LIFESTYLE FORUM
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.



 
AcasaPortalUltimele imaginiCăutareÎnregistrareConectare
Iubesti sportul,serialele,vrei sa afli noutati,atunci vino in lumea noastra
Căutare
 
 

Rezultate pe:
 
Rechercher Cautare avansata
Ultimele subiecte
» Cafea, ceai si voie buna !
Plante  medicinale I_icon_minitimeSam Apr 02, 2016 12:12 am Scris de Ninnet

» LA MULTI ANI !!!!
Plante  medicinale I_icon_minitimeDum Iun 29, 2014 5:00 am Scris de elena50

» BUUUNA!!!!!!!!!!!
Plante  medicinale I_icon_minitimeDum Dec 29, 2013 1:07 am Scris de Denta

» Sa ne amuzam
Plante  medicinale I_icon_minitimeJoi Dec 26, 2013 5:53 am Scris de ely60

» Bancuri tari
Plante  medicinale I_icon_minitimeJoi Dec 26, 2013 5:41 am Scris de ely60

» FEMEIA "ETERNA POVESTE "
Plante  medicinale I_icon_minitimeJoi Dec 26, 2013 5:30 am Scris de ely60

» Unghii: tendinte si modele
Plante  medicinale I_icon_minitimeJoi Dec 26, 2013 5:17 am Scris de ely60

» PROPUNERI, PARERI, SONDAJE
Plante  medicinale I_icon_minitimeJoi Dec 26, 2013 2:43 am Scris de ely60

» GIF-URI
Plante  medicinale I_icon_minitimeJoi Dec 26, 2013 2:37 am Scris de ely60


 

 Plante medicinale

In jos 
AutorMesaj
Marcela
De-al casei
De-al  casei
Marcela


Mesaje : 792
Data de inscriere : 21/01/2012

Plante  medicinale Empty
MesajSubiect: Plante medicinale   Plante  medicinale I_icon_minitimeSam Ian 21, 2012 10:24 am

Dupa mesele copioase de sarbatori digestia este afectata de alimente grele si de cantitatea excesiva in care acestea au fost consumate. Asadar, ceaiurile pentru digestie sunt binevenite in aceasta perioada, combatand disconfortul digestiv.
Plante  medicinale Ceai-pentru-digestie-1_jpg-i


Ultima editare efectuata de catre Denta in Sam Ian 21, 2012 10:28 am, editata de 1 ori
Sus In jos
Marcela
De-al casei
De-al  casei
Marcela


Mesaje : 792
Data de inscriere : 21/01/2012

Plante  medicinale Empty
MesajSubiect: Re: Plante medicinale   Plante  medicinale I_icon_minitimeSam Ian 21, 2012 10:24 am

5 Plante medicinale care iti imbunatatesc digestia


Papadia

Ceaiul sau tinctura de papadie actioneaza benefic asupra digestiei, avand efecte laxative ce combat constipatia.

De asemenea papadia prezinta efecte de stimulare asupra ficatului, fiind utila si in afectiunile biliare. Reduce sedimentele biliare si faciliteaza eliminarea lichidului biliar din bila (fiere).


Oregano

Oregano este cunoscut ca fiind unul dintre cele mai hranitoare condimente, doar o lingura de oregano echivaland cantitatea de fier de la un castron de spanac. Oregano are efecte tonice asupra intregului organism, intervenind si la nivelul sistemului digestiv.

Oregano contine antiseptice naturale dintre cele mai puternice, astfel reduce inflamatia gastrica din anumite tipuri de gastrite, precum si inflamatia intestinala din diaree. Astfel, putem afirma ca oregano combate infectiile digestive si diareea.


Chimenul

Ceaiul de chimen are un gust placut si un efect relaxant asupra sistemului digestiv, fiind puternic antispastic. Reduce in felul acesta durerile de burta si balonarile, accelerand digestia dificila.

De asemenea chimenul influenteaza si secretia exocrina a pancresului, stimuland eliberarea enzimelor pancreatice in duoden. Faciliteaza astfel digestia grasimilor si usureaza functiile vezicii biliare.


Menta

Menta consumata atat cruda, cat si sub forma de ceai, are efecte calmante asupra sistemului digestiv. Reduce durerile, scade flatulenta si are efecte antispastice, actionand util in cazur diareei. Atentie insa, consumul excesiv de menta constipa.


Ghimbirul

Renumit pentru gustul si aroma sa ciudata, ghimbirul a fost considerat o raritate alimentara inca din antichitate.
Sus In jos
Marcela
De-al casei
De-al  casei
Marcela


Mesaje : 792
Data de inscriere : 21/01/2012

Plante  medicinale Empty
MesajSubiect: Re: Plante medicinale   Plante  medicinale I_icon_minitimeSam Ian 21, 2012 10:27 am

Fiind considerat un condiment rar, ghimbirul era (si inca este) foarte apreciat pentru gustul sau picant, dulce si totodata acrisor.

In cazul sistemului digestiv, ghimbirul sporeste eliminarea sucului biliar (se recomanda prudenta la cei pu pietre la “fiere” fiindca poate pleca o piatra ceea ce poate duce la icter si pancreatita acuta) fiind util pentru cei cu “bila lenesa”, imbunatateste digestia si combate constipatia prin efectele stimulative pe musculatura neteda intestinala.
Sus In jos
Continut sponsorizat





Plante  medicinale Empty
MesajSubiect: Re: Plante medicinale   Plante  medicinale I_icon_minitime

Sus In jos
 
Plante medicinale
Sus 
Pagina 1 din 1

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
LIFESTYLE FORUM :: LIFESTYLE SANATATE :: SANATATE NATURISTA-
Mergi direct la: