LIFESTYLE FORUM
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.



 
AcasaPortalUltimele imaginiCăutareÎnregistrareConectare
Iubesti sportul,serialele,vrei sa afli noutati,atunci vino in lumea noastra
Căutare
 
 

Rezultate pe:
 
Rechercher Cautare avansata
Ultimele subiecte
» Cafea, ceai si voie buna !
Solutii de urgenta pentru arsurile solare I_icon_minitimeSam Apr 02, 2016 12:12 am Scris de Ninnet

» LA MULTI ANI !!!!
Solutii de urgenta pentru arsurile solare I_icon_minitimeDum Iun 29, 2014 5:00 am Scris de elena50

» BUUUNA!!!!!!!!!!!
Solutii de urgenta pentru arsurile solare I_icon_minitimeDum Dec 29, 2013 1:07 am Scris de Denta

» Sa ne amuzam
Solutii de urgenta pentru arsurile solare I_icon_minitimeJoi Dec 26, 2013 5:53 am Scris de ely60

» Bancuri tari
Solutii de urgenta pentru arsurile solare I_icon_minitimeJoi Dec 26, 2013 5:41 am Scris de ely60

» FEMEIA "ETERNA POVESTE "
Solutii de urgenta pentru arsurile solare I_icon_minitimeJoi Dec 26, 2013 5:30 am Scris de ely60

» Unghii: tendinte si modele
Solutii de urgenta pentru arsurile solare I_icon_minitimeJoi Dec 26, 2013 5:17 am Scris de ely60

» PROPUNERI, PARERI, SONDAJE
Solutii de urgenta pentru arsurile solare I_icon_minitimeJoi Dec 26, 2013 2:43 am Scris de ely60

» GIF-URI
Solutii de urgenta pentru arsurile solare I_icon_minitimeJoi Dec 26, 2013 2:37 am Scris de ely60


 

 Solutii de urgenta pentru arsurile solare

In jos 
AutorMesaj
Denta
Administrator
Administrator
Denta


Mesaje : 10932
Data de inscriere : 14/01/2012

Solutii de urgenta pentru arsurile solare Empty
MesajSubiect: Solutii de urgenta pentru arsurile solare   Solutii de urgenta pentru arsurile solare I_icon_minitimeDum Ian 29, 2012 11:13 am

Soarele puternic de vara te-a prins nepregatita? Nu dispera! Aplica planul B: trateaza efectele negative!

Pielea e rosie ca focul, te doare, ba chiar au aparut si unele basicute cu lichid? E clar ca ai exagerat cu expunerea la soare sau nu ai folosit lotiunea de protectie potrivita Primele simptome ale arsurilor solare apar la cateva ore dupa expunere. În cazurile mai severe, disconfortul resimtit la nivelul pielii poate fi însotit si de dureri de cap, febra sau senzatie de extenuare. Arsurile solare distrug partial structura pielii, care are rolul de a controla cantitatea de caldura pe care corpul o retine sau o elibereaza, de a retine fluidele si de a proteja corpul de infectii. Oricine poate sa se aleaga cu arsuri solare, dar cele mai sensibile sunt persoanele cu tenul deschis la culoare sau cu pielea uscata.

Ce poti sa faci
Cel mai bine este sa previi! Nu te expune la soare în jurul pranzului si foloseste o lotiune cu factor de protectie minim 15, ori de cate ori iesi din casa. Daca de data asta raul s-a produs, ia în considerare sfaturile Benessere:
Fa o baie sau un dus racoritor, cu apa aproape rece.
Stai întinsa pe pat într-o încapere racoroasa pana cand simptomele deranjante încep sa scada în intensitate.
Aplica o lotiune cu Aloe Vera sau crema de galbenele de mai multe ori pe zi.
Nu te grabi sa spargi basicutele cu apa! Decat sa te alegi cu o infectie sau sa prelungesti agonia, mai bine mai suporta putin aspectul inestetic. Daca suprafata afectata este mai extinsa decat un brat sau întreg abdomenul,mergi de urgenta la spital.



Ia un analgezic, paracetamol, algocalmin sau aspirina.
Tamponeazausor zonele afectate cu comprese sterile cu alcool de 70 de grade.
Foloseste cremele pe baza de hidrocortizon 1% pentru un efect antiinflamator si calmant. Atentie! Evita aplicarea solutiei în cazul copiilor sub 2 ani.
Consuma multe lichide , de preferat nu foarte reci.Vasodilatatia care apare în urma expunerii la soare poate cauza hipotensiune arteriala, cefalee sau febra.
Aplica comprese locale cu infuzie de musetel, lapte sau iaurt.
Poarta haine lejere , din bumbac sau matase. Tesaturile dure vor irita si mai mult pielea deja sensibila.
Sus In jos
https://lifestyle.forumgratuit.ro
 
Solutii de urgenta pentru arsurile solare
Sus 
Pagina 1 din 1

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
LIFESTYLE FORUM :: LIFESTYLE SANATATE :: SFATURI SI SUGESTI-
Mergi direct la: