LIFESTYLE FORUM
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.



 
AcasaPortalUltimele imaginiCăutareÎnregistrareConectare
Iubesti sportul,serialele,vrei sa afli noutati,atunci vino in lumea noastra
Căutare
 
 

Rezultate pe:
 
Rechercher Cautare avansata
Ultimele subiecte
» Cafea, ceai si voie buna !
Shahrukh Khan I_icon_minitimeSam Apr 02, 2016 12:12 am Scris de Ninnet

» LA MULTI ANI !!!!
Shahrukh Khan I_icon_minitimeDum Iun 29, 2014 5:00 am Scris de elena50

» BUUUNA!!!!!!!!!!!
Shahrukh Khan I_icon_minitimeDum Dec 29, 2013 1:07 am Scris de Denta

» Sa ne amuzam
Shahrukh Khan I_icon_minitimeJoi Dec 26, 2013 5:53 am Scris de ely60

» Bancuri tari
Shahrukh Khan I_icon_minitimeJoi Dec 26, 2013 5:41 am Scris de ely60

» FEMEIA "ETERNA POVESTE "
Shahrukh Khan I_icon_minitimeJoi Dec 26, 2013 5:30 am Scris de ely60

» Unghii: tendinte si modele
Shahrukh Khan I_icon_minitimeJoi Dec 26, 2013 5:17 am Scris de ely60

» PROPUNERI, PARERI, SONDAJE
Shahrukh Khan I_icon_minitimeJoi Dec 26, 2013 2:43 am Scris de ely60

» GIF-URI
Shahrukh Khan I_icon_minitimeJoi Dec 26, 2013 2:37 am Scris de ely60


 

 Shahrukh Khan

In jos 
AutorMesaj
Denta
Administrator
Administrator
Denta


Mesaje : 10932
Data de inscriere : 14/01/2012

Shahrukh Khan Empty
MesajSubiect: Shahrukh Khan   Shahrukh Khan I_icon_minitimeSam Mar 17, 2012 7:14 am

Shahrukh Khan


Shahrukh Khan s-a nascut la 2 noiembrie 1965. Nu este numai actor de filme ci si Producator de filme si televiziune. Si-a inceput cariera in anul 1980 in mai multe seriale de televiziune. Filmul care l-a lansat a fost "Deewana" (1992). In toata cariera sa din industria filmului a castigat treisprezece Filmfare Awards, sapte dintre ele fiind pentru cel mai bun actor. Este fiul lui Taj Mohammed Khan si al Lateefei Fatima. Are o sora mai mare Shehnaz. A castigat sabia de onoare un premiu pe care il castiga doar cel mai bun. Dupa moartea parintilor sai, in 1991 s-a mutat la Mumbai unde s-a casatorit cu Gauri Chibber pe 25 oct 1991. Au 2 copii un baiat Arian (1997) si o fiica Suhana (2000). In aprilie 2007 lui Khan i s-a facut o statuie de ceara care se afla la muzeul din Londra.
A jucat in:
* 1992 - Deewana
* 1993 - Baazigar
* 1994 - Anjaam
* 1995 - Dilwale Dulhania Le Jayenge
* 1996 - Army
* 1997 - Yes Boss
* 1998 - Kuch Kuch Hota Hai
* 1999 - Baadshah
* 2000 - Mohabbatein
* 2001 - Kabhi Khushi Kabhie Gham
* 2002 - Devdas
* 2003 - Chalte Chalte
* 2004 - Main Hoon Na
* 2005 - Paheli
* 2006 - I See You
* 2007 - Om Shanti Om
* 2008 - Krazzy 4
* 2009 - Luck by Chance
- Billu
- Dulha Mil Gaya
* 2010 - My Name Is Khan
- Koochie Koochie Hota Hain


Ultima editare efectuata de catre Denta in Sam Mar 17, 2012 7:14 am, editata de 1 ori
Sus In jos
https://lifestyle.forumgratuit.ro
Denta
Administrator
Administrator
Denta


Mesaje : 10932
Data de inscriere : 14/01/2012

Shahrukh Khan Empty
MesajSubiect: Re: Shahrukh Khan   Shahrukh Khan I_icon_minitimeSam Mar 17, 2012 7:14 am

Shahrukh Khan Cgbbo5


Ultima editare efectuata de catre Denta in Sam Mar 17, 2012 8:18 am, editata de 1 ori
Sus In jos
https://lifestyle.forumgratuit.ro
Denta
Administrator
Administrator
Denta


Mesaje : 10932
Data de inscriere : 14/01/2012

Shahrukh Khan Empty
MesajSubiect: Re: Shahrukh Khan   Shahrukh Khan I_icon_minitimeSam Mar 17, 2012 8:04 am

Shahrukh Khan cu sotia
Shahrukh Khan Berlinale2010_66

La conferinta de presa care a urmat vizionarii filmului My Name is Khan de aici, de la Berlinale, au participat Shah Rukh Khan, Kajol si regizorul filmului Karan Johar.

Am descoperit in Shah Rukh Khan un om deosebit, foarte sufletist, putin timid si extrem de deschis cu fanii.
Sus In jos
https://lifestyle.forumgratuit.ro
Denta
Administrator
Administrator
Denta


Mesaje : 10932
Data de inscriere : 14/01/2012

Shahrukh Khan Empty
MesajSubiect: Re: Shahrukh Khan   Shahrukh Khan I_icon_minitimeSam Mar 17, 2012 8:05 am

Ai declarat la un moment dat ca nu vrei sa mai faci filme de dragoste. Care este diferenta dintre filmele pe care le-ai facut pana acum si My Name is Khan?
Karan Johar: In primul rand vreau sa va multumesc pentru primirea calduroasa de aici. Suntem foarte onorati sa fim invitati in Festival. Multumim. Acum ca sa raspund la intrebare. Cand am spus ca nu voi mai face filme de dragoste m-am referit la un anume gen de povesti de dragoste. Cu o anume atmosfera, cu un anumit look, cu anumite cantece si dansuri… (rade) Am simtit nevoia sa trec peste aceste lucruri si sa fac ceva diferit, dar totusi asemanator cu ceea ce numim a fi inima si sufletul cinematografiei indiene. Am vrut sa fac ceva neobisnuit. Deci pentru mine, My Name is Khan este o poveste de dragoste, dar o poveste care transmite un mesaj puternic spectatorilor.

Multumim pentru film, ne-a placut foarte mult. Vroiam sa te intreb despre poveste. Stiu ca anul trecut ai fost arestat in New York…
Shah Rukh Khan: In primul rand vreau sa va multumesc tuturor. Ca de fiecare data, ne primiti cu caldura, si va multumesc ca ne faceti sa ne simtim ca acasa. Ma simt ca un adevarat star international cand vin la Berlin. Multumesc tururor. Nu am fost arestat, incerc sa fiu arestat (rade). Dar am fost luat la intrebari. Dar de obicei cam asta patesc, cred ca are legatura cu fatza mea… (rade). De fiecare data cand ma duc pe un aeroport international sunt controlat mai mult, mi se pun multe intrebari. Dar este ok, ca atunci cand te duci intr-o tara straina, trebuie sa urmezi regulile ei. Si aceasta este si ideea filmului. Acesta este zidul pe care noi l-am creat. Suntem paranoici unii fata de ceilalti. Nu putem decide daca cineva este bun sau rau, pe baza faptelor semenilor sai. Asa ca toate tarile au regulile lor, dupa zicala “mai bine mai sigur, decat sa ne para rau”, si inteleg asta. Asa ca atunci cand vin in Germania, o sa urmez regulile de circulatie, o sa merg numai pe acolo pe unde imi ziceti (rade). N-o iau ca pe o discriminare, ci asa sunt vremurile noastre.

Crezi ca va schimba ceva filmul vostru? Si apropo, esti cel mai tare! Cel mai tare!
Shah Rukh Khan: Ok, daca insisti, da sunt cel mai tare (rade). Ceea ce vreau sa spun este ca sunt o groaza de regizori in tara noastra, si facem filme de cand au fost create cred. Iar Karan Johar a riscat sa faca un film care sa transmita un mesaj puternic. Si cred ca cinematografia Indiana este pe val, nu numai la noi in tara. 20th Century Fox distribuie acest film la nivel mondial, participarea la Berlinale… Cred ca va conta foarte mult pentru noi ca My Name is Khan este primul pas in directia buna, si cred ca e de acord si Kajol cu mine cand spun ca am fost oamenii potriviti la locul potrivit, in momentul potrivit. Si sper ca filme ca My Name is Khan, care au un subiect universal sa transmita mesajul ca dragostea invinge totul. Am incercat sa imbracam aceasta fraza intr-un film pe care sa-l inteleaga toata lumea. E putin cam lung, ce-i drept (rade) dar daca aveti nevoie la toaleta, pentru asta avem o pauza la mijlocul filmului. Noi indienii ne gandim serios la toate (rade).

Filmul dvs spune o poveste asemanatoare celei din Forrest Gump. De ce ati ales ca el sa fie asa?
Karan Johar: Lumea, cu siguranta nu este inocenta. Este plina de cinism. Iar eu cred ca personajul nostru, Rizvan Khan esteeroul neobisnuit. Motivul pentru care am ales sa-l facem suferind de aceasta boala (Sindromul Asperger, o usoara forma de autism – n.r.), este ca nici un om obisnuit nu ar pleca intr-o asa misiune doar pentru ca nevasta lui tipa sa se duca sa-l intalneasca pe presedinte si sa-i spuna ca Numele lui este Khan si ca nu este terorist. Nici un om obisnuit nu ar face asta. Numai un om care nu este ca noi, care a vazut viata prin ceea ce l-a invatat mama lui si profesorii lui. Care a vazut viata prin ochii celui care citeste cartile de mic. Nici unul dintre noi nu traieste viata prin ceea ce e scris in aceste carti, dar Rizvan face acest lucru. Si acesta este motivul pentru care am ales sa fie asa. Cand lumea ma intreaba despre ce este vorba in film, le spun ca este o poveste a unui supererou.

Ne poti spune ceva despre personajul tau? Cum este cinematograful de acum, fata de cel de acum 10 ani cand ai jucat impreuna cu Khan in ultimul vostru film?
Kajol: Cred ca cinematograful s-a schimbat, publicul s-a schimbat. Noi indienii suntem foarte incantati, pentru ca sunt o multime de filme diferite care asteapta sa fie lansate. Avem oameni care vor sa riste facand alt gen de filme.

Crezi ca lumea ar trebui sa se intoarca la lucrurile simple? Sa citeasca Coranul si sa vada lumea in alb si negru?
Shah Rukh Khan: Multumesc, esti tare draguta si tare desteapta (rade). Trebuie sa fii, daca iti plac filmele mele (rade). Glumesc. Pana la urma, in simplitatea lui, filmul este despre lucrurile simple pe care le invatam de mici. De la parinti, profesori, iar in timp ce inaintam in viata, lucrurile se complica. Si uitam lucrurile simple invatate. Iar religia, fie ca este vorba de Islam, evrei, crestini, hindu, toate pana la urma sunt la fel. Este o disciplina care te invata un mod de viata. Te invata sa iubesti, sa faci lucruri bune. Dar viata e atat de complicata, incat uitam pe parcurs. Si ca sa raspund la intrebarea ta, personajul meu nu a fost atins de complicatiile vietii. Trebuie sa ne facem timp zilnic sa nu uitam. Fie ca citim Coranul, Bibilia sau orice, trebuie sa le tii vii in tine. Cineva mi-a spus zilele trecute ca filmul este naiv. Si cred ca asta e cea mai frumoasa parte a lui. Naivitatea lui, ca si copii. Totul e simplu. Asta e si esenta vietii: fii simplu, fii naiv si bucura-te de ce este in jurul tau, si nu uita sa te rogi.

Am vazut toate filmele tale, toate 29.
Shah Rukh Khan: Inseamna ca le-ai pierdut pe cele proaste (rade).

Am o intrebare pentru Kajol, am vazut si toate filmele tale, si cele impreuna cu Shah Rukh Khan. Sunt minunate. Te-ai gandit la o cariera la Hollywood? Ti-a propus cineva? Ca daca nu, iti propun eu. Si a doua intrebare ai un model in viata? Vreo actrita care te-a inspirat?
Kajol: In primul rand multumesc pentru complimente. Da, m-am gandit la Hollywood, dar n-am nimic concret in acest moment. Daca se intampla, se intampla, si gata. Nu am sa plang daca nu se va intampla. Si in al doilea rand, nu cred in modele in viata. Cred ca exista oameni pe care ii admiri, le iubesti munca. Dar cred ca trebuie sa-ti gasesti propria identitate, propriul sine. Nu poti fi altcineva, decat tu insuti.

Am vazut multi fani afara care te asteptau. Care este relatia ta cu fanii?
Shah Rukh Khan: (rade) Vrei sa descriu toate detaliile? Imi plac toti barbatii (rade) le strang mana. Si nu pot minti cand sunt in Germania… iubesc fetele!!!! (rade) Chiar spuneam ca un lucru extraordinar aici este ca ei sunt tandri, oamenii care ma plac. Si nu ii numesc fani, pentru ca asta ar inseamna ca iubirea vine doar dintr-o singura directie, iar eu ii iubesc la fel de mult. Sunt foarte fericit. Eram afara, ii salutam pe toti, si le-am spus ca intarzii la conferinta de presa, si ma voi intoarce sa acord autografe dupa. Si stii ceva, am sa stau afara, in frigul de aici si am sa-i intalnesc pe toti! Ii ador.

(Ceea ce a si facut, stand vreo 10-15 minute si dand autografe, facand poze si vorbind cu toti cei de afara!!).

Acum 16-17 ani ai intrat in industria de film din India. Iar acum esti cel mai cunoscut star din India… as vrea sa te intreb, cum ai reusit de la o viata simpla…
Kajol: Viata lui nu a fost niciodata simpla, el s-a nascut complicat (rade si la fel toata sala).
Vroiam sa te intreb cum ai vazut schimbarea asta de la o viata simpla, la cea de acum?
Shah Rukh Khan: Sincer, nu cred ca m-am schimbat chiar asa de mult. Am doar o casa mai mare, o masina mai mare si haine mai bune. Dar sunt recunoscator lui Dumnezeu, regizorilor, producatorilor, tuturor celor care mi-au oferit sansa de a trai aceasta viata minunata. Nu pot fi altceva, decat ceea ce sunt. Sunt recunoscator ca copii mei traiesc bine, manaca bine, sora mea este sanatoasa, nevasta mea e minunata, deci nu pot fi mai recunoscator decat sunt. Dar dincolo de asta, sunt o persoana simpla. Ma trezesc dimineata, si sunt tare fericit ca ma pot duce la filmari. Stiu ca foarte mult lume ma place, cateodata cred ca nu merit atata atentie. Dar asta e viata, si sunt recunoscator pentru asta. Nu lucrez pentru posteritate, si nici pentru prosperitate. Lucrez pentru ca imi place sa lucrez. Nimic nu s-a schimbat in viata mea. Tot acestia sunt prietenii mei de 17-18 ani. Nu stiu ce se intampla cu mine, cred ca am gene bune (rade). Arat din ce in ce mai bine cu trecerea anilor (rade copios, si sala la fel). In curand o sa arat ca Brad Pitt sau Tom Cruise! (rade, sala e in delir, se rade si se aplauda). Dar, dincolo de asta, n-am nici o problema (rade si sala la fel).

Ati vorbit de cat de frumos este aici si cat de multumiti sunteti de primirea voastra. Ce parare aveti de situatia de acasa, unde filmul vostru a intampinat greutati. Fanii au cumparat bilete la el ca sa-l sustina, avand in vadere ca au fost niste proteste impotriva lui. Stiu ca Shah Rukh a stat aseara pana pe la 2 noaptea la Twitter…
Shah Rukh Khan: Da, cand nu fac sex, scriu pe Twitter (rade)

Si maine vei mai scrie pe Twitter?
Shah Rukh Khan: Nu, maine voi face sex (rade copios, si sala la fel).

Revenind, ce ai de spus despre fani si situatia din Mumbai?

Shah Rukh Khan: Pentru mine personal, nu este o situatie fericita. Cum am mai spus, lucram sa-i bucuram pe oameni. Nu am nici o problema ideologica cu nimeni din lume, sunt doar un actor. Nu sunt in industria care face oamenii sa fie tristi, ci din contra. Daca exista neintelegeri, as vrea ca filmul sa fie inteles cum trebuie. O sa ne intoarcem in India si speram ca filmul sa fie lansat peste tot. Multumim tuturor celor care au venit sa vada filmul. Vreau ca toata lumea sa vada filmul. Cum am mai repetat pana acum, nu fac politica. Sunt prea aratos ca sa fiu politician (rade).
Sus In jos
https://lifestyle.forumgratuit.ro
Denta
Administrator
Administrator
Denta


Mesaje : 10932
Data de inscriere : 14/01/2012

Shahrukh Khan Empty
MesajSubiect: Re: Shahrukh Khan   Shahrukh Khan I_icon_minitimeSam Mar 17, 2012 8:17 am

+Locul nasterii
New Delhi, India

+Data nasterii
02.11.1965

+Ocupatie
Actor, producator




Este starul incontestabil al cinematografiei indiene din ultimii 19 ani. ShahRukh a crescut într-un mediu umil. Dupã ce a terminat scoala, s-a alãturat Academiei de Teatru Barry John. A apãrut într-o serie de piese si în curând a fost solicitat pentru un serial de televiziune numit Fauji. Serialul a avut un succes nebun, iar ofertele au început sã se înmulteascã si în curând Shah Rukh cãlãtorea foarte des între Bombay si Delhi. Cu seriale precum Circus si Umeed în palmares, era pregãtit sã facã marele pas în cariera de film.

Primele lui succese au fost Deewana si Raju Ban Gaya Gentleman. ShahRukh era pe buzele tuturor si tinerii îi imitau manierele, aspectul si limbajul trupului. La scurt timp a primit primul sãu premiu Filmfare pentru cel mai promitãtor debut în lumea filmului. Nu exista cale de întoarcere, cãci acesta era doar începutul drumului cãtre celebritate. Cu un palmares ce cuprinde succesele Bazzighar, Daar, Yes Boss, Dilwale Dulhaniya Le Jayenge, Dil To Pagal Hai, Dil Se, Karan Arjun, Kuch Kuch Hota Hai (si lista poate continua), ShahRukh a devenit fãrã îndoialã cel mai talentat si mai popular star din India de astãzi. În 19 ani de carierã în industria filmului a obtinut 22 de premii Filmfare si a fost nominalizat nu mai putin de 37 ori


(Varianta tradusa a biografiei www.shahrukhkhan.org)
Pe 2 Noiembrie 1965 a avut loc o nastere obisnuita in Talwar Nursing Home,New Delhi.La fel ca cei mai multi nou nascuti,m-am nascut cu cordonul ombilical in jurul gitului.O sora medicala a spus ca a fost o binecuvintare a lui Hanuman si ca voi fi un copil foarte norocos.Nu stiu daca sa cred in asa ceva,dar este un lucru care mi-a fost spus de parintii mei despre ziua mea si de care imi amintesc.Am trait in Rajinder Nagar,imi amintesc chiar si numarul casei,era F-442.Am amintiri vagi despre scoala generala,cred ca se numea Tiny Tots si era vizavi de casa noastra.Dupa scoala generala,am inceput sa imi formez educatia la St.Columbas,New Delhi.Colegiul era linga piata Gole,condus de frati irlandezi,care credeau in disciplina si in standarde foarte ridicate ale educatiei.Imi pot reaminti prima mea zi si profesoara care m-a intervievat,Domnisoara Bala.Ea m-a intrebat care e profesia tatalui meu.In acel moment,tatal meu avea o afacere cu transporturi.L-am vazut ocupindu-se de camioane.Am crezut ca fiecare om care are de-a face cu masini,era sofer.Asa ca am raspuns ca tatal meu sofer de camion.Domnisoara Bala mi-a spus ca am gropite foarte dragute si atunci mi-a cerut sa o sarut.Acesta a fost primul meu sarut.Oh,da!si am fost admis:).
Ne-au fost date stele negre si aurii pentru comportamentul nostru si rezultatele examenelor;5 stele insemnau sa te duci linga Domnisoara Bala si sa fii lovit de trei ori,cred.Fiind cam neastimparat,am fost lovit mult.Mi-as dori ca acelasi tratament sa il intilnesc chiar si acum.Privind inapoi am realizat ca pedepsele erau chiar placute.Trecind peste primii ani de scoala,au fost chiar minunati.Imi primeam bataile cuvenite si eram pus adesea sa stau intr-un colt.Am fost fortat de profesorul meu sa invat sa inot,fiind aruncat in apa,asteptindu-se de la mine sa supravietuiesc cu galoane de apa in stomac,ochi si urechi.Atunci am urit inotul si pe profesorul meu pentru ca ma folosea ca subiect pentru aceasta tortura.Dar dupa toate cele spuse si facute,imi iubesc toti profesorii.Ei au fost foarte buni si draguti.Cred ca esenta vietii cuiva se dezvolta pe timpul acestor ani formativi si simt ca au fost cei mai buni ani,datorita profesorilor pe care i-am avut.

+Incidente si accidente
Una dintre cele mai importante turnuri in viata mea s-a intimplat deoarece eram foarte slab in hindi.Obisnuiam sa i-au 2 sau 3 din 10 si intotodeauna dadeam gres in acest subiect.Odata mama mi-a sous ca daca am sa i-au note mari in hindi,ma va duce sa vad un film indian la cinematograf.Nu fusesem niciodata intr-o sala de film inainte.Asa ca am stat toata noaptea sa invat si am reusit sa i-au note mari,iar mama m-a dus sa vad primul meu film indian.Doua lucruri s-au intimplat din cauza acestui incident;primul a fost ca am inceput sa ma descurc foarte bine in hindi iar al doilea,au inceput sa imi placa filmele indiene.Faptul ca am inceput sa ma descurc cu limba,m-a ajutat foarte mult in rolurile mele din filmele de astazi.Morala povestirii este ca daca mama ta iti spune sa studiezi din greu,fa-o!Poti deveni un star de cinema,iar educatia ta te va ajuta foarte mult.Dar daca mama ta insista pe antropologie or biochimie,sau poate aromoterapie,atunci ignor-o!
Imi amintesc ca stateam pe pervazul ferestrei si aruncam sarutari zburatoare scolaritelor care treceau.Odata o fata a venit plingindu-se tatalui meu,dar el a fost sigur ca nu era vorba de mine,pentru ca eram prea tinar.A facut-o pe fata sa astepte pentru ca ea sa vada si sa observe ca de fapt fiul vecinului era acela care o supara si nu eu.Dar spre rusinea tatalui meu,am intrat inauntru fara pantaloni si vazind fata,i-am aruncat un sarut si i-am spus tatalui meu ca este un dragut.Acesta a fost primul si ultimul pas facut de mine cind a fost vorba de o fata.

+Scoala St.Columba
Bine sau rau,
Est sau vest,
Scoala mea este the best!
St.Columba era o foarte stricta si disciplinata scoala condusa in spirit irlandez.Nu se purta decit aceeasi uniforma(uniforma scolii - n.r.),iar parul nu trebuia sa depaseasca gulerul camasii.De multe ori a trebuit sa ma tund in fata tuturor elevilor din scoala,dimineata devreme.
Frizerul,obisnuia sa fie in magazinul de vizavi de scoala noastra,nu facea baie si nu se spala pe dinti.Lui ii parea rau sa fie acolo,asa cum imi parea mie rau sa stau pe scaunul lui incomod!Si inainte de a-si incepe munca,ma intreba daca vreau sa ma tunda Dharmendra sau Amitabh.Speram doar sa nu ma aseman cu un ananas!Parul meu nu s-a recuperat niciodata de la acele atacuri frecvente.Acesta este adevaratul secret al tunsorii mele,daca exista una.
Am fost un student bun,totusi nu studiam tot timpul anului.Singurul timp cind invatam noaptea,era acela dinaintea examenului,cind nu puteam dormi si ma duceam direct la examen.Eram notat bine si din aceasta cauza m-i se oferea oportunitatea de a face foarte multe lucruri interesante in scoala.

+In scoala
Fotbalistii mei favoriti sint Socrates,Pele,Maradona si Mattheus.Si il iubesc pe Aslam Sher Khan,imi doresc sa fi ca el si sa imi reprezint tara.
Electronicele au fost subiectul meu favorit la nivelul A si cred ca am avut cele mai mari note dupa absolvire.
Matematicile a fost subiectul meu slab in scoala si inca mai am o problema cu numerele.Asa de mare incit,cind cineva imi da numarul de telefon,trebuie sa il intreb de mai multe ori ca sa il pot nota in josul paginii.
Engleza,si in special Shakespeare,a fost alta favorita a mea.


Mumtaz a fost favorita absoluta.Ascultam noaptea la radio si asta era cind abilitatile mele de dansator erau foarte bine vazute.Nu trebuia sa mi se spuna decit ca,cintecul de la radio era dintr-un film cu Mumtaz si ma miscam cu 20 de frame pe secunda,in felul oamenilor din filmele vechi ale lui Charlie Chaplin!Iubeam felul in care isi misca soldurile.Credeam ca nimeni din aceasta lume nu putea arata mai frumos.Era senzuala,inocenta,indrazneata,toate acestea in acelasi timp.Ea a fost prima persoana pe care am imitat-o.Iubeam sa pasesc si sa dansez ca ea.De obicei actorii au personalitati importante ca idolii lor si performanta ca lor.A mea a fost Mumtaz.Nu pot spune ca ea era neimportanta sau ca nu era speciala.Ce am vrut sa spun este ca,pentru un tip ea era neconventionala,ca model pentru un rol.Cintecul meu favorit era Brahmachari,dintr-un film de Shammi Kapoor.Ce m-a intrigat este stilul liric:"Chakke pe chakka, chakke mein gaadi, gaadi pe nikli apni swaari..."
+Tatal meu
Tatal meu,Mir Taj Mohammed,era cu 10 ani mai in virsta ca mama,Fatima,si bineinteles,mult mai in virsta decit mine.Mi-l amintesc ca pe un urias blind de 2 metri inaltime,un Pathan obisnuit(indian din Centrul sau N.Indiei),barbat aratos,brunet cu ochii cenusii.Era un om foarte citit si foarte educat.El a facut MA,LLB (invatamint superior indian)si stia sase limbi-persana,sanscrita,pushtu,punjabi,hindi si engleza.In tinerete a fost luptator pentru libertate.
Intr-un fel,eu si sora mea il ascultam mai mult pe el decit pe mama.Era mai blind decit ea.Bineinteles ca ne iubea si ea,dar cu tatal meu eram prieteni.Obisnuiam sa stam ore intregi sa-l ascultam vorbind pe diferite teme.Obisnuiam sa ne srigam "yaar"(yaar-yaari=prieten;engleza indiana;help me yaar!= ajuta-ma prietene!).Il strigam"tata,dar "yaar" era mai des folosit.Probabil pentru ca el niciodata nu ne mingiia sau rasfata,cum deobicei fac alti oameni cu copii lor,dar in schimb totdeauna ne trata individual,ca pe niste adulti,dar tot timpul la modul apropiat,prietenesc.
Tatal meu avea un dezvolatat simt al umorului.Odata amageam o tinara sud-indianca din apartamentul vecin,scotocindu-i in cutia de scrisori.Mama ei a venit sa se plinga tatalui meu.El a deschis usa.Doamna nu stia sa vorbeasca prea bine hindi,spunind:"Aapka ladka ladki ko chedta hai meri.".El a replicat:"Ea este la fel de frumoasa ca tine?"ea a intrebat:"Poftim?"Tata a repetat intrebarea,ea raspunzindu-i"Da",tatal meu a spus:"Atunci il inteleg.Daca te-as fi intilnit mai devreme,sigur te-as fi cautat."Ea a zimbit.
Pe linga simtul umorului,am mostenit inca o calitate de la tatal meu,pasiunea de a citi.Tatal meu a fost un om foarte bun.Am incercat sa mostenesc de la el si asta.Cred ca am mostenit bunatatea lui,dar nu cu totul.Singurul aspect pe care nu l-am mostenit este dragostea pentru gradinarit.Tatal meu vorbea mereu cu florile,dar eu niciodata nu am facut asta.Probabil o voi face cind voi fi mai batrin.Sigur am mostenit modul distrat al tatalui meu.L-am vazut iesind din casa doar in camasa,pantofi si sosete-fara pantaloni!Si-ar fi mincat micul dejun la toaleta!Eu uit numele persoanelor sau uit sa maninc citeodata.Dar cind sint concentrat in munca mea,nu uit nimic.
Tata niciodata nu a tipat sau strigat la mine sau la sora mea.Mama a facut asta,chiar daca indeplineam si o parte din indatoririle tatalui meu.El niciodata nu ne-a lovit,dar ne-a dojenit o data sau de doua ori.Chiar daca era serios,si asta ma speria,dupa o vreme el ridea.Tatal meu mi-a spus odata:"Drace!Niciodata nu pot fi suparat pe tine!"
Alta data el mi-a spus:"Priveste la sora ta care se presupune ca invata.Am sa ma duc in camera ei si am sa ii arunc cartea pe care o citeste pe fereastra.Tu te ve-i duce s-o aduci inapoi".El a s-a dus,a tipat la ea si a aruncat cartea.A fost o gluma si asta era metoda lui de a ne arata ce trebuie facut.
Tatal meu avea un temperament cald,nu ca al unui ofiter,dar ii placea corectitudinea.El nu a asteptata niciodata de la mine sa ma ridic si sa ii ating picioarele,dar cu certitudine le aratam respectul in felul meu.Chiar si astazi daca o persoana virstnica sta linga mine,nu pot sta cu picioarele pe masa.El niciodata nu mi-a spus sa fac asta,atitudinea lui ma facea sa realizez ca nu ar trebui sa o fac.Niciodata nu am fost suparat sau nervos pe tatal meu.De fapt iubeam sa imi privesc tatal venind acasa dupa amiaza.Ciinele meu se bucura vazindu-l la 15-20 de pasi de casa.Ma grabeam sa ii i-au geanta si sa ma intorc cu el spre casa sau cautindu-l cu privirea in autobuz sau masina,cind se opreau la semafor.
Din cauza tatalui meu,orice activitate a casei,orice indatorire era transformata intr-un joc.Din cauza lui imi place sa muncesc.De aceea cred ca ma simt asa energic.Ma bucur de lucruri neinsemnate,stind si privind o veverite urcind in intr-un copac sau dormind verile pe terasa din Delhi.A devenit un joc pentru mine,cel mai bun lucru care putea sa se intimple in acea zi.
Am fost foarte nazdravan la scoala si in colonie,intrind mereu in necazuri.Odata,in timpul unui joc,am aruncat cu o piatra spre un baiat,numit Tara.Piatra a sarit din pamint,i-a lovit fata si i-a spart un dinte.El a inceput sa singereze.Am fost foarte speriat.Nu as fi facut-o daca stiam ca se intimpla asta.Noaptea,tatal baiatului s-a imbatat,s-a inarmat cu un cutit,a venit si a inceput sa ameninte si sa tipe:"Fiul tau mi-a lovit fiul.Am sa il omor!El era un tip turbulent,dar tatal meu l-a intrebat daca vrea sa vorbeasca cu mine!Imaginativa,acolo era o persoana beata si cu un cutit in mina si tatal meu m-a trimetea sa vorbesc cu el!Tatal meu a intrat,a inchis usa,si m-a intrebat:"ShahRukh,ai lovit pe cineva?"I-am raspuns"Da".Mama mea era foarte speriata,dar el calm a spus:"El e afara,dute si vorbeste cu el."I-am spus tatalui lui Tara:"Unchiule,imi pare foarte rau.Nu am vrut sa il lovesc pe Tara.A fost doar o intimplare."Eram gata sa pling.Bineinteles ca el nu m-a lovit.Tatal meu avea multa incredere in natura umana,cred.Mai tirziu,tata a deschis usa si a intrebat daca totul s-a rezolvat.El i-a spus acelui om:"Daca ai probleme cu fiul meu,vorbesti cu el."Am realizat intr-un mod placut ca,daca intru in necazuri,trebuie sa m-i le rezolv singur.
Tatal meu mi-a spus intr-o lunga plimbare ca onestitatea este intotdeauna rasplatita.In scoala din St.Columba,de cite ori ne luam o zi libera,aveam scutire pentru a o motiva.Tatal meu intotdeauna m-a lasat sa fac tot ce vroiam.Daca-i spuneam:"Nu vreau sa ma duc la scoala astazi.",el imi spunea"daca nu vrei,nu te duci,nu-i nici o problema."Iar el imi dadea intotdeauna un bilet de scutire pentru a doua zi.Intr-o zi,m-a chemat si mi-a spus:"Astazi te duci la scoala si ii spui profesorului ca nu ai nici o scuza pentru lipsa de ieri".De obicei eram foarte speriat de Fratele Morris,profesorul nostru irlandez,care era inalt si bine facut.Cind ne pedepsea,durea intradevar.I-am spus:"De obicei tatal meu imi dadea un bilet de scutire,dar astazi nu mi-a dat.Nu pentru ca nu a vrut,dar mi-a spus ca nu am nici o scuza pentru lipsa mea de ieri."Fratele Morris a zis:"Aceasta este o atitudine cinstita.Cel putin nu ai mintit.",si m-a lasat sa plec.
Tatal meu a vazut toata lumea si a avut multe experiente in viata lui.El a luptata pentru libertatea tarii,alaturindu-se lui Khan Abdul Gaffar Khan(lider politic si spiritual indian,folosind non-violenta impotriva Regulamentului Britanic),pentru a se impotrivi alegerii lui Maulana Abdul Kalam Azad,dar a pierdut.El i s-a alaturat,chiar daca a pierdut zamanat-ul,probabil a fost fericit sa piarda alaturi de o persoana extraordinara.Cind avea 16 ani,a parasit casa parinteasca din Peshawar(Pakistan) si s-a dus in Kashmir,India.El a studiat legile intr-un colegiu de fete din Delhi.Nu avea unde sa stea,asa ca s-a dus la director,un englez,intrebindu-l daca poate sta in caminul studentesc.Era singurul baiat si era ilegal.Directorul a spus ca poate ramine,deoarece era un tip decent si fermecator.Dupa colegiu,el nu a devenit avocat pentru ca a simtit ca nu ar putea fi foarte cinstit cu el insusi si nici pentru ceilalti.
I s-au oferit multe posturi politice si a fost inchis.Nu a acceptat ajutorul nimanui.Toti ceilalti prieteni ai lui au devenit ministrii si MLAs(membrii in Adunarea Legislativa).Tatal meu a preferat sa calatoreasca intr-un autobuz cu servieta lui,facind totusi ce trebuia facut.A fost un om simplu si a trait o viata simpla.
Tatal meu se ocupa de afaceri diferite.El a avut o mica afacere cu mobila.Apoi s-a ocupat de transporturi,avind camioane si in Districtul Gurgaon.Asta a inchis mai mult relatia cu parintii lui.El era foarte increzator si cinstit.Asta era inainte de nasterea mea,deci,nu stiu foarte multe despre asta.Mai tirziu s-a ocupat de restaurante si hoteluri.
A murit cind aveam 15 ani.Totusi am mers intr-o vacanta cu tatal meu.Mergind in vacanta cu el,nu insemna sa stai in hoteluri luxoase,sa vizitezi obiective turistice si sa maninci delicatese variate.Am mers in Itanagar,Pakistan,spre Lahore si Peshawar.Am stat intr-un hotel inconfortabil si nu am facut revervari in prealabil.Tatal meu vroia sa pastreze realitatea pentru noi.Chiar daca am fost educat intr-o sofisticata scoala irlandeza,am fost cu picioarele pe pamint.Am citit carti variate si chiar daca sint un star,am fost si sint foarte realist.Nu gindesc ca un star si asta ma face sa cunosc diversi oameni.Asta am mostenit de la tata.
Pe de alta parte,mama isi dorea tot confortul pentru mine.Ea mi-a cumparat o masina,dar tatal meu a spus:"daca vrei bani,fa-i!"
Odata l-am intrebat despre vreme;vroiam sa calatoresc 20 km. cu bicicleta.El a spus:"De ce ma intrebi?Daca crezi ca poti s-o faci,fa-o!Cind eram de virsta ta,am urcat Muntele K2 fara sa imi intreb parintii."El m-a facut sa realizez ca lucrurile materiale sint mai mult sau mai putin superficiale.Daca le ai,foarte bine,dar daca nu le ai,nu este sfirsitul lumii.El a vazut ambele fete ale monedei...Tatal meu a fost in virful piramidei,ca dupa aceea sa fie la pamint.El a supravietuit oricum,fie ca era intr-un autobuz sau intr-un Mercedes.
Parintii mei nu m-au fortat niciodata sa fac ceva ce nu imi placea.Ei mi-au spus:"Cieste Coranul,daca simti nevoia.Citeste Ghita si Biblia de asemenea."Le-am citit pe toate.Am participat doar la festivitatile religioase la care am simtit ca trebuie sa fiu prezent.Ca Namaz-ul(Cinci rugaciuni zilnice prescrise (obligatorii) (Salat sau Namaz). Acestea includ ingenunchieri si prosternare in directia orasului sfânt, Mecca.).Niciodata nu am fost constrins de asta:"Oh Doamne!Trebuie sa plec sa citesc Namaz-ul!",vinerea.Am fost dornic sa o fac.Am intilnit o gramada de oameni spunind:"Oh Doamne!Astazi este Rakhi(zi sfinta).Trebuie sa ma duc acasa."Cu mine nu a fost niciodata asa.Daca este o zi sfinta,asta inseamna ca va fi o placuta zi libera.
Este foarte ciudat cind un parinte spune:"Fiule,trebuie sa discutam despre ceea ce ai vrea sa fii cind ve-i fi mare".Cred ca acest lucru este foarte britanic,pompos si foarte nelalocul lui.Asta ar trebui sa se intimple natural.Eu niciodata nu am fost intrebat:"Ce vrei sa devii cind ve-i fi mare?" si nici eu nu am sa-i intreb pe copii mei.Daca am zis :"Vreau sa fiu inginer",raspunsul primit a fost:"Bine,asta sa faci."Niciodata nu am fost fortat sa continui afacerile tatalui meu.Mama a avut grija de ele dupa moartea tatalui meu.Ocazional,eram insarcinat sa merg la banca sau altceva.Aveam o afacere mare in acel timp.Era o companie de ulei.
Pe linia filmului,tatal meu il cunostea pe Dilip saab,Motilal si multi altii.De fapt el il stia foarte bine pe tatal lui Anil Kapoor.Tata imi spunea mereu"Daca vrei sa faci film,am sa vorbesc cu SK Kapoor sa te faca actor."
Totodata datorita libertatii pe care am avut-o in copilarie,nu am deprins obiceiuri proaste.Chiar si astazi nu imi place sa mi se spuna ce trebuie sau ce nu trebuie sa fac.Cred ca trebuie sa iti intelegi responsabilitatile.Responsabilitatile trebuiesc luate.Cred ca responsabilitatile sint prea formale.Fiecare trebuie sa stie ca e responsabil pentru el insusi.
Foarte putini oameni stiu ca obisnuiesc sa scriucuplete in Urdu.Asta vine de la familia islamica care vorbeste in Urdu.Tatal meu,inainte de a se duce la culcare,citea nuvele in Urdu si uneori ne recita poezii scrise de Ghalib si Iqbal.Cred ca interesul meu de a scrie astfel de cuplete se trage din asta.Tatal meu ma incuraja sa gindesc si sa scriu aceste poeme.El chiar a facut o carte in care,chiar cu mina lui,in Urdu,a pus pe hirtie tot ce am recitat.Inca o mai pastrez.Este una din cele mai dragi mosteniri.Dupa ce a murit nimeni nu mi-a mai scris poemele in acea carte.Niciodata nu am invatat sa scriu cu adevarat Urdu.Am perieteni care stiu sa citeasca Urdu si imi citesc uneori.Am gasit cupletele si poemele foarte amatoriste si copilaresti.Dar toate acestea la un loc este o pretioasa legatura cu tatal meu.
Cind tatal meu a murit,eu nu am plins.Cred ca a fost ceva eroic.Am fost unul din purtatorii galetilor si cred ca am devenit un mic om mare.M-am simtit inselat in ciuda faptului ca el m-a pregatit pentru moartea lui.

+Circul
Circul a fost o experienta extraordinara.Nu am calatorit niciodata in viata mea asa de mult.Am fost peste tot in Maharashtra si tinuturile din Goa o perioada de peste trei luni.Am vazut viata circului de foarte aproape.Aici este o forma de arta foarte asemanatoare cu a mea si a actorilor,aratind o forma a dedicatiei si muncii grele,care rareori nu pot fi vazute ca orice santier.Implica elemente sportive,care m-a facutsa ma indentific chiar cu totul.Viata a fost extenuanta in circ.A fost o aparitie obisnuita sa vezi un copil de optsprezece ani tinindu-si bratul rupt si dat la o parte din practica spectacolului.Fetele stateau separat de baieti.Fetele aveau voie sa plece odata pe saptamina si trei fete plecau din cind in cind cu directoarea sa cumpere legume.Povestile de dragoste sau dragostea intre actori era de neconceput dar ei tot gaseau foarte interesante cai pentru a avea legaturi romantice.Baile aveau un perete comun.Asa ca o metoda era de a sta unul vizavi de altul,despartiti de perete,in acelasi timp,soptindu-si dulci nimicuri unul pentru celalalt.Toate aceste minunate momente sub acelasi acoperisi,unde aceiasi oameni sfidau moartea in fiecare zi,soca.Principala tinta in viata lor era sa devina trapezisti,asta era totul.Multi mureau sau ramineau mutilati in aceasta incercare.Era ceva normal sa vezi -lucratori fara un brat lucrind in jurul circului.Erau imblinzitori de lei care aveau bratele muscate de aceste animale.Ei nu stiau nimic altceva in afara de aceasta meserie,asa ca ramineau si faceau alte munci in acest loc.Ei incepeau sa fie antrenati de foarte tineri si in timp ei cresteau odata cu munca pe care o facea,si era infricosator,socant.Seamana foarte mult ca un actor,odata actor esti totdeauna actor.Cred ca inima si cariera mea sint legate de acest lucru prin aceiasi vena.Nu ma gindesc ca ar fi o alternativa,doar ca lucrind aici m-a ajutat sa inaintez ca actor.Vroiam sa zbor,ca o pasare,independent,fara a fi legat de vreo consideratie - am vrut sa fiu artist trapezist deasemenea.In tot acest timp am invata maximum din meseria de circar:"Ho gaya to kartab,gir gaye,mar gaye toh haadsa" - daca poti trece,este o performanta,daca nu este doar un accident,incerci sa treci mereu pina intr-o zi,cind ve-i muri.
A fost un antrenament cu examen de absolvire,aceste lectii de joc si interpretare de la niste co-actori si prieteni,m-a inarmat cu multa energie si speranta si am decis sa lucrez in filme.


Ceva imi spune ca fizicul meu nu este adecvat pentru a fi un erou romantic.Un producator de-a meu insista ca - stilul parului meu seamana cu parul unui urs.Nu m-am simtit niciodata prost de ce spun ei.Pentru ca asta cred.Cred ca in sfirsit am stilul meu in filme.Stiu ca nu sint un zeu grec in departamentul stilurilor,dar gindesc ca pot proiecta un interior frumos pe ecran,pentru ca oamenii sint capabili sa vada si sa inteleaga.Chiar si acum nu cred ca sint o persoana inutila,pentru ca eu cred cu fermitate ca frumusetea inseala in ochii spectatorilor.Mama mea gindea ca am un fizic foarte placut.Mi-as dori ca producatorul sa se poata intilni cu ea si i-as arata eu care arata ca un urs,dupa ce ea l-ar atirna la uscat!
Cred ca,cind esti indragostit,partenerul tau este cel mai frumos din lume.Cred ca,pot avea o poveste de dragoste cu fanii mei(audienta mea).Ii pot iubi si ii iubesc foarte mult.Chiar dupa,am fost sigur ca ei realizeaza aceasta dragoste si ei imi transmit dragostea lor inapoi.Si odata ce ei sint indragostiti,ma gasesc dragut,chiar daca sint Adonis sau nu.
Cred ca,in momentul cind fanii mei au venit sa ma vada,nu am vrut sa le prezint o scluptuta bine facuta, o bine ingrijita piesa de ceara.Nu am facut asta si nici nu as putea.In schimb am sa tin o oglinda spre ei ca sa le arat cum arata in timp ce urmaresc ce eu joc.Nu sint aici sa imi arat talentele si orice am facut in privinta look-ului(tinutei),am facut-o cerind admiratia si aprecierea lor.Am fost aici pentru dragostea lor.Am fost aici sa ma arat lor,nu pentru ai impresiona.Am fost aici pentru ca ei sa realizeze ca sint doar unul de-al lor,ca ei,exceptind munca mea care m-a pus in diferite situatii si povesti.Si daca aveam puterea de a pastra oglinda pentru toti,sint sigur ca fanii mei m-ar aprecia la fel,pentru ca ar intelege ca dragostea e reciproca si diferita in felul fiecaruia.
+IUBESC PUBLICITATEA.
Daca ar trebui sa aleg intre un film sau sa urmaresc o colectie de reclame bune,as prefera sa vad reclamele.Imi amintesc cind eram in Delhi,obisnuiam sa ma duc la o agentie de reclame numita Anthem,unde prietenul meu lucra ca producator de reclame.Stateam si ma bucuram privind sesiunile ideile trasnite care erau implicate in lumea reclamelor foarte bune.
Am citit cu devotament Ogilvy & Mather.In timpul meu liber,in colegiu,am facut productia mai multot reclame.Ca in campania KLM Royal Dutch Airlines (Liniile Aieriene Regale Olandeze),cind introducind Jumbo Carrier-ul lor cu o imagine a unui elefant tragind incarcatura in spate.Important in acest fapt este ca,in colegiu am luat mass media ca sa pot face filme de reclama.Nu am vrut sa fac filmele caracteristice.Cred ca 30 de secunde de film este o forma de arta si aceasta forma de arta este foarte dificil s-o stapinesti.Cred ca,exact cum diploma este sufletul scrisului,asa publicitatea este sufletul cinematografiei.
Chiar astazi sint foarte surescitat cind vad o reclama bine facuta.Din pacate,acum am devenit un star,si acolo sint atit de multe de facut cu mine ca model.Trebuie sa folosesti elementul ' Shah Rukh Khan '.
Multi oameni nu stiu asta,dar am facut reclama de televiziune pentru pantofi Liberty in timp ce lucram la Fauji.Eram un tip urit in ea.Tot ce am facut a fost sa port tricoul meu Puma si sortul de fotbal si sa sar.Au fost primii mei adidasi(pantofi sport) facuti in India si am fost primul lor model.A doua reclama am facut-o pentru unul din produsele Pan Parag,dar niciodata nu l-am cumparat.
Au fost foarte multe servicii publice de reclama care le-am facut apoi in timp ce filmam la Fauji si Dil Darya.Pentru una din reclame,am socat pentru prima data fara a avea actiune cinematografica.M-am ciocnit in masina in doua roate,si m-am dat peste cap pe capota din fata a masinii.Prima reclama am facut-o dupa ce am venit din Bombay,reclama Ceai Tata,care m-a ajutat sa imi cumpar o casa.Am facut trei filme in trei zile cu Prahlad Kakkar.Ele erau produre de Pravin Nischol(care mai tirziu a produs filmul English Babu Desi Man).
Ei m-au vrut pentru raclama la Pepsi in acel timp,dar ei au trecut in revista si l-au luat pe Aamir,care era deja un star.
Mukul a sugestionat numele meu pentru ca el a simtit ca eu voi fi urmatoare mare lovitura,dar dupa ce ei au inspectat,nu m-au luat.

O MARCA NUMITA SHAH RUKH KHAN
Ca star cred ca am deschis portile pentru alti actori de a face reclame.Am adus decenta pentru staruri de a face reclame,semnind pentru foarte multe produse:Pepsi,Mayur Suiting,Hyundai Santro,Snoodles,sapun Cinthol,Bagpiper club soda,Clinic All Clear.Si apoi bineinteles am fost ambasadorul marcii Omega.Cred ca pot fi in Guinness Book of World Records ca eroul care a facut numarul maxim de productii:masini,sapun,sampon,taitei,ceasuri,haine - le-am facut pe toate.Oamenii vorbesc cu mine despre expunere prea multa dar eu nu sint de acord.Multe dintre produse abia le-am lansat,deci reclamele acestor produse vor fi luate pentru o vreme.Si cel mai important,din punctul meu de vedere,expunerea prea multa nu este o cale murdara de a muri.Este mai bine sa arzidecit sa ruginesti.Este mult mai bine sa fii prea expus decit prea putin,atunci ai putea sa nu fi recunoscut.Ei spun ca un star este cineva care cheltuie jumatate din viata purtind ochelari cenusii,evitind sa fie recunoscut.Cred ca asta este o mare prostie.Cred ca nimic nu se aseamana cu expunerea,doar ca eu cred ca nimic nu este peste jocul actoricesc.
Nu sint nicidecum rusinat de a face multe reclame.Banii pe care i-am facut din publicitate mi-a dat ocazia de a face filmele pe care le vreau.Totusi niciodata nu am facut o reclama numai pentru bani.Pentru produse ca Pepsi si Omega,le spun doar sa plateasca atit cit isi permit.Poate ca ma platesc mai putin decit alte modele de actori de film.Nu vreau sa stiu cum sint platiti x,y,z.Eu ma bucur de produs pentru ca numele meu este legat de el.De fapt sint foarte mindru pentru ca am facut maximum de filme Pepsi din lume.Pentru un model a face patru serii de reclame comerciale la Pepsi este o foarte mare realizare.Si India este tara unde Pepsi se vinde cel mai mult.De fapt sint foarte mindru pentru ca sint asociat cu acest produs.Este produsul meu.

Filozofia reclamei
Inainte de a sprijini produdul incerc sa il testez.Dar bineinteles testez un produs doar daca un nivel ridicat de persoane o fac.Ca Omega care stiu ca este un bun.Pepsi este o bautura buna - o beau tot timpul.Pe piata indiana,Cilic All-Clear este mai buna decit altele.Nu pot calatori intr-un Hyundai Santro pentru motive de securitate dar daca cineva ma intreaba despre masina am sa-i spunca este una buna pentru ca am condus-o.Nu fac reclame la alchool pentru ca parintii mei m-au rugat sa nu o fac,totusi eu cred ca nu e nimic rau in a face publicitate la alchool.Nu fac pentru tigari pentru ca sotia si prietenii mei apropiati imi spun sa nu o fac.
Reclamele mi-au dat voie sa fac ce fel de cinema am vreau sa fac.Sint mindru de toate reclamele si productiile pe care le-am facut.Si tot timplul imi doresc din adincul inimii ca produsul sa care il ating sa fie bine primit.Totusi le spun tuturor celor care fac reclame ca in final produsul se va vinde in forta.Imi doresc toate cele bune pentru produsul care poarta semnatura mea.Si i-am facut reclama cu toata bunatatea inimii.Niciodata numai pentru bani.Sint loial produsului pentru ca simt ca ei cred in mine si atunci trebuie sa ma incred si eu in ei.
Actualmente nu se face diferenta in a bea Coca Cola sau in a conduce o masina Maruti.Dar sint sigur ca in filmele mele, masina care a fost aratata trebuie sa fie Hyundai si ca ceasul care a fost aratat trebuie sa fie un Omega.Fac aceste lucruri fara ca ei sa mi-o ceara.Pepsi mi-a trimis o scrisoare de multumire pentru ca intr-un film am zis ca Pepsi este bautura mea favorita.Am spus asta pentru ca ma simt atras de produs.Si daca se mai adauga cel putin un client atunci asta ar fi foarte bine.Si pe linga asta,ei imi platesc foarte multi bani.

PREFERATELE MELE
Am facut un total de 25 de campanii foarte bune.Filmul cu 'ciinele'Pepsi a fost foarte bun,filmul cu Sachin a fost deasemenea formidabil.Conceptul Hyundai a fost foarte bun cind am inceput,dar a fost cinci filme la general,care mai tirziu s-a redus la doua filme.Omega este bun pentru ca este foarte simplu.Este un stil international de reclama.Am spus ca vinzatorile vor creste dupa ce am facut reclama.Si auzind asta m-a facut sa ma simt foarte mindru.

TV
Din clipa cind am inceput sa joc in filme,televiziunea este un loc linistit de mijloc.Cu citiva ani in urma,am incercat din greu sa imi conving toti prietenii mei sa am un inceput in televiziune,dar nici unuia nu i s-a parut a fi o idee buna .De fapt,le vorbeam despre a face un spectacol,dar toti din jurul meu mi-au spus ca oamenii nu ar accepta un star de pe marele ecran pe micul ecran.Deci acum,probabil prea tirziu,noi am inceput sa furnizam idei pentru televiziune, nefiind totusi necesar sa ma caracterizeze. Inca odata,ideea e de a face programe la care sa ne placa sa ne uitam,care sa nu insulte inteligenta altora.Noi stim ca putem furniza o legatura care cel putin este putin deasupra mediei.
Copilaria mea nu a fost una imbelsugata,dar a fost una multumitoare.Familia mea nu a fost bogata dar,nici saraci nu am fost.Deoarece tatal meu a fost luptator pentru libertate,el a avut multe legaturi si el putea sa continue sa fie avocat sau politician,dar el a a incercat sa isi faca propia lui afacere.El a incercat sa faca multe afaceri dar era mult prea blind pentru a face bani pe seama alcuiva,deci niciodata nu a avut un succes rasunator.El nu a fost niciodata deprimat sau nefericit totusi.
La Asia Expo '72,el a optinut permisiunea de a face un stand'chola batura'.El a inchiriat o mica echipa pentru a pregati farfuria si a fost o uriasa lovitura pentru ca era chiar linga Centrul Rusesc,care avea mostre de pe luna.Am facut bani din asta dar el a impartit banii oamenilor care a lucrat cu el.Apoi,el a avut o firma de transport,dar a fost pacalit de partenerul lui.El a avut afacere cu o rafinarie.De asemenea a avut o mare afacere cu mobila.Mama a simtit ca este un om prea bun.El nu putea avea avantaj in fata oamenilor.Si ca ultim punct el obisnuia de asemenea sa mearga la restaurant la NSD,si intilnea actori ca domnul Raj Babbar.Acesta este felul in care el traia si natura aceasta o am si eu.Dar eu am vazut-o deasemenea,pe mama mea suferind pentru bunatatea lui.Cind mama a murit,am realizat ca este intelept si necesar sa ai bani.Apoi,mereu mi-am amintit un singur lucru:trebuie sa faci o afacere in care sa ai posibilitatea alegerii.Ia aceasta pozitie a alegerii pentru a avea avea asigurate necesitatile tale.Nu trebuie sa ajungi sa nu te casatoresti pentru ca nu ai destiu bani.Aceasta a fost linia pe care am urmat-o cind am intrat in afaceri.Chiar si cind ma imi asum un pret,nu ma conformez dupa pozitia de prim star sau de rata de pe piata .Pretul meu este bazat pe cit de mult sint cerut.Au fost foarte multe dati cind nu am fost platit pentru aceasta atitudine si foarte multe dati cind am fost foarte platit deasemenea.
In al doilea rind,in inima mea sint un negustor cu bucata.Nu ar trebui niciodata sa-ti vinzi lucrurile tale personale ca sa faci afacerea sa mearga.Trebuie platit pentru asta.Aceasta este o premisa de baza pentru un negustor cu de-amanuntul.Daca deschizi un magazin,trebuie sa platesti cel putin factura la electricitate,taxa pentru apa si salariul angajatilor.
De asemenea,eu cred ca nu trebuie sa fii interesant numai de bani.Cred in principiul islamic,nu lua bani daca nu ii meriti.Trebuie sa muncesti pentru ei.Nu ma arunc in speculatii,loterie sau jocuri de noroc.Stiu ca este o fascinatie,totusi,eu cred ca acei bani nu sint bani curati.Nu cred ca ii merit pina cind nu lupt pentru ei,pina cind nu ma bat pentru ei,pina cind nu alerg dupa ei,si ca sa fac un tablou complet,imi plac banii cistigati in acest fel.
Aceastea sint principiile dupa care ma ghidez in phihologia mea personala :Trebuie sa muncesti pentru asta,daca nu ai s-o faci,ve-i perde banii in orice afacere,trebuie sa faci destui bani ca sa fii in pozitia de a alege.Si in sfirsit,daca incepi o afacere angajeaza multi oameni,rezultatul final,indiferent daca faci bani sau nu,toti acesti oameni implicati vor fi bucurosi pentru ca au dat o mina de ajutor.
Multi oameni spun ca artistii nu ar trebui sa faca afaceri.Dar eu nu fac afaceri de acest nivel.Multi oameni imi spun ca sint un foarte bun om de afaceri ,dar nu este adevarat.Eu cred in simplicitate si claritate in afaceri.Cred in onestitate si in decizii rapide.Sint gata sa dau mai mult decit astepti de la mine.Dar trebuie sa te tii de promisiune caci altfel ma simt pacalit pentru ca invariabil dau mai mult decit am negociat pentru asta,chiar daca este film(ca actor),reclama,serial TV sau productia unui film.
De asemenea trebuie sa fie noutate in asta .Nu ar trebui facuta poteca.Niciodata nu mi-am asumat riscuri enorme in afaceri cum am facut in cariera mea care de altfel a devenit o afacere de la un timp.Trebuie sa fie putin diferit fata de ce fac altii.Daca observ ca toti au deschis un magazin de jucarii,mi-ar place sa deschis un magazin de jucarii in care sa am o jucarie pe care nimeni nu a avut-o pina atunci.
Unul dintre extraordinarele daruri de la Dumnezeu oferite mie este ca niciodata nu am simtit lipsa de bani.Dumnezeu mi-a dat multe lucruri - un nume,talent,faima,fizic,succes - dar mi-a dat un aspect de care ii sint foarte recunoscator,niciodata nu am fost nevoit sa cer bani.Chiar si in anii adolescentei,imi amintesc ca odata i-am spus mamei,"Mama,pot avea o masina?"nestiind daca isi pemite una.Si am gasit o masina astepind in fata usii.
Cind am vrut sa cumpar un apartament,Ratan Jain mi-a dat un cec de 7 lakh rupii[1LAKH RUPII=100.000 RUPII].Cind am vrut sa cumpar un o casa preturile brusc au inceput sa urce foarte mult,dar am avut bani sa cumpar casa.Cind nu am putut sa-mi permit un Pajero,dealer-ul mi-a oferit masina la jumate de pret.Intotdeauna a fost asa.Daca am vrut ceva,intotdeauna am obtinut ceea ce doream.De aceea niciodata nu mi-am dorit lucruri materiale.Poate ca Dumnezeu a zis ca imi acorda dorintele numai 48 de vieti si de aceea nu vreau sa le risipesc.
Nu am fost lacom pentru lucruri gresite.Dar intr-un context diferit,cred ca lacomia este sprijinul principal al vietii.Cred ca daca ai avea o lacomie pentru cunoastere (invatatura),pentru bani poti avea de ales,lacomie pentru dragoste.Lacomia este miezul omenirii in viata.Lacomia maface sa fie ceea ce sint.Sint lacom sa fac mai mult decit fac.Sint lacom pentru mai multi bani deasemenea.Am destui bani chiar acum,dar niciodata nu am sa las sansa de a face bani .Sansa apare o singura data .Si daca o lasi sa treaca ea va trece pe linga tine si va bate la alte usi.Sansa este ca o lady.Tata obisnuia sa spuna"waqt ki choti aage hoti".Sansa este ca o femeie care are cosita in fata si daca o lasi sa treaca pe linga tine,nu ve-i mai putea prinde.Trebuie sa o prinzi si sa o tii in fata ta.Deci cred in initiativa si in a bate fierul cit e cald.
Inaintea mea nice un actor sau actrita nu au facut reclame.Prietenii mei ca Anil Kapoor si Juhi obisnuiesc sa spuna ca am fost un prost.
Sus In jos
https://lifestyle.forumgratuit.ro
Denta
Administrator
Administrator
Denta


Mesaje : 10932
Data de inscriere : 14/01/2012

Shahrukh Khan Empty
MesajSubiect: Re: Shahrukh Khan   Shahrukh Khan I_icon_minitimeSam Mar 17, 2012 8:18 am

Shahrukh Khan Thumb16fb4
Sus In jos
https://lifestyle.forumgratuit.ro
Denta
Administrator
Administrator
Denta


Mesaje : 10932
Data de inscriere : 14/01/2012

Shahrukh Khan Empty
MesajSubiect: Re: Shahrukh Khan   Shahrukh Khan I_icon_minitimeSam Mar 17, 2012 8:18 am

Shahrukh Khan Still1yj6
Sus In jos
https://lifestyle.forumgratuit.ro
Denta
Administrator
Administrator
Denta


Mesaje : 10932
Data de inscriere : 14/01/2012

Shahrukh Khan Empty
MesajSubiect: Re: Shahrukh Khan   Shahrukh Khan I_icon_minitimeSam Mar 17, 2012 8:18 am

Shahrukh Khan Still1rta9
Sus In jos
https://lifestyle.forumgratuit.ro
Denta
Administrator
Administrator
Denta


Mesaje : 10932
Data de inscriere : 14/01/2012

Shahrukh Khan Empty
MesajSubiect: Re: Shahrukh Khan   Shahrukh Khan I_icon_minitimeSam Mar 17, 2012 8:18 am

Shahrukh Khan Still4ih3
Sus In jos
https://lifestyle.forumgratuit.ro
Denta
Administrator
Administrator
Denta


Mesaje : 10932
Data de inscriere : 14/01/2012

Shahrukh Khan Empty
MesajSubiect: Re: Shahrukh Khan   Shahrukh Khan I_icon_minitimeSam Mar 17, 2012 8:19 am

Shahrukh Khan Still4vm3
Sus In jos
https://lifestyle.forumgratuit.ro
Denta
Administrator
Administrator
Denta


Mesaje : 10932
Data de inscriere : 14/01/2012

Shahrukh Khan Empty
MesajSubiect: Re: Shahrukh Khan   Shahrukh Khan I_icon_minitimeSam Mar 17, 2012 8:19 am

Shahrukh Khan Cgbpm8
Sus In jos
https://lifestyle.forumgratuit.ro
Denta
Administrator
Administrator
Denta


Mesaje : 10932
Data de inscriere : 14/01/2012

Shahrukh Khan Empty
MesajSubiect: Re: Shahrukh Khan   Shahrukh Khan I_icon_minitimeSam Mar 17, 2012 8:19 am

Shahrukh Khan Hrtuytnp8
Sus In jos
https://lifestyle.forumgratuit.ro
Denta
Administrator
Administrator
Denta


Mesaje : 10932
Data de inscriere : 14/01/2012

Shahrukh Khan Empty
MesajSubiect: Re: Shahrukh Khan   Shahrukh Khan I_icon_minitimeSam Mar 17, 2012 8:19 am

Shahrukh Khan Terrrtttvu1
Sus In jos
https://lifestyle.forumgratuit.ro
Denta
Administrator
Administrator
Denta


Mesaje : 10932
Data de inscriere : 14/01/2012

Shahrukh Khan Empty
MesajSubiect: Re: Shahrukh Khan   Shahrukh Khan I_icon_minitimeSam Mar 17, 2012 8:19 am

Shahrukh Khan Shahrukh107gv6
Sus In jos
https://lifestyle.forumgratuit.ro
Denta
Administrator
Administrator
Denta


Mesaje : 10932
Data de inscriere : 14/01/2012

Shahrukh Khan Empty
MesajSubiect: Re: Shahrukh Khan   Shahrukh Khan I_icon_minitimeSam Mar 17, 2012 8:20 am

Shahrukh Khan Shahrukh96pm2
Sus In jos
https://lifestyle.forumgratuit.ro
Denta
Administrator
Administrator
Denta


Mesaje : 10932
Data de inscriere : 14/01/2012

Shahrukh Khan Empty
MesajSubiect: Re: Shahrukh Khan   Shahrukh Khan I_icon_minitimeSam Mar 17, 2012 8:20 am

Shahrukh Khan 338357024
Sus In jos
https://lifestyle.forumgratuit.ro
Denta
Administrator
Administrator
Denta


Mesaje : 10932
Data de inscriere : 14/01/2012

Shahrukh Khan Empty
MesajSubiect: Re: Shahrukh Khan   Shahrukh Khan I_icon_minitimeSam Mar 17, 2012 8:20 am

Shahrukh Khan 338357015
Sus In jos
https://lifestyle.forumgratuit.ro
Denta
Administrator
Administrator
Denta


Mesaje : 10932
Data de inscriere : 14/01/2012

Shahrukh Khan Empty
MesajSubiect: Re: Shahrukh Khan   Shahrukh Khan I_icon_minitimeSam Mar 17, 2012 8:20 am

Shahrukh Khan 338357020
Sus In jos
https://lifestyle.forumgratuit.ro
Denta
Administrator
Administrator
Denta


Mesaje : 10932
Data de inscriere : 14/01/2012

Shahrukh Khan Empty
MesajSubiect: Re: Shahrukh Khan   Shahrukh Khan I_icon_minitimeSam Mar 17, 2012 8:20 am

Shahrukh Khan 338357008
Sus In jos
https://lifestyle.forumgratuit.ro
Denta
Administrator
Administrator
Denta


Mesaje : 10932
Data de inscriere : 14/01/2012

Shahrukh Khan Empty
MesajSubiect: Re: Shahrukh Khan   Shahrukh Khan I_icon_minitimeSam Mar 17, 2012 8:21 am

Shahrukh Khan 338356904
Sus In jos
https://lifestyle.forumgratuit.ro
Denta
Administrator
Administrator
Denta


Mesaje : 10932
Data de inscriere : 14/01/2012

Shahrukh Khan Empty
MesajSubiect: Re: Shahrukh Khan   Shahrukh Khan I_icon_minitimeSam Mar 17, 2012 8:21 am

Shahrukh Khan 338356458
Sus In jos
https://lifestyle.forumgratuit.ro
Denta
Administrator
Administrator
Denta


Mesaje : 10932
Data de inscriere : 14/01/2012

Shahrukh Khan Empty
MesajSubiect: Re: Shahrukh Khan   Shahrukh Khan I_icon_minitimeSam Mar 17, 2012 8:21 am

Shahrukh Khan 338356437
Sus In jos
https://lifestyle.forumgratuit.ro
Denta
Administrator
Administrator
Denta


Mesaje : 10932
Data de inscriere : 14/01/2012

Shahrukh Khan Empty
MesajSubiect: Re: Shahrukh Khan   Shahrukh Khan I_icon_minitimeSam Mar 17, 2012 8:21 am

Shahrukh Khan 338356410
Sus In jos
https://lifestyle.forumgratuit.ro
Denta
Administrator
Administrator
Denta


Mesaje : 10932
Data de inscriere : 14/01/2012

Shahrukh Khan Empty
MesajSubiect: Re: Shahrukh Khan   Shahrukh Khan I_icon_minitimeSam Mar 17, 2012 8:21 am

Shahrukh Khan 338356421
Sus In jos
https://lifestyle.forumgratuit.ro
Denta
Administrator
Administrator
Denta


Mesaje : 10932
Data de inscriere : 14/01/2012

Shahrukh Khan Empty
MesajSubiect: Re: Shahrukh Khan   Shahrukh Khan I_icon_minitimeSam Mar 17, 2012 8:22 am

Shahrukh Khan 338356393
Sus In jos
https://lifestyle.forumgratuit.ro
Continut sponsorizat





Shahrukh Khan Empty
MesajSubiect: Re: Shahrukh Khan   Shahrukh Khan I_icon_minitime

Sus In jos
 
Shahrukh Khan
Sus 
Pagina 1 din 1

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
LIFESTYLE FORUM :: LIFESTYLE CINEMA :: ACTORI INTERNATIONALI :: ACTORI INDIENI-
Mergi direct la: