LIFESTYLE FORUM
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.



 
AcasaPortalUltimele imaginiCăutareÎnregistrareConectare
Iubesti sportul,serialele,vrei sa afli noutati,atunci vino in lumea noastra
Căutare
 
 

Rezultate pe:
 
Rechercher Cautare avansata
Ultimele subiecte
» Cafea, ceai si voie buna !
Vacante Paris I_icon_minitimeSam Apr 02, 2016 12:12 am Scris de Ninnet

» LA MULTI ANI !!!!
Vacante Paris I_icon_minitimeDum Iun 29, 2014 5:00 am Scris de elena50

» BUUUNA!!!!!!!!!!!
Vacante Paris I_icon_minitimeDum Dec 29, 2013 1:07 am Scris de Denta

» Sa ne amuzam
Vacante Paris I_icon_minitimeJoi Dec 26, 2013 5:53 am Scris de ely60

» Bancuri tari
Vacante Paris I_icon_minitimeJoi Dec 26, 2013 5:41 am Scris de ely60

» FEMEIA "ETERNA POVESTE "
Vacante Paris I_icon_minitimeJoi Dec 26, 2013 5:30 am Scris de ely60

» Unghii: tendinte si modele
Vacante Paris I_icon_minitimeJoi Dec 26, 2013 5:17 am Scris de ely60

» PROPUNERI, PARERI, SONDAJE
Vacante Paris I_icon_minitimeJoi Dec 26, 2013 2:43 am Scris de ely60

» GIF-URI
Vacante Paris I_icon_minitimeJoi Dec 26, 2013 2:37 am Scris de ely60


 

 Vacante Paris

In jos 
AutorMesaj
raly94
Nou venit
Nou venit
raly94


Mesaje : 258
Data de inscriere : 01/08/2012
Varsta : 29

Vacante Paris Empty
MesajSubiect: Vacante Paris   Vacante Paris I_icon_minitimeJoi Aug 09, 2012 3:12 am

PARIS orasul indragostitilor


Un oras pentru boemi, indragostiti si fani ai marilor case de moda, deopotriva. Numit si "Orasul Luminilor", ca tribut adus geniilor intelectuale, dar si datorita frumusetii arhitecturale inegalabile, Parisul surprinde, dar in nici un caz nu dezamageste. Case elegante construite in secole 17-18 sau zgarie-nori si cartiere cu apartamente, stradute inguste sau bulevarde largi, magazine si hoteluri de lux, cluburi de noapte stralucitoare, restaurante si muzee, toate contribuie la cresterea numarului de vizitatori in fiecare an.

Vacante Paris Parisrestaurant



Atractiile sunt multe si timpul intotdeauna prea scurt. Daca sunteti pentru prima data in Paris, alegeti-le pe cele mai vizitate la inceput. Iar restul, lasati-le pentru o calatorie viitoare. Cred ca pentru multi cel mai vizitat obiectiv turistic si una dintre cele mai cunoscute forme din lume, este Turnul Eiffel - constructie din otel ridicata in zona Champs de Mars in imediata apropiere a malului Senei. In turn se poate urca cu liftul sau pe scari pana la etajul 1 si 2, dar de la 2 la 3 trebuie sa utilizezi liftul. Accesul in turn poate costa maxim 11 eur/pers. Cel mai bun moment al zilei pentru a urca in turn - este pe inserate: sa privesti de sus - o panorama de 360 de grd- cum se lasa seara peste oras alaturi de o cafea buna intr-unul din restaurantele turnului, si sa cobori apoi, exact la timp, pentru a admira spectacolul de lumini ce are loc in fiecare zi dupa apusul soarelui. Va vei trezi batand din palme, fara voia ta, alaturi de ceilalti turisti pentru ca spectacolul e impresionant.Vacante Paris Paristurnuleiffel3



La capatul vestic al bulevardului Champs-Elysees, celebrul Arc de Triumf construit in Piata Charles de Gaulle, in onoarea eroilor luptatori francezi si adaposteste si Mormantul Soldatului Necunoscut. Conceput de arhitectul Jean Chalgrin in 1806 dupa victoria lui Napoleon I de la Austerlitz, monumentul are o inaltime de 51 metri si o latime de 45 metri fiind al doilea arc ca marime din lume dupa unul putin mai mare construit in Coreea. Taxa de intrare este de 8 Eur/persoana.

In ceea ce privesc suvenirurile, daca aveti chef si timp de cutreierat: nu va lasati imbiati de vanzatorii ambulanti; mai bine da-ti o fuga in Montmartre. Aici suvenirurile sunt mai ieftine, si sigur nu veti pleca de aici fara sa cumparati si o pictura sau doua. Doar Montmatre e cartierul artistilor! Si daca tot sunteti aici, urcati la Basilica Sacre- Coeur ( pe scari sau cu funicularul), profitati si savurati o alta priveliste a Parisului. Iar seara, va puteti delecta cu un spectacol la Moullin Rouge.
Vacante Paris Parisarculdetriumf




Pentru Ille de la Cite rezervati-va o zi - aveti multe de vizitat: Notre-Dame, Palatul Justitiei, Saint-Chappelle. Catedrala Notre-Dame ascunde mai multe mistere decat tot Parisul luat la un loc. Luati un ghid pentru a va dezvalui toate aceste mistere si a va lumina ungherele ascunse pe unde in trecut bantuia Quasimodo, cel mai cunoscut cocosat din lume. Si daca aveti norocul sa fie un concert la orga in seara respectiva, succesul zilei e asigurat: muzica e divina.
Vacante Paris Pariscatedralanotredame


Sus In jos
 
Vacante Paris
Sus 
Pagina 1 din 1

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
LIFESTYLE FORUM :: LIFESTYLE CALATORII :: VACANTE EUROPENE-
Mergi direct la: