LIFESTYLE FORUM
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.



 
AcasaPortalUltimele imaginiCăutareÎnregistrareConectare
Iubesti sportul,serialele,vrei sa afli noutati,atunci vino in lumea noastra
Căutare
 
 

Rezultate pe:
 
Rechercher Cautare avansata
Ultimele subiecte
» Cafea, ceai si voie buna !
Aftele bucale I_icon_minitimeSam Apr 02, 2016 12:12 am Scris de Ninnet

» LA MULTI ANI !!!!
Aftele bucale I_icon_minitimeDum Iun 29, 2014 5:00 am Scris de elena50

» BUUUNA!!!!!!!!!!!
Aftele bucale I_icon_minitimeDum Dec 29, 2013 1:07 am Scris de Denta

» Sa ne amuzam
Aftele bucale I_icon_minitimeJoi Dec 26, 2013 5:53 am Scris de ely60

» Bancuri tari
Aftele bucale I_icon_minitimeJoi Dec 26, 2013 5:41 am Scris de ely60

» FEMEIA "ETERNA POVESTE "
Aftele bucale I_icon_minitimeJoi Dec 26, 2013 5:30 am Scris de ely60

» Unghii: tendinte si modele
Aftele bucale I_icon_minitimeJoi Dec 26, 2013 5:17 am Scris de ely60

» PROPUNERI, PARERI, SONDAJE
Aftele bucale I_icon_minitimeJoi Dec 26, 2013 2:43 am Scris de ely60

» GIF-URI
Aftele bucale I_icon_minitimeJoi Dec 26, 2013 2:37 am Scris de ely60


 

 Aftele bucale

In jos 
AutorMesaj
Denta
Administrator
Administrator
Denta


Mesaje : 10932
Data de inscriere : 14/01/2012

Aftele bucale Empty
MesajSubiect: Aftele bucale   Aftele bucale I_icon_minitimeDum Ian 29, 2012 11:12 am


Inofensive, dar foarte enervante. Senzatiile de durere si arsura pe care le provoaca te fac sa-ti piara pofta de mancare!

De la un mic punct dureros, evolueaza la leziuni de 1-2 mm, acoperite cu un strat albicios-galbui, pe un fond de culoare rosie. Aftele sau stomatita aftoasa reprezinta cele mai frecvente ulceratii ale mucoasei bucale. Afecteaza buzele, limba, cerul gurii, gingiile sau suprafata interioara a obrajilor. De obicei, apar izolat, însa e posibil sa se formeze si doua-trei afte pe o suprafata restransa. Leziunile dispar fara tratament în 10-12 zile, iar perioada critica – dureroasa – tine, de regula, 5 zile. Aftele nu sunt contagioase si nici nu au la baza o infectie. Partea proasta este ca adesea pot recidiva, mai ales în perioadele de stres. De cele mai multe ori, apar la persoanele adulte, primavara si toamna. Uneori, de la nivelul cavitatii bucale aftele se pot extinde pe faringe, laringe, esofag. Pot fi izolate sau pot face parte dintr-o boala generala numita aftoza.
Care sunt cauzele
Orice lezare a mucoasei – fie ca e provocata de un periaj dentar agresiv, un aparat dentar care nu e bine fixat, alimente dure sau fierbinti, un dinte sau o masea fracturata, o interventie dentara –poate sa evolueze în afte bucale dureroase. Si o alergie alimentara poate fi sursa neplacerilor. Condimentele, otetul, fructele uscate, glutenul, rosiile si alimentele acide, în general, pot duce la formarea aftelor. Lipsa fierului sau a unor vitamine (B1, B2, B6, B12), prezenta unor infectii virale (viroze, herpes, HIV, boala celiaca), modificarile hormonale în perioada menstruatiei sau a unei sarcini, stresul si oboseala care slabesc sistemul imunitar – toate sunt posibile cauze. Uneori, se pot forma si în asociere cu afte genitale, afectiuni cutanate, oculare, digestive sau respiratorii.
O veste buna
Aftele bucale afecteaza o persoana din cinci, în special între 10 si 40 de ani. Partea plina a paharului este ca apar tot mai rar pe masura ce se înainteaza în varsta.
Intoleranta la gluten
Daca aftele bucale apar frecvent, cauza poate fi o afectiune provocata de sensibilitate la gluten, numita boala celiaca sau enteropatia glutenica. Cercetatorii iranieni de la Teheran University of Medical Sciences spun ca aceasta este o deficienta a sistemului imunitar care afecteaza intestinul subtire.


Boala celiaca este declansata de intoleranta la gluten, o proteina de origine vegetala care se gaseste în grau, orz, secara, ovaz. Ca sa afli daca esti într-adevar alergica la gluten, testele de sange sunt unica solutie. Daca se dovedeste a fi o problema reala, solutia este sa elimini complet glutenul din alimentatie.
Cum previi si cum tratezi
În perioada în care ti-au aparut afte, e bine sa eviti laptele si produsele lactate, alimentele acide, sarate, condimentele, citricele, fumatul. Alege alimente usor de mestecat, care nu pot irita mucoasa bucala. Apoi, fii mai atenta la modul în care te ocupi de igiena orala. Foloseste o periuta de dinti moale, ai grija sa nu-ti ranesti gingiile cu ata dentara si evita periajul în zona în care au aparut deja ulceratiile. Ca tratament, poti sa folosesti un remediu local, care sa elimine din disconfort. Clateste-ti gura cu o solutie calduta preparata din bicarbonat de sodiu dizolvat în apa sau aplica un cub de gheata pe zona iritata. Altfel, în cazul în care durerea provocata de leziuni este dificil de suportat, consulta-te cu medicul tau stomatolog. Intensitatea durerii poate fi redusa prin aplicarea unor badijonari locale cu glicerina boraxata, solutii cu hidrocortizon acetat sau folosirea unor unguente analgezice. În unele cazuri, se pot prescrie antibiotice, tratament cu vitamine sau steroizi. Terapia generala e indicata doar în aftoze extinse, nu în cazul aftelor izolate, ocazionale.
Sus In jos
https://lifestyle.forumgratuit.ro
 
Aftele bucale
Sus 
Pagina 1 din 1

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
LIFESTYLE FORUM :: LIFESTYLE SANATATE :: SFATURI SI SUGESTI-
Mergi direct la: