sunt mai vulnerabile decat barbatii.

Ce poti face ca sa reduci sensibilitatea dintilor
Pasta de dinti cu nitrat de potasiu si apa de gura cu un continut ridicat de fluor ajuta la tratarea pe cont propriu a dintilor sensibili. Dar nu te astepta ca problema sa dispara a doua zi dimineata. Foloseste produsele recomandate de medicul stomatolog sau de farmacist, timp de cateva saptamani. Daca situatia nu se schimba, consulta neaparat medicul stomatolog! Exista tratamente profesionale pe baza de produse desensibilizante (geluri si solutii speciale).
Periaza-ti dintii cu blandete
Pentru ca sensibilitatea dintilor apare in urma retragerii gingiei, o masura precauta ar fi sa iti cureti dintii fara sa apesi prea tare.
Nu esti singura
Aproximativ 20% din adulti se vor confrunta cu o sensibilitate a dintilor pe parcursul vietii. Hipersensibilitatea dintilor
Poate fi înlaturata sau prevenita. Pentru asta trebuie sa stii cauzele care duc la aparitia acesteia:
Abraziunea prin periere. Daca, atunci cand te speli pe dinti, apesi prea tare sau aplici miscari stanga-dreapta, stratul protector al dentinei poate fi îndepartat; se estimeaza ca între 50 si 90% dintre persoane folosesc prea multa presiune la perierea dintilor;
Eroziunea dentara. Apare atunci cand smaltul dintilor este atacat de aciditatea unor mancaruri sau
bauturi (citricele, bauturile carbonatate, ceaiul, etc).
Retragerea gingiilor. Gingiile pot sa se retraga fie din cauza unor afectiuni cauzate de depunerile de
tartru sau infectii, fie fara o cauza bine determinata. Astfel, radacinile dintilor sunt expuse, iar dintii devin mai sensibili.

Administrator
Administrator

Data de inscriere : 14/01/2012

MesajSubiect: Re: Un zambet frumos   Dum Ian 29, 2012 11:09 am

Respiratia respingatoare

Daca cei cu care interactionezi evita sa se apropie prea tare de tine sau intorc capul atunci cand le vorbesti, inseamna ca faci parte din categoria celor 90 de milioane de oameni care au halena.

Mirosul neplacut al gurii poarta denumirea de halena si este o problema destul de des întalnita. Aceasta apare, în majoritatea cazurilor, din cauza unor probleme gastrice sau din cauza unei igiene orale necorespunzatoare. De obicei, respiratia neplacuta este cauzata de compusii volatili ai sulfului, care sunt produsi prin descompunerea resturilor alimentare de pe suprafata dintilor si a limbii. Halena poate aparea si atunci cand exista carii netratate sau daca ai gura uscata. De asemenea, si anumite alimente consumate pot provoca un miros neplacut al gurii. Cele mai cunoscute sunt ceapa
si usturoiul, dar efectul lor trece în cateva ore, daca insisti sa-ti periezi dintii si limba la fiecare sfert de ora. Mirosul neplacut al gurii poate aparea si din cauza unei sinuzite, amigdalite, o inflamatie a gatului sau chiar din cauza unor afectiuni gastrointestinale.

Ce sa faci ca sa scapi de halena?
Primul pas este sa te speli pe dinti de cel putin doua ori pe zi, dimineata, dupa ce ai savurat micul dejun si seara, inainte de culcare. In timpul periajului nu uita si limba. Aici pot sa-si gaseasca spatiu propice pentru dezvoltare o multime de bacterii care vor provoca halena. Intre noi fie vorba, ideal ar fi sa te speli pe dinti dupa fiecare masa, dar daca nu-ti e tocmai la îndemana sa cari dupa tine periuta si pasta de dinti, poti folosi cu încredere guma de mestecat. Tot seara, este bine sa folosesti ata interdentara, ca sa fii sigura ca elimini chiar si cele mai încapatanate resturi alimentare dintre
dinti.

Periaza-ti si limba
Se pare ca simpla curatare a limbii cu periuta de dinti determina o scadere cu 70% a respiratiei
urat mirositoare.

Spala-te pe dinti in fiecare dimineata
Primul pas pe care trebuie sa-l faci pentru a scapa de respiratia urat mirositoare este spalarea dintilor dimineata si dupa fiecare masa. e bine sa mananci des si nu foarte consistent, sa ai o dieta bazata pe fructe si legume proaspete, lactate, dar si carne de pui si de peste. ar fi bine sa te abtii sa
mananci gras sau mezeluri, ridichi, muraturi, usturoi, ceapa, maioneza. de asemenea, e recomandat sa eviti bauturile alcoolice si fumatul.

Inamicii respiratiei proaspete
Afectiunile faringelui, stomacului, intestinelor sau ale cailor respiratorii, dar si o igiena bucala precara cauzeaza halena.
Sus In jos
http://lifestyle.forumgratuit.ro
Continut sponsorizat

MesajSubiect: Re: Un zambet frumos   

Sus In jos

Un zambet frumos
Sus 
Pagina 1 din 1
 Subiecte similare
-
» Cum ne imbracam acasa ?
» In fire sa ne laudam ! (9)
» Fier de calcat: ce marca recomandati, ce metal pt talpa fierului?
» "Sa coasem impreuna" tinuta de Revelion
» Am primit un frumos cadou (1)

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
LIFESTYLE FORUM :: ELEGANTA SI FEMINITATE :: FRUMUSETE NATURALA-
Mergi direct la: