LIFESTYLE FORUM
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.



 
AcasaPortalUltimele imaginiCăutareÎnregistrareConectare
Iubesti sportul,serialele,vrei sa afli noutati,atunci vino in lumea noastra
Căutare
 
 

Rezultate pe:
 
Rechercher Cautare avansata
Ultimele subiecte
» Cafea, ceai si voie buna !
Cum sa ai unghii rezistente si lungi?(ingrijirea lor) I_icon_minitimeSam Apr 02, 2016 12:12 am Scris de Ninnet

» LA MULTI ANI !!!!
Cum sa ai unghii rezistente si lungi?(ingrijirea lor) I_icon_minitimeDum Iun 29, 2014 5:00 am Scris de elena50

» BUUUNA!!!!!!!!!!!
Cum sa ai unghii rezistente si lungi?(ingrijirea lor) I_icon_minitimeDum Dec 29, 2013 1:07 am Scris de Denta

» Sa ne amuzam
Cum sa ai unghii rezistente si lungi?(ingrijirea lor) I_icon_minitimeJoi Dec 26, 2013 5:53 am Scris de ely60

» Bancuri tari
Cum sa ai unghii rezistente si lungi?(ingrijirea lor) I_icon_minitimeJoi Dec 26, 2013 5:41 am Scris de ely60

» FEMEIA "ETERNA POVESTE "
Cum sa ai unghii rezistente si lungi?(ingrijirea lor) I_icon_minitimeJoi Dec 26, 2013 5:30 am Scris de ely60

» Unghii: tendinte si modele
Cum sa ai unghii rezistente si lungi?(ingrijirea lor) I_icon_minitimeJoi Dec 26, 2013 5:17 am Scris de ely60

» PROPUNERI, PARERI, SONDAJE
Cum sa ai unghii rezistente si lungi?(ingrijirea lor) I_icon_minitimeJoi Dec 26, 2013 2:43 am Scris de ely60

» GIF-URI
Cum sa ai unghii rezistente si lungi?(ingrijirea lor) I_icon_minitimeJoi Dec 26, 2013 2:37 am Scris de ely60


 

 Cum sa ai unghii rezistente si lungi?(ingrijirea lor)

In jos 
2 participanți
AutorMesaj
Marcela
De-al casei
De-al  casei
Marcela


Mesaje : 792
Data de inscriere : 21/01/2012

Cum sa ai unghii rezistente si lungi?(ingrijirea lor) Empty
MesajSubiect: Cum sa ai unghii rezistente si lungi?(ingrijirea lor)   Cum sa ai unghii rezistente si lungi?(ingrijirea lor) I_icon_minitimeSam Ian 21, 2012 1:50 pm

Forma unghiilor iti da de gol personalitatea si… sanatatea
Se spune ca ochii sunt oglinda sufletului, dar mainile si unghiile spun multe despre noi. Daca forma unghiilor ne dezvaluie personalitatea, textura ne indica daca suferim de vreo afectiune.
Femeile care poarta unghiile foarte scurte, taiate din carne au o personalitate masculina, de o natura impetuoasa care nu acorda o atentie foarte mare aspectului fizic.

Persoanele cu unghii late sau patrate au o personalitate calma, onesta, rabdatoare, echilibrata si sociabila.
Unghiile ovale denota o personalitate combative, gentila, rafinata, sensibila si cu un real simt creativ.
Femeile care au unghiile scurte si late ascund un temperament foarte usor iritabil, si adora sa intre in discutii contradictorii, fiind extrem de critice cu cei din jur, chiar si cu ele insele.
Unghiile inguste si alungite sunt considerate cele mai frumoase, ele dand de gol o femeie care este rafinata, idealista, dar care ascunde o personalitate intuitive, egiosta, nesigura, uneori chiar si nevrotica.
Unghiile rotunjite si echilibrate ne prezinta o persoana justa, pentru care dreptatea este cel mai important lucru din lume.
Persoanele care au pe unghii crestaturi sau santuri sunt firi temperamentale, nervoase, care nu cunosc notiunea de a avea rabdare.
Unghiile late si bombate denota o personalitate franca, cu o gandire pozitiva, care vede mereu jumatatea plina a paharului.

Daca forma unghiilor nu v-a spus mare lucru despre personalitatea voastra, sa vorbim un picsi despre textura acestora, care va poate indica daca suferiti de vreo boala.

Culoarea unghiilor poate spune multe despre sanatatea noastra:
Petele galbene de pe unghii indica unele tulburari cerebrale.
Petele albe indica un deficit de calciu sau zinc in organism, dar in acelasi timp, oglindesc procesul de indepartare a zaharului si alcoolului si posiblitatea unor tulburari ale sistemului nervos.
Unghiile palide ne indica un semn al starii proaste a sangelui, al anemiei, al energiei scazute a ficatului si rinichilor sau al frigului resimtit de ficat. De asemenea, persoanele bolnave de cancer sau leucemie au unghiile palide.
M-am confruntat cu unghii fragile inca din copilarie. Apoi in adolescenta prietenele si colegele mele aveau unghii mari si rezistente, frumoase si durabile, in timp ce unghiile mele se exfoliau imediat ce cresteau un milimetru.


Ultima editare efectuata de catre Denta in Sam Ian 21, 2012 2:17 pm, editata de 1 ori
Sus In jos
Marcela
De-al casei
De-al  casei
Marcela


Mesaje : 792
Data de inscriere : 21/01/2012

Cum sa ai unghii rezistente si lungi?(ingrijirea lor) Empty
MesajSubiect: Re: Cum sa ai unghii rezistente si lungi?(ingrijirea lor)   Cum sa ai unghii rezistente si lungi?(ingrijirea lor) I_icon_minitimeSam Ian 21, 2012 1:52 pm

In general atunci cand unghiile devin moi, fragile, se rup repede, foarte probabil exista o cauza interna pentru acest aspect. Ca atare este indicat sa faci un set de analize pentru a identifica o posibila cauza. In privinta mea insa nu era cazul de investigatii pentru ca eu asa aveam unghiile, nereprezentand o schimbare brusca fragilitatea acestora.


Cu toate acestea mi-am facut un set mai specific de analize care nu se fac in mod uzual dar care sunt indicate atunci cand ai probleme cu unghiile. Analizele au fost ghidate de catre un medic dermatolog priceput care mi-a investigat inclusiv sistemul endocrin. Dar din fericire nu a fost identificata o cauza anume, ci pur si simplu probabil unghiile mele sunt subtiri si fragile din cauza unui factor familial predispozant.


Am cautat multa vreme o idee pentru a avea unghii rezistente. Am incercat chiar unghii false si gel, dar imi doream naturalete.
Sus In jos
Marcela
De-al casei
De-al  casei
Marcela


Mesaje : 792
Data de inscriere : 21/01/2012

Cum sa ai unghii rezistente si lungi?(ingrijirea lor) Empty
MesajSubiect: Re: Cum sa ai unghii rezistente si lungi?(ingrijirea lor)   Cum sa ai unghii rezistente si lungi?(ingrijirea lor) I_icon_minitimeSam Ian 21, 2012 1:53 pm

Sfatul unei prietene cu unghii sanatoase


Una dintre prietenele mele cu care ma vad destul de rar din pacate mi-a marturisit cum isi ingrijeste ea unghiile si am incercat, desigur, nu aveam nimic de pierdut.
Sus In jos
Marcela
De-al casei
De-al  casei
Marcela


Mesaje : 792
Data de inscriere : 21/01/2012

Cum sa ai unghii rezistente si lungi?(ingrijirea lor) Empty
MesajSubiect: Re: Cum sa ai unghii rezistente si lungi?(ingrijirea lor)   Cum sa ai unghii rezistente si lungi?(ingrijirea lor) I_icon_minitimeSam Ian 21, 2012 1:54 pm

Totul prin metode naturale


Sfaturile urmate pentru unghii tari si lungi

Cuticulele unghiilor nu se taie, se imping spre radacina


Sa nu imi tai niciodata “pielitele”. Pentru inceput trebuia ca timp de o luna, in fiecare seara, sa am grija sa imi imping cu pila “pielitele”, astfel incat sa le desfac de unghie. Pielitele (cuticulele) cresc tocmai pentru ca adera de unghia in crestere care le tractioneaza. Impingand in fiecare seara cuticulele, acestea nu au mai aderat de unghii si astfel n-au mai crescut.
Prima data le-am taiat inainte de a incepe impingerea acestora. Apoi chiar au ramas astfel, spre surprinderea mea.


Au crescut putin in prima saptamana, probabil unde tesutul era obisnuit sa creasca, dar s-au oprit. Le-am mai curatat o data la o luna de tratare seara de seara, apoi nu mi-au mai crescut deloc.
Bai de ulei la fiecare trei seri


Mi-a indicat apoi ca la fiecare trei seri sa le fac unghiilor o baie de ulei. Iata cum se face: intr-o cratita mica dar cu borduri joase am pus ulei in strat de maxim 3 milimetri si am pus cratita la foc mic.


Am lasat uleiul sa se incinga, apoi mi-am asezat unghiile bine curatate la o distanta de cinci degete deasupra uleiului incins. Am stat cinci minute. Aburii uleiosi fierbinti mi-au hidratat intens unghiile. Rezultatul l-am vazut la numai trei saptamani, unghiile erau deja vizibil mai tari.
Curatarea unghiilor


In primul rand mi-a interzis sa folosesc acetona pana imi intaresc unghiile.


Mi-a explicat ca ataca unghiile, la fel si oja, de aceea inainte de a-ti face manichiura trebuie sa aplici un strat de lac hranitor. In fine, nu era cazul pentru ca eu mai aveam multa vreme pana sa imi permit oja, trebuia sa imi fortific unghiile, asadar am ramas cu ele naturale multa vreme, pret de cateva luni.


Curatarea unghiilor se face folosind un sapun dermatologic de la farmacie si o periuta de dinti destinata unghiilor cu care sa le frec in zonele unde se strange mizeria sau pe sub unghii.
“Ca sa ai unghii frumoase trebuie sa iti educi gesturile”
Cum sa ai unghii rezistente si lungi?(ingrijirea lor) Manichiura
Sus In jos
Marcela
De-al casei
De-al  casei
Marcela


Mesaje : 792
Data de inscriere : 21/01/2012

Cum sa ai unghii rezistente si lungi?(ingrijirea lor) Empty
MesajSubiect: Re: Cum sa ai unghii rezistente si lungi?(ingrijirea lor)   Cum sa ai unghii rezistente si lungi?(ingrijirea lor) I_icon_minitimeSam Ian 21, 2012 1:56 pm

- Atunci cand atingeam ceva sau tastam la calculator foloseam unghiile. Mi-a sugerat sa folosesc numai buricele degetelor;

- Obisnuiam sa imi curat unghiile tot cu... unghii – mi-a sugerat periuta pentru ca in modul in care imi curatam eu unghiile le rupeam mereu pe partea laterala, tragand de ele in incercarea mea de a le curata;

- Obisnuiam, cand eram stresata, sa ma joc cu unghiile, tragand si apasand pe ele in fel si chip. Desigur, se rupeau repede.


M-a determinat astfel sa fiu mult mai atenta la gesturile mainilor mele. Si pentru ca tot am luat aceasta masura, am avut grija sa imi creez si gesturi delicate si nu doar protective pentru unghii. Un avantaj in plus.
Sus In jos
Marcela
De-al casei
De-al  casei
Marcela


Mesaje : 792
Data de inscriere : 21/01/2012

Cum sa ai unghii rezistente si lungi?(ingrijirea lor) Empty
MesajSubiect: Re: Cum sa ai unghii rezistente si lungi?(ingrijirea lor)   Cum sa ai unghii rezistente si lungi?(ingrijirea lor) I_icon_minitimeSam Ian 21, 2012 1:57 pm

Dieta pentru unghii frumoase


Fructele si legumele nu trebuie sa lipseasca din meniul zilnic, in schimb grasimile (unt, margarina cu grasimi saturate, sosuri, maioneza, unele tipuri de mustar, dulciuri, creme dulci, prajituri etc.) si orice preparat prajit trebuie evitat.


Nu a fost cazul sa iau aceste masuri pentru ca oricum eu dintotodeauna am macat sanatos pentru ca am o anomalie congenitala (vezica biliara septata) care nu mi-a permis niciodata sa mananc prea gras sau prajit fiindca instant mi se face rau si “dau totul afara”. Dar am considerat ca e bine sa amintesc de acest aspect pentru ca nu orice persoana prezinta o dieta sanatoasa.


Dupa trei luni (aproape) de astepare si urmare a acestor reguli am capatat unghii frumoase si pentru prima data erau lungi. Chiar lungi, de peste 5 mm, unghii cum n-am avut niciodata.


Acum folosesc un lac nutritiv si doar oja pentru manichiura si am grija ca la 5 zile (cand imi refac manichiura) sa le ofer unghiilor dupa curatare o baie de ulei si putina crema pentru rasfat. Tinsa precizez ca anichiura mi-o fac singura, cu grija, capatand deja experienta.


Aceste sfaturi sunt singurele care au dat rezultate in privinta mea si sper sa va fie si voua utile.
Sus In jos
Marcela
De-al casei
De-al  casei
Marcela


Mesaje : 792
Data de inscriere : 21/01/2012

Cum sa ai unghii rezistente si lungi?(ingrijirea lor) Empty
MesajSubiect: Re: Cum sa ai unghii rezistente si lungi?(ingrijirea lor)   Cum sa ai unghii rezistente si lungi?(ingrijirea lor) I_icon_minitimeSam Ian 21, 2012 1:57 pm

6 remedii naturiste pentru rasfatul unghiilor tale
Exista tratamente pe care le poti efectua de una singura, la tine acasa, in urma carora unghiile tale isi vor recapata frumusetea lor naturala.

Nu este musai sa vizitezi zilnic saloanele de infrumusetare pentru ca unghiile tale sa se simta rasfatate si sa arate impecabil. Exista tratamente pe care le poti efectua de una singura, chiar la tine acasa. Sunt naturiste si nu contin substantele chimice pe care le inglobeaza produsele profesioniste de ingrijire a unghiilor. Iata cateva tratamente care vor face ca unghiile tale sa arate frumoase, sanatoase si ingrijite:

Un remediu excelent care are rolul de a hidrata mainile, dar si de a hrani unghiile este urmatorul: aplicati in fiecare seara pe suprafata unghiilor si nu numai (daca aveti mainile deshidratate, puteti aplica si pe pielea mainilor) o solutie obtinuta prin amestecul uleiului de migdale cu miere. Pentru o actiune completa a tratamentului, puteti lasa solutia sa actioneze si in timpul noptii. Purtati insa o pereche de manusi de bumbac.

De asemenea, baile in ulei caldut de masline, in care se adauga si vitamina E, au rolul de a intari unghiile si de a preveni ruperea acestora.

Daca aveti unghiile galbene, iata un tratament cu rezultate notabile in aceasta privinta: pasta de dinti (pentru albirea dintilor) in combinatie cu suc proaspat de lamaie. Amestecati 3 lingurite de pasta de dinti cu 1, 5 lingurite de suc de lamaie pana cand se formeaza o pasta omogena. Aplicati-o apoi de-a lungul unghiilor si lasati-o sa actioneze pentru aproximativ 10 minute. Indepartati-o sub un jet de apa calduta. Sucul de lamaie are rolul de a albi unghiile, in timp ce pasta de dinti ajuta unghiile in recapatarea culorii naturale.

Pentru a accelera ritmul de regenerare a unghiilor urmatorul tratament poate face minuni: amestecati 2 lingurite de pudra de argila alba cu 2 lingurite de ulei de masline si strecurati la final si 6 picaturi de ulei esential de levantica. Cu pasta obtinuta, masati usor unghiile si lasati-o timp de cateva minute sa actioneze. Procedura se repeta de trei ori pe saptamana.

Impreuna, apa de trandafiri si glicerina ajuta la intarirea unghiilor, stimuland totodata cresterea si refacerea acestora. Intr-un bol, amestecati 2 lingurite de apa de trandafiri cu 1 lingurita de glicerina si, cu aceasta solutie, ungeti in fiecare seara unghiile.

Si pentru fortifierea completa a unghiilor, rasfatati-va unghiile o data pe saptamana cu o baie de tarate de grau inmuiate in infuzie de coaja de stejar.
Sus In jos
Marcela
De-al casei
De-al  casei
Marcela


Mesaje : 792
Data de inscriere : 21/01/2012

Cum sa ai unghii rezistente si lungi?(ingrijirea lor) Empty
MesajSubiect: Re: Cum sa ai unghii rezistente si lungi?(ingrijirea lor)   Cum sa ai unghii rezistente si lungi?(ingrijirea lor) I_icon_minitimeSam Ian 21, 2012 2:00 pm

Cum poti ingriji unghiile fragile in mod natural
Pentru a pastra unghiile frumoase si lungi femeile fac tot felul de sacrificii, fiind dificil ca delicatele unghii sa reziste divestelor activitati zilnice precum si dietelor pe care adesea femeile le urmeaza.

Tratamente naturiste pentru ingrijirea unghiilor fragile

Alimentatia

Stiati ca pielea, unghiile si parul sunt ultimele unde se cedeaza nutrienii din sange? Astfel, daca hrana nu este suficienta din punct de vedere nutritional si prezinta multiple carente vitaminice si minerale, atunci cu siguranta primele care sufera sunt pielea, unghiile si parul.

Alimentele bogate in vitamine si calciu sunt ideale pentru mentinerea sanatatii unghiilor si parului:
- fructele;
- iaurturile;
- legumele;
- branzeturile;

Cresterea fluxului sanguin subcutanat asigura un plus de oxigen si nutrienti pielii si radacinii unghiilor, astfel factorii favorizanti ai circulatiei subcutanate asigura rezistenta acestora:
- sauna;
- baile fierbinti;
- sportul.

Ingrijirea externa a unghiilor

Straturile superficiale ale unghiilor au insa nevoie de o ingirjire externa. Oja nu ajuta in mentinerea sanatatii unghiilor, mai ales daca nu lasa lumina sa treaca. In timp unghiile devin fragile si capata o culoare galbuie pana la maronie. Lacul de unghii cu substante hranuitoare poate fi insa o alegere buna.

Ce mai este de facut:
- sunt recomandate saptamanal sau de doua ori pe saptamana in functie de cat de fragile aveti unghiile (intervine si factorul genetic, unii au de la natura unghii groase si rezistente) sa faceti bai fierbinti cu vapori de ulei. Puneti intr-un ibric un strat subtire de ulei apoi puneti-l la foc mic. Cand s-a incins si emana vapori, stati cu unghiile cat de aproape suportati de suprafata uleiului, astfel vaporii fierbinti vor hidrata intens unghiile, prevenind exfolierea si ruperea acestora. Dupa acest tratament unghiile nu se vor lacui timp de o zi. Aceste bai de vapori hidratareaza totodata si degetele, conferind pielii un aspect tanar si catifelat.
- nu folositi pila pentru a slefui suprafata unghiei decat daca aceasta prezinta denivelari adanci, inestetice. Altfel veti slefui stratul protectiv de la suprafata unghiei, urmand ca acestea sa se exfolieze inevitabil.

Gesturile si miscarile mainilor pot fi de asemenea protective pentru unghii. Incercand sa atingeti obiectele doar cu buricele degetelor, fara a lovi unghiile (de tastatura, de plasele pe care le duceti in mana sau de orice alte obiecte solide) veti putea evita ruperea accidentala a acestora si totodata aceste miscari confera gratie si feminitate mainilor.
Sus In jos
Marcela
De-al casei
De-al  casei
Marcela


Mesaje : 792
Data de inscriere : 21/01/2012

Cum sa ai unghii rezistente si lungi?(ingrijirea lor) Empty
MesajSubiect: Re: Cum sa ai unghii rezistente si lungi?(ingrijirea lor)   Cum sa ai unghii rezistente si lungi?(ingrijirea lor) I_icon_minitimeSam Ian 21, 2012 2:01 pm

Cum sa-ti intaresti unghiile prin remedii naturiste grozave
Remediul naturist obtinut din otet de cidru de mere, ulei de masline si bere contine ingrediente active menite sa impiedice deteriorarea unghiilor. Masca naturista cu faina si coacaze negre poate reda stralucirea unghiilor tale. Uleiurile de argan si de amla, aplicate extern, pe toata suprafata unghiilor, au rolul de a intari unghiile si de a le accelera cresterea.

Pentru ca mainile joaca adesea rolul ambasadorului frumusetii si a feminitatii pentru femei, unghiile nu ar trebui nici ele neglijate. Sanatatea unghiilor este importanta si de aceea tratamentele de ingrijire si prevenire sunt mai mult decat necesare. Ne dorim maini care sa seduca si unghii care sa faca cinste mainilor noastre seducatoare. Insa ce facem pentru acest lucru? Tratamentele din comert menite sa ingrijeasca unghiile si sa previna exfolierea lor sunt uneori costisitoare si fara rezultatele fantastice pe care le promit. Uneori, unghiile se ingalbenesc, se exfoliaza, se rup cu usurinta, sunt patate. Pentru a preveni si tratata astfel de probleme ce pun in pericol frumusetea si sanatatea unghiilor va propunem cateva tratamente naturiste fantastice care au rolul de a intari unghiile: Practic in frumusetete: Cum sa-ti intaresti unghiile prin remedii naturiste grozave

Felul in care arata unghiile noastra este legat si de alimentatia noastra cea de toate zilele, iar carentele vitaminice vor fi evidente si in aspectul unghiilor. De aceea, pentru ca unghiile sa aiba un aspect sanatos se recomanda o dieta bogata in fructe si legume ce contin vitamine si substante minerale. Daca vrei ca unghiile sa-ti creasca mai repede, sanatos, asigura-te ca din dieta ta nu lipsesc alimentele bogate in vitamina A, vitamine din complexul B, vitamina C, D, E, dar si in fier, calciu, zinc, sulf si acizi grasi. Anumite uleiuri aplicate extern, de-a lungul unghiilor, au rolul de a intari unghiile si de a le accelera cresterea: uleiul din seminte de in, vitamina E uleioasa, uleiul de migdale, uleiul de argan, uleiul de masline, uleiul de amla, etc.

Indicate sunt si alimentele care contin proteine de calitate precum ouale. Alunele, semintele, strugurii, legumele bogate in sulf si siliciu (ceapa, broccoli, peste, alge, etc) sunt sanatoase si indicate in mentinerea frumusetii unghiilor. In plus, drojdia de bere si orezul brun au un continut ridicat de biotina si de aceea trebuie incluse in dieta pentru unghii. Consuma de asemenea o cantitate semnificativa de apa. Si unghiile tale au nevoie de hidratare interioara.
Sus In jos
Marcela
De-al casei
De-al  casei
Marcela


Mesaje : 792
Data de inscriere : 21/01/2012

Cum sa ai unghii rezistente si lungi?(ingrijirea lor) Empty
MesajSubiect: Re: Cum sa ai unghii rezistente si lungi?(ingrijirea lor)   Cum sa ai unghii rezistente si lungi?(ingrijirea lor) I_icon_minitimeSam Ian 21, 2012 2:02 pm

Urmatoarea reteta naturista este una cat se poate de simpla si la indemana tuturor, avand rolul de a face unghiile mai rezistente si mai sanatoase: intr-un recipient se amesteca o lingura de miere cu doua galbenusuri de ou batute si cu un sfert de ceasca de lapte caldut. Se amesteca bine pana la omogenizarea completa. Unghiile se tin in acest amestec timp de un sfert de ora (suficient cat sa se hidrateze) dupa care se clatesc cu apa. Calciul din lapte si proteinele din ou vor actiona asupra unghiilor prevenind deteriorarea acestora. De tinut minte: mierea, galbenusul de ou si laptele =combinatia perfecta pentru unghiile tale!

Remediul naturist obtinut din otet de cidru de mere, ulei de masline si bere contine ingrediente active menite sa impiedice deteriorarea unghiilor. Masca naturista cu faina si coacaze negre poate reda stralucirea unghiilor tale. Uleiurile de argan si de amla, aplicate extern, pe toata suprafata unghiilor, au rolul de a intari unghiile si de a le accelera cresterea.

Pentru ca mainile joaca adesea rolul ambasadorului frumusetii si a feminitatii pentru femei, unghiile nu ar trebui nici ele neglijate. Sanatatea unghiilor este importanta si de aceea tratamentele de ingrijire si prevenire sunt mai mult decat necesare. Ne dorim maini care sa seduca si unghii care sa faca cinste mainilor noastre seducatoare. Insa ce facem pentru acest lucru? Tratamentele din comert menite sa ingrijeasca unghiile si sa previna exfolierea lor sunt uneori costisitoare si fara rezultatele fantastice pe care le promit. Uneori, unghiile se ingalbenesc, se exfoliaza, se rup cu usurinta, sunt patate. Pentru a preveni si tratata astfel de probleme ce pun in pericol frumusetea si sanatatea unghiilor va propunem cateva tratamente naturiste fantastice care au rolul de a intari unghiile: Practic in frumusetete: Cum sa-ti intaresti unghiile prin remedii naturiste grozave

Felul in care arata unghiile noastra este legat si de alimentatia noastra cea de toate zilele, iar carentele vitaminice vor fi evidente si in aspectul unghiilor. De aceea, pentru ca unghiile sa aiba un aspect sanatos se recomanda o dieta bogata in fructe si legume ce contin vitamine si substante minerale. Daca vrei ca unghiile sa-ti creasca mai repede, sanatos, asigura-te ca din dieta ta nu lipsesc alimentele bogate in vitamina A, vitamine din complexul B, vitamina C, D, E, dar si in fier, calciu, zinc, sulf si acizi grasi. Anumite uleiuri aplicate extern, de-a lungul unghiilor, au rolul de a intari unghiile si de a le accelera cresterea: uleiul din seminte de in, vitamina E uleioasa, uleiul de migdale, uleiul de argan, uleiul de masline, uleiul de amla, etc.
Sus In jos
Marcela
De-al casei
De-al  casei
Marcela


Mesaje : 792
Data de inscriere : 21/01/2012

Cum sa ai unghii rezistente si lungi?(ingrijirea lor) Empty
MesajSubiect: Re: Cum sa ai unghii rezistente si lungi?(ingrijirea lor)   Cum sa ai unghii rezistente si lungi?(ingrijirea lor) I_icon_minitimeSam Ian 21, 2012 2:02 pm

Indicate sunt si alimentele care contin proteine de calitate precum ouale. Alunele, semintele, strugurii, legumele bogate in sulf si siliciu (ceapa, broccoli, peste, alge, etc) sunt sanatoase si indicate in mentinerea frumusetii unghiilor. In plus, drojdia de bere si orezul brun au un continut ridicat de biotina si de aceea trebuie incluse in dieta pentru unghii. Consuma de asemenea o cantitate semnificativa de apa. Si unghiile tale au nevoie de hidratare interioara.

Urmatoarea reteta naturista este una cat se poate de simpla si la indemana tuturor, avand rolul de a face unghiile mai rezistente si mai sanatoase: intr-un recipient se amesteca o lingura de miere cu doua galbenusuri de ou batute si cu un sfert de ceasca de lapte caldut. Se amesteca bine pana la omogenizarea completa. Unghiile se tin in acest amestec timp de un sfert de ora (suficient cat sa se hidrateze) dupa care se clatesc cu apa. Calciul din lapte si proteinele din ou vor actiona asupra unghiilor prevenind deteriorarea acestora. De tinut minte: mierea, galbenusul de ou si laptele =combinatia perfecta pentru unghiile tale!
Sus In jos
Marcela
De-al casei
De-al  casei
Marcela


Mesaje : 792
Data de inscriere : 21/01/2012

Cum sa ai unghii rezistente si lungi?(ingrijirea lor) Empty
MesajSubiect: Re: Cum sa ai unghii rezistente si lungi?(ingrijirea lor)   Cum sa ai unghii rezistente si lungi?(ingrijirea lor) I_icon_minitimeSam Ian 21, 2012 2:19 pm

Unghiile rosu-inchis arata un continut ridicat de acizi grasi, de colesterol, dar si hemostaza provocata de folosirea alimentelor grele, grase sau sarate. In aceste cazuri, functiile inimii, rinichiilor, sistemului excretor si circulator functioneaza mult mai greu. Febra este primul semnal de alarma.
Unghiile albastre denota un dezechilibru al inimii si plamanilor, cele galbene- verzui ne indica ca in organismul nostru au loc procese purulente, iar unghiile galbene ne avertiveaza ca ficatul este slabit.
Liniile negre sub unghie sunt semn al depresiei, iar cele ce pete rosii, neregulate indica lupus sau afectiuni ale tesuturilor.
Intre forma unghiilor si alimentatie exista o stransa legatura, astfel incat orice schimbare in textura acestora reprezinta un semnal de alarma care ne atentioneaza ca ceva nu este in regula.

Cand unghiile se subtiaza si se induce o forma concava, cu unele crestaturi exista un deficit mare de fier in organism.
Unghiile uscate, casante, care se rup foarte repede indica afectiuni ale glandei tiroide, pe cand cele faramicioase sunt un semn al continutului scazut de vitamina A, al functionarii proaste a rinichilor sau a unei proaste circulatii sanguine.
Daca observati ca unghiile voastre se cojesc ar trebui sa stiti ca acest fenomen este provocat de consumul in exces a bauturilor nealcoolice, carbogazoase, a fructelor, a medicamentelor si a produselor artificial, care au un continut ridicat de E-uri. Efectele secundare ale unei astfel de alimentatii sunt depresia, insomnia, indigestia, oboseala si formarea gazelor in intestin.
Unghia triunghiulara denota afectiuni ale coloanei vertebrale si a maduvei spinarii, pe cand cea stramba, dar neteda indica TBC, bronsita, astm sau tuse cronica.
Unghiile concave, de forma unei linguri, indica deficitul de fier. Este un sindrom al frigului, al lipsei de energie a plamanilor, dar si un simptom al unei forme mostenite de alcoolism.
Unghiile roase sunt un semn al nervozitatii, al deficitului de minerale sau al prezentei unor papraziti in intestin. Sunt, in acelasi timp, un simptom al disfunctiilor sexuale, al gastritei si al nevrozei.
Unghiile incretite sau exfoliate indica psoriazis sau artrite inflamatorii.

Semiluna de la baza unghiei ne poate spune daca suferim de diabet sau nu.

Dimensiunea mare a semilunei de la baza unghiei este strins legata de tahicardie. Absenta acesteia este semn al nevrozei inimii, al insuficientei cardiace si al tulburarilor in circulatia sanguina. Semiluna de culoare albastruie desemneaza tulburari in functionarea ficatului, cea de culoare rosie este semn al insuficientei cardiace si diabetului.

Pielitele din jurul unghiilor arata deficitul de Vitamina C, de albumine si acid folic in organism. Cauza deficitului este folosirea insuficienta a acestor substante sau asimilarea precara a acestora. Unghiile despicate arata ca circulatia singelui, sistemele sexual si nervos sint tulburate, iar reactiile nervoase scad in intensitate.
Sus In jos
Marcela
De-al casei
De-al  casei
Marcela


Mesaje : 792
Data de inscriere : 21/01/2012

Cum sa ai unghii rezistente si lungi?(ingrijirea lor) Empty
MesajSubiect: Re: Cum sa ai unghii rezistente si lungi?(ingrijirea lor)   Cum sa ai unghii rezistente si lungi?(ingrijirea lor) I_icon_minitimeMar Ian 24, 2012 11:37 am

Unghie se numește o placă cornoasă subțire, care crește pe partea de deasupra a ultimei falange a degetelor de la mâini și de la picioare și acoperă partea de deasupra a capătului degetelor.


Unghiile sunt realizate dintr-un material dur de proteine numit cheratină, la fel cum sunt la animale coarnele. La fel ca și părul și dinții, sunt un apendice al pielii. Ele încep din matrice (rădăcina unghiei), din locul din care încep să crească.După, se arată semiluna (lunula) unghiei, baza ei cea tare.Treptat se face și lama cornoasă, sau patul unghiei, pe care va veni un înveliș subțire și puțin aspru numit cuticulă.După ce degetul este acoperit, margina exterioară a unghiei este moartă, fiind albă.
Sus In jos
Denta
Administrator
Administrator
Denta


Mesaje : 10932
Data de inscriere : 14/01/2012

Cum sa ai unghii rezistente si lungi?(ingrijirea lor) Empty
MesajSubiect: Re: Cum sa ai unghii rezistente si lungi?(ingrijirea lor)   Cum sa ai unghii rezistente si lungi?(ingrijirea lor) I_icon_minitimeMier Ian 25, 2012 9:24 am

Unghiile perfecte cu un minimum de efort

In prezent destul de putine femei isi permit sa mai poarte unghiile lungi deoarece intretinerea lor este costisitoare si consuma foarte mult timp. Cele care insa au unghiile lungi recurg la o sumedenie de metode utile pentru curatarea si ingrijirea lor, iar rezultatele sunt foarte bune, asemenea femei avand intotdeauna niste unghii stilate si atragatoare si fiind dispuse sa plateasca orice pret pentru a nu renunta la acest lux, unul dintre putinele pe care ti-l mai poti permite in prezent.

Unghiile fac parte din trupul nostru si de aceea au la fel de multa nevoie de nutrimente ca si alte parti ale organismului, iar alimentatia echilibrata este probabil factorul primordial care sa permita cresterea armonioasa si sanatoasa a unghiilor. Calciul si vitamina A nu ar trebui niciodata sa lipseasca de la dieta, fiind recomandate pentru unghii atragatoare nu doar alimente, dar chiar si suplimente bogate in aceste nutrimente. Absenta calciului si a vitaminei A din alimentatie usuca si lipseste unghiile de stralucire si de aceea aceste nutrimente nu trebuie sa lipseasca de la dieta.

Aportul marit de apa si alte lichide la dieta este de asemenea important pentru o buna sanatate a unghiilor, iar fructele si zarzavaturile proaspete vor furniza si alte nutrimente utile pentru un aspect placut al unghiilor, sulful si siliconul fiind esentiale si acestea pentru dezvoltarea armonioasa a lor. Ceapa si broccoli sunt doar doua alimente care de asemenea merita introduse des la dieta unei persoane care isi doreste unghii sanatoase si atragatoare. Sucul de morcovi proaspat preparat contine pe langa vitamina A si fosfor, iar fosforul va intari multumitor unghiile, suficient cat sa le putem ingriji fara teama ca se vor rupe usor.

O dieta gresita da peste cap metabolismul, iar programul neregulat de odihna de asemenea contribuie la acest lucru. Mai toate femeile care sufera din acest motiv vor avea si unghii nesanatoase, dar si mai multa pielita de indepartat atunci cand isi vor ingriji manichiura. Acizii grasi pot insa regla aceasta problema alimentara alaturi de servirea meselor la ore fixe si adoptarea unui program de odihna si de viata mai riguros. Uneori apar si puncte albe pe unghii, iar aceasta ne poate indica si absenta zincului de la dieta, care insa poate fi procurat daca se consuma regulat peste, scoici, muschi de vita, cereale fortificate cu zinc, paine integrala, nuci, seminte de dovleac, produse lactate, iaurt si legume boabe.

Pentru intretinerea si ingrijirea corecta a unghiilor prin mijloace externe de asemenea se poate apela la unele produse alimentare cu rol in buna sanatate a unghiilor, iar aici merita sa amintim zeama de usturoi care, aplicata zilnic pe unghii, le va reda stralucirea si taria sau uleiul de masline in amestec cu putina zeama de lamaie, care de asemenea reda stralucirea unghiilor si le curata foarte frumos. Realizarea manichiurii trebuie facuta fara graba, fiind obligatoriu sa se aloce suficient timp uscarii corecte a straturilor succesive de lac de unghii si de asemenea fiind foarte bine daca se apeleaza la produse care nu necesita sa fie aplicate decat o data sau maximum de doua ori pe saptamana.

Curatarea unghiilor si pregatirea lor pentru o noua aplicare ar trebui sa fie facuta cu produse care contin si substante hidratante astfel incat lacul vechi sa se indeparteze foarte usor fara a mai fi nevoie sa ranim unghiile pe durata acestui proces. Daca la aplicare s-au asezat straturi succesive de lac si nu doar unul-doua straturi mai groase atunci si curatarea lor va fi mai simpla. Suplimentar, si masarea regulata a mainilor si degetelor pentru activarea circulatiei sangelui va permita sa avem o manichiura mult mai atragatoare si mai sanatoasa decat inainte. Prin masaj si activarea circulatiei unghiile se intaresc si de asemenea este incurajata cresterea lor, lucru dorit de femeile care prefera sa poarte unghiile mai lungi.

Prin asemenea masuri utile in plan alimentar si de ingrijire a unghiilor, orice femeie sa poate bucura de o manichiura de exceptie, iar costurile sunt lipsite de importanta, fiind insa nevoie sa se aloce suficient timp pentru intretinerea corecta a unei manichiuri sanatoase si atragatoare. Fie vorba despre unghii lungi sau scurte, cu toate ne dorim sa avem niste maini ingrijite si placute ca aspect, iar solutia se afla la indemana noastra, a tuturor fiind vorba asa cum am aratat mai sus despre o alimentatie corecta, odihna normala si o atentie marita la tot ceea ce presupune procesul de curatare, intretinere si decorare a unghiilor noastre.
Sus In jos
https://lifestyle.forumgratuit.ro
Denta
Administrator
Administrator
Denta


Mesaje : 10932
Data de inscriere : 14/01/2012

Cum sa ai unghii rezistente si lungi?(ingrijirea lor) Empty
MesajSubiect: Re: Cum sa ai unghii rezistente si lungi?(ingrijirea lor)   Cum sa ai unghii rezistente si lungi?(ingrijirea lor) I_icon_minitimeMier Ian 25, 2012 9:25 am

Cum sa ai unghii rezistente si lungi?(ingrijirea lor) Ghid-de-manichiura-pentru-incepatoare_350
Ghid de manichiura pentru incepatoare

Parte din rutina zilnica, aplicarea si intretinerea manichiurii este un proces destul de complex, care ajuta insa decisiv la obtinerea unui plus de frumusete prin afisarea constanta a unor maini bine ingrijite, curate si usor senzuale.

Primul pas obligatoriu de urmat in realizarea manichiurii este curatarea unghiilor si taierea acestora la lungimea si forma dorita, care sa complimenteze de minune atat mainile cat si degetele. Tot acum se indeparteaza si lacul vechi sau alte resturi de la sedintele anterioare de intretinere a unghiilor.

Unghiile nu se taie in mare graba si nici nu se apeleaza la instrumente vechi sau la tot felul de pile metalice ori foarfece butucanoase. Intrucat unghiile se pot deteriora foarte usor, este de asemenea de preferat muierea lor prealabila in creme hidratante sau apa calduta cu uleiuri speciale atat pentru a se pili usor cu o pila cu smirghel cat si pentru a se indeparta cu delicatete pielita de pe unghii.

Pentru curatarea unghiilor si indepartarea pielitei se apeleaza intotdeauna la betigase invelite cu vata sau prevazute cu un capat cauciucat si tot astfel se indeparteaza si pielita si nu prin taiere sau agresare cu ustensile dure, metalice.

Niste unghii netede, cu margini bine pilite si regulate vor permite apoi aplicarea bazei de unghii transparente, care sa le apere de socuri si sa previna ingalbenirea lor. Practic acum se izoleaza unghiile de orice atac exterior si este vorba despre o operatie de asemenea obligatorie, premergatoare aplicarii lacului de unghii.

Vine si randul lacului de unghii, care se va aplica incepand cu degetele de la extremitati si abia apoi trecand catre degetele intermediare. Lacul se aplica intotdeauna din trei miscari sigure, incepand de la baza unghiei inspre varf. Aceasta operatie se face de doua ori, primul strat trebuind sa fie si mai gros decat al doilea.

Dupa uscarea completa a lacului se pot indeparta neregularitatile cu putina vata umezita si apoi se poate trece si la lustruirea unghiilor cu un material potrivit, de preferat piele. Alternativ, doritoarele pot apela si la un lac special de intarire, transparent, care sa protejeze de fapt lacul colorat si sa confere si un plus de stralucire unghiilor.

Manichiura presupune intotdeauna folosirea unei truse cat mai complete, iar aici va trebui sa gasim intotdeauna bete de lemn invelite in vata, ustensile speciale pentru indepartarea lacului vechi, betisoare din lemn sau cauciuc pentru indepartarea pielitei, crema hidratanta pentru maini si unghii, foarfeci de manichiura, unghiere si clipsuri de taiat, solutia baza de unghii transparenta, lacul de unghii preferat si lacul special de intarire.

Manichiura se poate realiza acasa, cu sanse bune de succes daca se respecta toti pasii de urmat, fara graba, insa este recomandat ca macar o data pe luna sa se faca o vizita si la salonul de cosmetice, unde profesionistele de aici sa corecteze eventualele erori si sa asigure o intretinere corecta a unghiilor. Pentru motive de igiena se poate apela la propria trusa de manichiura, dar ajutorul profesionistilor este chiar si asa de dorit.

Suplimentar, pentru sanatatea unghiilor se recomanda si tratamente de spa cu sare de mare si alte substante utile, apelul constant la creme hidratante si uleiuri de calitate atat pentru degete cat si pentru unghii, aportul de vitamine din gama complex B precum si portul manusilor de protectie pe durata spalarii vaselor si a hainelor deoarece detergentul deterioreaza rapid nu doar manichiura, dar si unghiile.
Sus In jos
https://lifestyle.forumgratuit.ro
Denta
Administrator
Administrator
Denta


Mesaje : 10932
Data de inscriere : 14/01/2012

Cum sa ai unghii rezistente si lungi?(ingrijirea lor) Empty
MesajSubiect: Re: Cum sa ai unghii rezistente si lungi?(ingrijirea lor)   Cum sa ai unghii rezistente si lungi?(ingrijirea lor) I_icon_minitimeMier Ian 25, 2012 9:28 am

Cum sa ai unghii rezistente si lungi?(ingrijirea lor) Unghii
Ce culoare alegi pentru unghiile tale?

Când eram în liceu, aveam o profesoara de biologie care detinea cea mai frumoasa si mai îngrijita manichiura din câte am vazut. Mereu ma întrebam daca nu cumva erau unghii false pentru ca prea erau toate de aceeasi forma si lungime si cu o culoare mereu impecabila. Acea profesoara a ramas un model în mintea mea în ceea ce priveste frumusetea mâinilor si punerea lor în valoare.

Asa cum exista tendinte în moda, în coafura, în machiaj, la fel exista si în materie de manichiura. Specialistii în domeniu hotarasc acele reguli care coordoneaza activitatea manichiuristelor într-un anumit sezon. De exemplu, în 2009, se poarta unghiile lungi si rotunjite în culori tipatoare, dar nu în orice situatie si în orice conditii.

Manichiura, ca forma si culoare, trebuie sa se asorteze cu tinuta, cu evenimentul la care participam si, nu în ultimul rând, cu starea de spirit a fiecareia.

Conditia de baza a unei manichiuri de invidiat consta în sanatatea unghiilor si abia pe al doilea rând intervine calitatea produselor folosite (cele mai bune sunt acele oje sau lacuri de unghii care nu contin acetona si care întaresc unghiile si nu le deterioreaza sau le îngalbenesc).

Optinea pentru o anumita forma sau alta se face în functie de tendinte, de preferinte sau pur si simplu de ceea ce recomanda manichiurista pe baza formei si dimensiunii mâinilor si a unghiilor implicit.

În ceea ce priveste alegerea culorii, este foarte important ca principalul criteriu avut în vedere sa fie bunul gust. Culoarea unghiilor trebuie asortata cu nuantele folosite în vestimentatie si cu natura evenimentului la care participam.

Pentru manichiura de fiecare zi, pentru tinutele office, cea mai potrivita este manichiura frantuzeasca, ce se preteaza în orice combinatie vestimentara (este si eleganta si sobra si sofisticata în acelasi timp). Daca nu îti place ideea french, atunci poti opta oricând pentru asa-numita manichiura „nuda” în tonuri deschise si discrete de incolor, bej, crem, roz pal.

Daca mergi la club sau la o petrecere fara pretentii poti folosi cele mai trasnite combinatii: verde, galben, albastru, culori metalice, cu mult sclipici si sidef.

Daca ai ocazia sa afisezi ceva mai sofisticat poti apela la o pictura pe unghii sau poti alege cu succes un auriu (desigur daca îti permite tinuta).

Cea mai sexy si cea mai eleganta culoare pentru unghii ramâne rosu. Totusi trebuie folosita cu grija (pentru tinute în negru sau cu tente de rosu) numai pe unghii lungi si frumos taiate si aplicata cu rabdare, pentru ca orice imperfectiune este sesizata imediat si poate transforma totul în kitch.

Asadar, libertate totala atât timp cât unghiile sunt sanatoase si îngrijite. O ultima recomandare: daca optezi pentru niste unghii care epateaza prin forma, dimensiunea si culoarea lor, renunta la inele, pentru a nu încarca opera de arta.
Sus In jos
https://lifestyle.forumgratuit.ro
Denta
Administrator
Administrator
Denta


Mesaje : 10932
Data de inscriere : 14/01/2012

Cum sa ai unghii rezistente si lungi?(ingrijirea lor) Empty
MesajSubiect: Re: Cum sa ai unghii rezistente si lungi?(ingrijirea lor)   Cum sa ai unghii rezistente si lungi?(ingrijirea lor) I_icon_minitimeDum Ian 29, 2012 11:07 am

Cand iti cer unghiile ajutorul


Nu stii de unde au aparut problemele, dar te deranjeaza si ai vrea sa dispara cat mai repede. Micoza unghiilor nu e periculoasa, insa nu trebuie nici sa o neglijezi

Este un fenomen destul de raspandit, astfel ca intre 2% si 18% din populatie dezvolta o micoza a unghiei la un moment dat. Aceasta apare atunci cand fungii afecteaza unghiile de la maini sau de la picioare si tesutul subunghial. Se manifesta mai des la barbati decat la femei, la persoanele mai in varsta, la bolnavii de diabet sau cei care au un sistem imunitar slab. Modificarea culorii, pierderea transparentei, ingrosarea, dezlipirea sau casarea unghiei sunt semne ale micozei, numita medical onicomicoza. La inceput, modificarile apar la marginea unghiei si avanseaza catre baza. Sunt afectate mai frecvent unghiile de la picioare, pentru ca se dezvolta mai incet si favorizeaza in felul acesta aparitia micozei. Onicomicoza localizata la nivelul piciorului are nevoie de un tratament mai indelungatndecat cea de la nivelul degetelor mainii.
Trateaza la timp!
Vara, micozele apar mai usor pentru ca sunt favorizate de caldura si umezeala. Poti lua infectia micotica de la piscina, de la dusul din sala de fitness, de la gratarul de lemn din sauna, la manichiura sau pedichiura, atunci cand nu se steri lizeaza instrumentele folosite, prin imprumutarea papucilor, foarfecelor ori a prosoapelor. De asemenea, evita sa porti vara incaltaminte de cauciuc sau material sintetic. Daca nu tratezi onicomicoza, nu te astepta sa treaca de la sine. Nu dispare si risti sa contaminezi restul unghiilor sanatoase sau chiar persoanele cu care intri in contact. De multe ori infectia recidiveaza, insa e important sa incerci sa previi. Dincolo de aspectul total inestetic, micoza unghiei poate sa duca la complicatii atunci cand e vorba de bolnavi de diabet sau persoane cu probleme de circulatie periferica.
Alte modificari ale unghiei
Daca observi o modificare a aspectului unghiilor, nu o ignora. Fie este un semnal de avertizare ca ceva nu functioneaza cum trebuie in corp, fie indica o problema locala. Cu cat afli mai repede care e cauza si incepi sa tratezi problema, cu atat mai bine. Schimbarea culorii, a texturii sau a formei unghiei poate fi un semn al unei micoze, al unei alte afectiuni sau al unei carente de vitamine ori minerale. Simptomele sunt insa diferite de la caz la caz.
De ce sa te feresti:
Daca ai mai avut probleme cu micoza unghiilor in trecut, incearca sa te protejezi mai mult de acum incolo. La cei care au dezvoltat o sensibilitate, exista posibilitatea de revenire a infectiei. Ai grija la:
Incaltamintea stramta sau cea care pastreaza umiditatea;
Incaltamintea second-hand;
Folosirea in comun a unor obiecte de uz personal – pantofi, sosete, unghiere sau forfecute pentru unghii;
Clima calda si umeda atunci cand mergi in vacanta;
Foloseste papucii cand mergi la dusurile publice;
Lezarea frecventa a unghiilor;
Fumatul;
Aplicarea unghiilor false.
Ingalbenirea usoara a unghiilor poate sa apara din cauza fumatului excesiv sau din cauza folosirii lacului de unghii pe termen lung. In cazul in care culoarea persista sau se accentueaza poate fi vorba si de o micoza.


Daca apar pete albe pe unghii, poate sa insemne ca ai o lipsa de calciu sau alte minerale. Cand unghiile sunt colorate in albastrui, cauza ar putea fi o proasta circulatie sau o afectiune cardiaca. O tenta rosiatica a unghiilor poate sa indice o boala cardiaca, pulmonara sau renala. Bineinteles, asta in cazul in care nu ai suferit vreun traumatism minor la nivelul unghiei. Daca se schimba si culoarea pielii din jurul unghiei, te poti gandi la o alergie sau o micoza. Forma concava a unghiilor poate sa insemne ca ai o carenta de vitamina C sau fier. In ceea ce priveste unghiile ondulate, acestea se formeaza de obicei in urma unor manevre agresive la nivelul radacinii unghiei. De exemplu, indepartarea cuticulelor poate duce la asemenea denivelari. Pe de alta parte, modificarea formei poate sa fie data si de unele eczeme sau infectii. Daca unghiile se innegresc si motivul nu este un traumatism local, supravegheaza problema indeaproape. In cazul in care nu s-a format un hematom, o posibilitate ar fi prezenta unei tumori.
Tipologia onicomicozei
Boala care afecteaza unghiile e cauzata de trei tipuri de fungi care pot aparea independent sau pot actiona in acelasi timp: Dermatophytes este un fung care se dezvolta la nivelul pielii, parului sau al unghiilor, dar nu patrunde in straturile profunde ale pielii. Este cel mai des intalnit tip de onicomicoza, produce aproximativ 90% din totalul infectiilor localizate la nivelul unghiilor piciorului. Infectia se transmite prin contact direct cu persoana bolnava sau prin folosirea in comun a obiectelor de igiena personala sau de imbracaminte si incaltaminte. Yeats este o ciuperca ce face parte din flora normala a organismului si se dezvolta la nivelul pielii si unghiilor. Sistemul imunitar scazut, folosirea in exces a antibioticelor sau a anticonceptionalelor orale pot favoriza aparitia acestei micoze. Mucegaiul sau nondermatophytes este o ciuperca ce se dezvolta de obicei in pamant, dar poate sa apara si la nivelul pielii si unghiilor. De cele mai multe ori, acest tip de micoza nu se transmite de la un individ la altul.
Adio micoza!
Nu te mai ascunde... dupa deget! Tratata cu atentie, micoza unghiilor nu e periculoasa si dispare in timp, iar manichiura ta merita admirata!
Sus In jos
https://lifestyle.forumgratuit.ro
Continut sponsorizat





Cum sa ai unghii rezistente si lungi?(ingrijirea lor) Empty
MesajSubiect: Re: Cum sa ai unghii rezistente si lungi?(ingrijirea lor)   Cum sa ai unghii rezistente si lungi?(ingrijirea lor) I_icon_minitime

Sus In jos
 
Cum sa ai unghii rezistente si lungi?(ingrijirea lor)
Sus 
Pagina 1 din 1
 Subiecte similare
-
» Unghii tehnice
» Unghii: tendinte si modele
» Ingrijirea corpului
» Ingrijirea parului
» Plante medicinale pentru ingrijirea parului

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
LIFESTYLE FORUM :: ELEGANTA SI FEMINITATE :: ARTA UNGHILOR-
Mergi direct la: