LIFESTYLE FORUM
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.



 
AcasaPortalUltimele imaginiCăutareÎnregistrareConectare
Iubesti sportul,serialele,vrei sa afli noutati,atunci vino in lumea noastra
Căutare
 
 

Rezultate pe:
 
Rechercher Cautare avansata
Ultimele subiecte
» Cafea, ceai si voie buna !
CELE MAI CIUDATE SFATURI DE SANATATE I_icon_minitimeSam Apr 02, 2016 12:12 am Scris de Ninnet

» LA MULTI ANI !!!!
CELE MAI CIUDATE SFATURI DE SANATATE I_icon_minitimeDum Iun 29, 2014 5:00 am Scris de elena50

» BUUUNA!!!!!!!!!!!
CELE MAI CIUDATE SFATURI DE SANATATE I_icon_minitimeDum Dec 29, 2013 1:07 am Scris de Denta

» Sa ne amuzam
CELE MAI CIUDATE SFATURI DE SANATATE I_icon_minitimeJoi Dec 26, 2013 5:53 am Scris de ely60

» Bancuri tari
CELE MAI CIUDATE SFATURI DE SANATATE I_icon_minitimeJoi Dec 26, 2013 5:41 am Scris de ely60

» FEMEIA "ETERNA POVESTE "
CELE MAI CIUDATE SFATURI DE SANATATE I_icon_minitimeJoi Dec 26, 2013 5:30 am Scris de ely60

» Unghii: tendinte si modele
CELE MAI CIUDATE SFATURI DE SANATATE I_icon_minitimeJoi Dec 26, 2013 5:17 am Scris de ely60

» PROPUNERI, PARERI, SONDAJE
CELE MAI CIUDATE SFATURI DE SANATATE I_icon_minitimeJoi Dec 26, 2013 2:43 am Scris de ely60

» GIF-URI
CELE MAI CIUDATE SFATURI DE SANATATE I_icon_minitimeJoi Dec 26, 2013 2:37 am Scris de ely60


 

 CELE MAI CIUDATE SFATURI DE SANATATE

In jos 
AutorMesaj
Marcela
De-al casei
De-al  casei
Marcela


Mesaje : 792
Data de inscriere : 21/01/2012

CELE MAI CIUDATE SFATURI DE SANATATE Empty
MesajSubiect: CELE MAI CIUDATE SFATURI DE SANATATE   CELE MAI CIUDATE SFATURI DE SANATATE I_icon_minitimeSam Ian 21, 2012 9:49 am

Corpul omenesc este fascinant, format din milioane de sisteme de celule ce nu pot fi vazute cu ochiul liber, dar cu puteri nelimitate - care contribuie in mod egal, inseparabile la buna functionare a organismului. Totusi, pe cat de fascinant e corpul uman, pastrarea lui in stare buna, adica sanatos, este una dintre cele mai mari provocari si necesitati. Si cum economia si sistemele de sanatate mondiale par a se prabusi, oamenii apeleaza, din nou, ca la inceputuri, la intuitie si ingeniozitate cand vine vorba de pastrarea sanatatii.
CELE MAI CIUDATE SFATURI DE SANATATE 30335_4_1314372160


Ultima editare efectuata de catre Denta in Sam Ian 21, 2012 9:54 am, editata de 1 ori
Sus In jos
Marcela
De-al casei
De-al  casei
Marcela


Mesaje : 792
Data de inscriere : 21/01/2012

CELE MAI CIUDATE SFATURI DE SANATATE Empty
MesajSubiect: Re: CELE MAI CIUDATE SFATURI DE SANATATE   CELE MAI CIUDATE SFATURI DE SANATATE I_icon_minitimeSam Ian 21, 2012 9:51 am

Dezinfectarea unei rani

Cand oamenii se taie sau se ranesc, folosesc, de obicei, apa oxigenata ( peroxid de hidrogen) pentru a curata plagile. In timp ce aceasta chimicala este un foarte bun dezinfectant, ar trebui sa stiti, totusi, ca poate opri vindecarea ranii.



Ei bine, mai exista o metoda de a curata ranile: MIEREA. Desi va vine greu sa credeti, potrivit Arhivelor Chirurgiei, mierea are foarte multe proprietati antibacteriene si poate distruge cele mai multe tulpini de bacterie, comparativ cu alte dezinfectante - aflam de la 9am.ro.



Puneti putina miere pe rana si apoi un pansament, iar plaga se va vindeca mult mai repede decat in mod normal.
CELE MAI CIUDATE SFATURI DE SANATATE 30332_1_1314372159
Sus In jos
Marcela
De-al casei
De-al  casei
Marcela


Mesaje : 792
Data de inscriere : 21/01/2012

CELE MAI CIUDATE SFATURI DE SANATATE Empty
MesajSubiect: Re: CELE MAI CIUDATE SFATURI DE SANATATE   CELE MAI CIUDATE SFATURI DE SANATATE I_icon_minitimeSam Ian 21, 2012 9:52 am

Oprirea unei sangerari

Ingrijirea unei rani nu inseamna doar curatarea ei, dar si prevenirea unei sangerari abundente. Presiunea pe rana este o buna metoda de a opri sangerarea, insa mai exista una de care, probabil, nu ati mai auzit pana acum: PIPERUL NEGRU.



Dr. Roberta Lee, vicepresedintele departamentului de medicina integrativa din cadrul Centrului Beth Israel, ne recomanda sa curatam rana cu apa rece (si sapun, daca vine vorba despre macelari care s-au taiat in timpul prelucrarii carnii) si apoi sa presaram piper negru pe rana si apoi sa o presam.



Acest condiment este un veritabil antiseptic, analgezic si cu puteri antibacteriene. In plus, nu trebuie sa va temeti de durere, nu pisca deloc, comparativ cu sarea.
CELE MAI CIUDATE SFATURI DE SANATATE 30333_2_1314372160
Sus In jos
Marcela
De-al casei
De-al  casei
Marcela


Mesaje : 792
Data de inscriere : 21/01/2012

CELE MAI CIUDATE SFATURI DE SANATATE Empty
MesajSubiect: Re: CELE MAI CIUDATE SFATURI DE SANATATE   CELE MAI CIUDATE SFATURI DE SANATATE I_icon_minitimeSam Ian 21, 2012 9:53 am

Depasirea claustrofobiei

Claustrofobia este teama nemarginita de locuri stramte, inchise. Este si una dintre cele mai raspandite fobii, pe care cei afectati au incercat sa o vindece cu zeci de metode: de la hipnoze pana la terapii experimentale pentru a cuceri aceasta teama inexplicabila.



Oricum, invingerea claustrofobiei se afla sub nasul nostru, la un mar distanta. Un MAR VERDE, sa fim mai precisi.



Dr. Alan Hirsch, directorul fundatiei de tratament si cercetare a mirosului si gustului a declarat ca daca mirosim un mar verde scapam de senzatia de claustrofobie. Acesta a mai indicat ca mirosul acestui fruct ne face sa simtim ca ne aflam intr-un loc mai mare decat este defapt.



Acest beneficiu ii poate ajuta si pe cei care isi vand casele. Plasati un bol de mere verzi pe o masa sau la o fereastra cat mai aproape de campul vizual al vizitatorilor, iar potentialii cumparatori vor percepe casa ca fiind mai mare decat normal (Nu este o gluma!)
CELE MAI CIUDATE SFATURI DE SANATATE 30334_3_1314372160
Sus In jos
Marcela
De-al casei
De-al  casei
Marcela


Mesaje : 792
Data de inscriere : 21/01/2012

CELE MAI CIUDATE SFATURI DE SANATATE Empty
MesajSubiect: Re: CELE MAI CIUDATE SFATURI DE SANATATE   CELE MAI CIUDATE SFATURI DE SANATATE I_icon_minitimeSam Ian 21, 2012 9:54 am

Rezolvarea problemelor de memorie

Google este una dintre cea mai usor de utilizat si cea mai la indemana metoda atunci cand memoria cedeaza. Insa, intrebarea care ne vine in minte este: Nu este cumva daunatoare pentru memoria noastra? Raspunsul: Da!



REPETITIA CONSTANTA creeaza stalpi de sustinere in memoria noastra. Fie ca este vorba despre gatit, condus, jocuri sau poezii, aceeasia ctiune repetata iar si iar face memoria sa fie mai puternica, ajutandu-ne sa facem actiunea respectica in din ce in ce mai putin timp si cu mai multa eficienta.



Una peste alta, Google ne ajuta sa uitam mai repede. Cand informatia devine atat de accesibila, nu mai trebuie sa ne amintim de unde o avem si nu mai trebuie sa ne chinuim sa o accesam.
Sus In jos
Marcela
De-al casei
De-al  casei
Marcela


Mesaje : 792
Data de inscriere : 21/01/2012

CELE MAI CIUDATE SFATURI DE SANATATE Empty
MesajSubiect: Re: CELE MAI CIUDATE SFATURI DE SANATATE   CELE MAI CIUDATE SFATURI DE SANATATE I_icon_minitimeSam Ian 21, 2012 9:55 am

Vitamina D si/sau Calciu



Vitamina D este o vitamina ce nu poate fi neglijata, iar unul dintre scopurile sale principale este sa ne pastreze fericiti. De asemenea ne fortifica muschii, facandu-i mai greu de ranit in accidente, si totodata, mai usor de vindecat.

De unde pot obtine Vitamina D?”, ne intrebam. EXPUNEREA LA SOARE ne ajuta pielea sa produca vitamina D. Aceasta se mai gaseste in lapte, in ficatul de vita si in galbenusurile oului de gaina.

Calciul este de asemenea, un element important in corpul uman, mai ales pentru femei. Acest intareste oasele si dintii, printre alte lucruri, cum ar fi prevenirea osteoporozei.


Cea mai buna sursa de calciu este...ne credeti sau nu...COAJA DE OU! Transforma coaja de ou in pudra (dupa ce ai spalat-o foarte bine) si adaug-o in orice mancare ori bautura doresti. Coaja de ou nu are gust, miros si poate egala/chiar depasi doza recomandata de calciu/zi.
CELE MAI CIUDATE SFATURI DE SANATATE 30336_5_1314372160
Sus In jos
Marcela
De-al casei
De-al  casei
Marcela


Mesaje : 792
Data de inscriere : 21/01/2012

CELE MAI CIUDATE SFATURI DE SANATATE Empty
MesajSubiect: Re: CELE MAI CIUDATE SFATURI DE SANATATE   CELE MAI CIUDATE SFATURI DE SANATATE I_icon_minitimeSam Ian 21, 2012 11:12 am

10 intrebuintari ale ceaiului in locuinta

Ceaiul este un produs cu niste calitati exceptionale, care este un remediu natural exceptional impotriva mai multor afectiuni. Insa, pe langa acestea, ceaiul s-a dovedit a fi si un produs ce poate fi folosit cu succes pentru curatarea diferitelor suprafete din locuinta si nu numai.

Daca, din punct de vedere medical, ceaiul este utilizat pentru a scapa de acnee, matreata, mancarimi, arsuri solare, pentru a calma pielea iritata, pentru a regla digestia, pentru energizare sau pentru a preveni bolile cardiovasculare si infectiile ori pentru a inalbi tenul, acesta are mai multe intrebuintari si in locuinta. In cele ce urmeaza, iti vom prezenta 10 intrebuintari ale ceaiului, in locuinta.

1.Suprafete din sticla si oglinzi
Ceaiul reprezinta solutia perfecta, daca doresti sa scapi de urmele lasate pe suprafetele din sticla. Pentru a le inlatura, freaca geamurile si oglinzile cu un pliculet de ceai umed, dupa care sterge-le cu un prosop din hartie.

2. Mirosuri neplacute
Frigiderul capata, adesea, mirosuri neplacute, de care poti scapa atat cu ajutorul otetului sau al bicarbonatului de sodiu, cat si cu al ceaiului, stergandu-l cu ajutorul unor pliculete umede si lasand cateva in interiorul sau, timp de aproximativ o ora.

3. Mobila din lemn
Ceaiul este recomandat si pentru a scapa de petele ramase pe corpurile de mobilier. In acest sens, foloseste o carpa din panza, pe care ai inmuiat-o in ceai, si sterge mobilierul cu ea.

4. Pardoseala din lemn
In cazul urmelor de pe pardoseala, inmoaie mopul sau o carpa moale intr-un vas cu ceai, iar dupa ce ai frecat parchetul, sterge-l cu o carpa uscata sau cu un prosop din hartie. Pentru astfel de suprafete, se recomanda utilizarea ceaiului negru, datorita taninului care se regaseste in acesta si care va reda stralucirea podelei tale.

5. Covoare
Covoarele pot fi curatate cu succes cu ajutorul ceaiului. Presara pe covor cateva frunze de ceai verde sau ceai de scortisoara ori vanilie si lasa-le sa actioneze timp de 10-15 minute. Dupa ce ai sters cu acestea suprafata covorului, scapa de exces cu ajutorul aspiratorului.

6. Potpourri
Pentru ca locuinta ta sa miroasa mereu frumos, realizeaza-ti singura propriul potpourri din diferite tipuri de ceai. Vanilia, levantica sau scortisoara sunt doar cateva exemple care, cu siguranta, iti vor parfuma caminul.

7. Curatare suprafete bucatarie
Realizeaza un amestec de 2 lingurite de ulei din arbore de ceai si 2 cani de apa si utilizeaza-l pentru a curata si a dezinfecta aragazul, frigiderul, blatul de bucatarie.

8. Curatare suprafete baie
Datorita calitatilor sale antiseptice si antibacteriene, ceaiul poate fi folosit si pentru curatarea suprafetelor din baie. Intr-un recipient, amesteca niste sare de mare, ulei de arbore si apa si curata cu aceasta solutie cada, lavoarul sau chiar gresia si faianta.

9. Indepartare tantari
Intrucat vara tantarii ne fac probleme, pentru a scapa de ei, usuca niste frunze de ceai si arde-le, mirosul lor alungand tantarii.

10. Indepartare rozatoare
Daca locuiesti la casa, in cazul in care ai probleme cu rozatoarele, poti scapa de ele folosind ceai de menta, acestea neagreandu-i mirosul.
Sus In jos
Continut sponsorizat





CELE MAI CIUDATE SFATURI DE SANATATE Empty
MesajSubiect: Re: CELE MAI CIUDATE SFATURI DE SANATATE   CELE MAI CIUDATE SFATURI DE SANATATE I_icon_minitime

Sus In jos
 
CELE MAI CIUDATE SFATURI DE SANATATE
Sus 
Pagina 1 din 1
 Subiecte similare
-
» Oameni de geniu si obiceiuri ciudate
» Sfaturi si sugestii
» Sfaturi tunsori
» Sfaturi pentru frumusete

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
LIFESTYLE FORUM :: LIFESTYLE SANATATE :: SANATATE NATURISTA-
Mergi direct la: